Společné jmění manželů v zákonném režimu

Blog s články z právní oblasti
Ilustrační obrázek pro článek Společné jmění manželů v zákonném režimu
autor: Otázka na právníka, 8 Feb, 2017
Společné jmění manželů v zákonném režimu

Pokud si jako manželé neupravíte režim společného jmění a pokud není tento upraven soudně, ocitá se společné jmění v zákonném režimu. Co to znamená? A dá se tento režim změnit? 

Co je společným jměním?


Společné jmění, zkráceně SJM, je to co náleží manželům a není vyloučeno z právních poměrů (vyloučen je např. dar či dědictví). Toto jmění je určitým spoluvlastnictvím, ovšem nejsou zde podíly a muž i žena mají ke společnému jmění stejná práva i povinnosti. 


Co všechno patří do společného jmění podle zákonného režimu? 


Do SJM podle zákonného režimu patří vše, co nabyde jeden nebo druhý manžel či oba společně za trvání manželství s několika výjimkami. Do SJM nepatří: to co slouží osobní potřebě pouze jednoho z manželů, to co nabyl jeden manžel darem, děděním nebo odkazem, to co nabyl jeden z manželů jako náhradu nemajetkové újmy na svých přirozených právech (např. pokud jeden z manželů vysoudí peníze na tisku, který jej neoprávněně pomluvil), dále to co nabyl jeden z manželů právním jednáním, které se vztahovalo k jeho výlučnému vlastnictví a nakonec to co nabyl jeden z manželů náhradou za poškození, zničení nebo ztrátu svého výhradního majetku. 


Pozor - do SJM v zákonném režimu patří i společné dluhy! 


Zde jsou pouze dvě výjimky a ty platí na dluhy, které udělal jeden z manželů pouze na svém výhradním majetku anebo pokud dluh převzal pouze jeden z manželů bez souhlasu druhého a nejednalo se o dluhy, které by souvisely s obstaráváním běžných záležitostí rodiny. 


Jak se spravuje společné jmění v zákonném režimu? 


Pokud se jedná o běžné záležitosti rodiny, rozhodují manželé společně na základě vzájemné dohody, z těchto záležitostí jsou manželé oprávněni ale také povinni společně a nerozdílně, neboli solidárně. Pokud jde o záležitosti, které nesouvisí s obstaráváním běžných záležitostí, rozhodují buďto oba manželé společně nebo jeden manžel se souhlasem druhého. Pokud jeden z manželů jedná bez souhlasu druhého i přesto, že byl tento souhlas potřeba, může se druhý manžel dovolat neplatnosti takového jednání. 


Dá se zákonný režim SJM změnit? 


Samozřejmě, režim společného jmění lze upravit před uzavřením manželství (předmanželskou smlouvou), ale i během trvání manželství a to buď smluvně mezi manžely, anebo lze společné jmění omezit soudně. Výhodnější cestou je zajisté dohoda mezi manžely, kdy si tito mohou poměry mezi sebou upravit podle jejich vůle a dohodnout se co vše bude do společného jmění spadat a co z něj bude vyloučeno. Důležité je ovšem pamatovat na to, že nikdy nelze společné jmění zcela vyloučit, vždy zde bude nezbytné minimum věcí patřících do obvyklého vybavení domácnosti, které budou podléhat režimu společného jmění. 

Autor článku

Otázka na právníka

Inovativní nástroj pro advokáty a uživatele k řešení právních záležitostí on-line. Usnadňuje a zefektivňuje kontakt a komunikaci uživatelů (občanů, podnikatelů a firem) s advokáty a AK.

Další podobné články

Může si obec sama pro sebe stanovit pravidla, kdy může porušovat noční klid?

Všichni to znají, noční klid platí od 22:00 do 6:00. Obec však může obecně závaznou vyhláškou…
Otázka na právníka, 29 Jun, 2016

Může si v České republice registrovaný partner osvojit dítě?

Před Ústavní soud České republiky se dostalo ožehavé téma osvojení dítěte osobou, která žije v …
Otázka na právníka, 6 Jul, 2016

S nabytím zletilosti přichází dluhy za popelnice i za mobil

Veřejná ochránkyně práv řeší situace, kdy na čerstvě zletilé osoby přijde exekuce. Důvodem je dluh,…
Otázka na právníka, 8 Jul, 2016

Máte nárok na vrácení plné ceny zájezdu při úpadku cestovní kanceláře?

 Ústavní soud v nálezu ze dne 14. června 2016 potvrdil, že nelze použít omezení…
Otázka na právníka, 14 Jul, 2016

Vyhledat další články

PREZENTACE ADVOKÁTNÍCH KANCELÁŘÍ
Právní konzultace
Telefonická konzultace
Poptávka právní služby
...
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
zavřít