Soudní přezkum voleb do Evropského parlamentu

Blog s články z právní oblasti
Ilustrační obrázek pro článek Soudní přezkum voleb do Evropského parlamentu
autor: Otázka na právníka, 22 Jul, 2019
Soudní přezkum voleb do Evropského parlamentu

Nejvyšší správní soud obdržel v souvislosti s volbami do Evropského parlamentu, které se konaly ve dnech od 23. do 26. května 2019, celkem 19 návrhů. Soud nevyhověl ani jednomu z návrhů, které v souvislosti s volbami do Evropského parlamentu obdržel. Poslední 3 stížnosti soud projednal dne 25. července 2019 (1 návrh odmítl a 2 zamítl).   

Soudní přezkum voleb


Podáním návrhu na neplatnost volby kandidáta se může podle ustanovení § 57 zákona o volbách do Evropského parlamentu domáhat ochrany u soudu každý volič zapsaný do seznamu voličů pro volby do Evropského parlamentu nebo do výpisu z něj a každá politická strana, politické hnutí nebo koalice, jejichž kandidátní listina byla pro volby do Evropského parlamentu na území ČR zaregistrována. Návrh je nutné podat nejpozději 10 dnů po vyhlášení výsledků voleb Státní volební komisí. Návrh na neplatnost volby kandidáta může podat navrhovatel, pokud je přesvědčen o tom, že byla porušena ustanovení zákona o volbách do Evropského parlamentu takovým způsobem, který hrubě ovlivnil výsledek volby tohoto kandidáta. K řízení o návrhu je příslušný Nejvyšší správní soud (soud postupuje obdobně podle části třetí hlavy II dílu 4 soudního řádu správního). 

Jak Nejvyšší správní soud návrhy vyřídil?


Z celkového počtu 19 návrhů Nejvyšší správní soud 8 návrhů odmítl, protože nesplňovaly zákonné požadavky na volební stížnost a tudíž nebyly projednatelné. 5 návrhů soud vyřídil tzv. jinak, jelikož tato podání nebyla volebními stížnostmi. Nejvyšší správní soud se tudíž zabýval meritorně pouze 6 návrhy. Všechny je však zamítl. 

Autor článku

Otázka na právníka

Inovativní nástroj pro advokáty a uživatele k řešení právních záležitostí on-line. Usnadňuje a zefektivňuje kontakt a komunikaci uživatelů (občanů, podnikatelů a firem) s advokáty a AK.

Další podobné články

Může si obec sama pro sebe stanovit pravidla, kdy může porušovat noční klid?

Všichni to znají, noční klid platí od 22:00 do 6:00. Obec však může obecně závaznou vyhláškou…
Otázka na právníka, 29 Jun, 2016

Může si v České republice registrovaný partner osvojit dítě?

Před Ústavní soud České republiky se dostalo ožehavé téma osvojení dítěte osobou, která žije v …
Otázka na právníka, 6 Jul, 2016

Máte nárok na vrácení plné ceny zájezdu při úpadku cestovní kanceláře?

 Ústavní soud v nálezu ze dne 14. června 2016 potvrdil, že nelze použít omezení…
Otázka na právníka, 14 Jul, 2016

Ústavní stížnost fyzické osoby

Ústavní soud ČR v minulém týdnu zamítl ústavní stížnost Romana Janouška. Pojďme se krátce…
Otázka na právníka, 12 Jul, 2016

Vyhledat další články

PREZENTACE ADVOKÁTNÍCH KANCELÁŘÍ
Právní konzultace
Telefonická konzultace
Poptávka právní služby
...
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
zavřít