Skupina států proti korupci (GRECO) zhodnotila, jak ČR plní doporučení v oblasti prevence korupce

Blog s články z právní oblasti
Ilustrační obrázek pro článek Skupina států proti korupci (GRECO) zhodnotila, jak ČR plní doporučení v oblasti prevence korupce
autor: Otázka na právníka, 15 Mar, 2020
Skupina států proti korupci (GRECO) zhodnotila, jak ČR plní doporučení v oblasti prevence korupce

Plénum Skupiny států proti korupci (GRECO) projednalo během prosincového zasedání průběžnou zprávu o plnění doporučení, které České republice uložila Hodnotící zpráva čtvrtého hodnotícího kola v dubnu 2016. Skupina zároveň navrhla další doporučení pro ČR.   

Jak si ČR vedla?


Skupina GRECO došla po projednání informací poskytnutých Českou republikou k závěru, že Česká republika splnila některá doporučení úplně (přijetí kodexů chování státních zástupců) nebo částečně, některá zatím nikoliv (např. doporučení zajistit včasné zveřejňování zápisů ze zasedání parlamentních výborů a zvýšit transparentnost činnosti podvýborů či přijetí etického kodexu pro členy Parlamentu). 

Jaká jsou další doporučení skupiny GRECO?


Skupina navrhuje, aby ČR přijala úpravu lobbování, etický kodex pro členy Parlamentu, regulaci přijímání darů a jiných výhod členy Parlamentu a upravila povinnost podávat oznámení o činnostech, majetku a příjmech pro členy Parlamentu. Ve věcech soudců a státních zástupců skupina doporučuje přijetí např. podrobné úpravy výběru a kariérního postupu jak soudců, tak státních zástupců, nebo přísnější právní úpravy vedlejších činností soudců a státních zástupců či přijetí profesního etického kodexu soudců a státních zástupců. Skupina rovněž doporučuje přijetí právní úpravy, která státním zástupcům umožní podat odvolání k soudu proti kárným rozhodnutím a soudcům umožní podat odvolání proti kárným rozhodnutím, včetně rozhodnutí o odvolání z funkce. Zdroj: Skupina GRECO zhodnotila, jak Česká republika plní doporučení v oblasti prevence korupce. Ministerstvo spravedlnosti ČR [online]. © Ministerstvo spravedlnosti ČR, publ. 5. 3. 2020 [cit. 8. 3. 2020]. Dostupné z www: https://justice.cz/?clanek=skupina-greco-zhodnotila-jak-ceska-republika-plni-doporuceni-v-oblasti-prevence-korup-1. 

Autor článku

Otázka na právníka

Inovativní nástroj pro advokáty a uživatele k řešení právních záležitostí on-line. Usnadňuje a zefektivňuje kontakt a komunikaci uživatelů (občanů, podnikatelů a firem) s advokáty a AK.

Další podobné články

Může si obec sama pro sebe stanovit pravidla, kdy může porušovat noční klid?

Všichni to znají, noční klid platí od 22:00 do 6:00. Obec však může obecně závaznou vyhláškou…
Otázka na právníka, 29 Jun, 2016

Může si v České republice registrovaný partner osvojit dítě?

Před Ústavní soud České republiky se dostalo ožehavé téma osvojení dítěte osobou, která žije v …
Otázka na právníka, 6 Jul, 2016

Máte nárok na vrácení plné ceny zájezdu při úpadku cestovní kanceláře?

 Ústavní soud v nálezu ze dne 14. června 2016 potvrdil, že nelze použít omezení…
Otázka na právníka, 14 Jul, 2016

Ústavní stížnost fyzické osoby

Ústavní soud ČR v minulém týdnu zamítl ústavní stížnost Romana Janouška. Pojďme se krátce…
Otázka na právníka, 12 Jul, 2016

Vyhledat další články

PREZENTACE ADVOKÁTNÍCH KANCELÁŘÍ
Právní konzultace
Telefonická konzultace
Poptávka právní služby
...
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
zavřít