Potřebujete posekat zahradu, opravit vodovodní kohoutek či třeba jen pravidelně obstarat nákup? Máte-li takovou činnost zastřešit smlouvou, je potřeba vědět, v jakém případě zvolit smlouvu o dílo, a v jakém případě naopak zvolit příkazní smlouvu. Smlouvu o dílo i příkazní smlouvu upravuje zákon č. 89/2012 Sb., občanský zákoník. Jaký je však mezi nimi rozdíl?
Smlouvou o dílo se zhotovitel zavazuje provést na svůj náklad a nebezpečí pro objednatele dílo a objednatel se zavazuje dílo převzít a zaplatit za něj sjednanou cenu. Dílem se zde zpravidla rozumí zhotovení určité věci, dále údržba věci, oprava nebo úprava věci. Jelikož u smlouvy o dílo jde v první řadě o výsledek činnosti, zhotovitel má možnost dílo provést buď osobně, anebo pověří jeho provedením někoho jiného. Jde-li však, příkladně, o umělecké dílo, kde je provedení díla vázáno pouze a jenom na schopnosti a znalosti konkrétního zhotovitele, je možnost zastoupení jinou osobou vyloučena. Významným znakem smlouvy o dílo je pak skutečnost, že za výsledek odpovídá zhotovitel.
Příkazní smlouvou se příkazník zavazuje obstarat pro příkazce určitou záležitost. Jelikož si příkazce příkazníka povětšinou volí dle jeho osobních schopností a znalostí, měl by příkazník provést příkaz osobně; nicméně i příkazník má možnost nechat se v činnosti, jež je předmětem smlouvy, zastoupit jinou osobou. Od skutečnosti, zda se příkazník nechá jinou osobou zastoupit či nikoliv, se odvíjí povaha odpovědnostních vztahů v případě vzniku škody související s provedením příkazu. Významnou je pak skutečnost, že za výsledek provedení příkazu neodpovídá příkazník, ale riziko za výsledek nese příkazce sám. Je tedy zcela zásadní, jakou osobu si příkazce jako příkazníka zvolí.
Zásadním rozdílem mezi smlouvou o dílo a příkazní smlouvou je tedy skutečnost, že u smlouvy o dílo jde primárně o výsledek činnosti, zatímco u smlouvy příkazní jde o činnost samotnou. V případě smlouvy o dílo odpovídá za výsledek činnosti zhotovitel, kdežto v případě příkazní smlouvy nese riziko za výsledek činnosti samotný příkazce. Dalším významným rozdílem mezi smlouvou o dílo a příkazní smlouvou je, že smlouva o dílo je smlouvou úplatnou, kdežto příkazní smlouvu lze sjednat jak úplatně, tak i bezúplatně.
U obou smluvních typů lze smlouvu uzavřít jak v písemné, tak i v ústní formě. Pokud však smlouvu uzavřete v ústní formě, bude se v případě sporu jak samotná existence smluvního vztahu, tak i ujednání mezi spornými stranami dokazovat velmi obtížně. V zájmu právní jistoty tedy doporučujeme volit písemnou formu smlouvy.
Praktický příklad:
Nejlépe si rozdíly mezi výše uvedenými smluvními typy ukážeme na praktickém příkladu: Potřebujete-li pravidelně, například jednou týdně, sekat trávník, bude pro vás vhodnější smlouva příkazní. Potřebujete-li však jednorázově posít zahradu, zhotovit dřevěnou lavici nebo postavit altán, volte smlouvu o dílo.
Stejně jak pestrý je život sám, stejně tak mohou být pestré i vztahy upravené příkazní smlouvou nebo smlouvou o dílo. Jelikož občanský zákoník u těchto smluvních typů přiznává smluvním stranám poměrně širokou smluvní volnost, je v konkrétním případě vždy velmi důležité sjednat si přesné smluvní podmínky ve smlouvě samotné. Je tedy vždy dobré obrátit se s úpravou smlouvy na odborníka a vyhnout se tak možným komplikacím, které mohou nastat v případě vzniku škody či v případě ne řádného plnění smlouvy. Požádat o kontrolu nebo přípravu smlouvy advokátem, můžete i na tomto Portálu - TADY
Inovativní nástroj pro advokáty a uživatele k řešení právních záležitostí on-line. Usnadňuje a zefektivňuje kontakt a komunikaci uživatelů (občanů, podnikatelů a firem) s advokáty a AK.