Plénum Ústavního soudu zamítlo návrh skupiny poslanců na zrušení některých ustanovení upravujících preventivní uchovávání provozních a lokalizačních údajů o elektronické komunikaci u poskytovatelů telekomunikačních služeb (tzv. „data retention“) a možnosti jejich následného poskytnutí zákonem stanoveným orgánům.
Osoba zajišťující veřejnou komunikační síť nebo poskytující veřejně dostupnou službu elektronických komunikací je povinna uchovávat po dobu 6 měsíců provozní a lokalizační údaje. Na požádání je povinna je bezodkladně poskytnout orgánům činným v trestním řízení, Policii ČR, Bezpečnostní informační službě, Vojenskému zpravodajství a České národní bance.
Posouzení přípustnosti omezení základního práva podle zásady proporcionality zahrnuje tři kritéria:
-posouzení způsobilosti naplnění účelu (nebo také vhodnosti),
-posouzení potřebnosti a
-posouzení přiměřenosti.
Cílem shromažďování provozních a lokalizačních údajů je jejich využití pro odhalování vybrané trestné činnosti, pátrání po osobách pohřešovaných či ztracených, pro boj s terorismem, činnost zpravodajských služeb a pro dohled nad kapitálovým trhem.
Uvedené cíle sledují silný veřejný zájem.
Využití provozních a lokalizačních údajů nemá jiný skutečný ekvivalent – neexistují prostředky, s nimiž by bylo možné zkoumaný nástroj porovnávat. V rámci třetího kroku textu se soud zabýval zákonnou dobou, po kterou se povinné údaje uchovávají, otázkou, zda není příliš široce nastaven okruh orgánů oprávněných k přístupu k zadržovaným údajům, a otázkou, zda jsou jednotlivci poskytnuty dostatečné prostředky ochrany před zneužitím uchovaných údajů.
Soud nakonec dospěl k závěru, že současná právní úprava je v souladu s ústavním pořádkem.
Inovativní nástroj pro advokáty a uživatele k řešení právních záležitostí on-line. Usnadňuje a zefektivňuje kontakt a komunikaci uživatelů (občanů, podnikatelů a firem) s advokáty a AK.