Šikana, aneb přidělování práce v době pracovní neschopnosti?

Blog s články z právní oblasti
Ilustrační obrázek pro článek Šikana, aneb přidělování práce v době pracovní neschopnosti?
autor: Otázka na právníka, 19 Mar, 2018
Šikana, aneb přidělování práce v době pracovní neschopnosti?

Dne 8. března 2018 vydala veřejná ochránkyně práv tiskovou zprávu, ve které informovala o případu ženy, která v zaměstnání čelila šikaně po návratu z rodičovské dovolené. Cílem šikany měl být její odchod ze zaměstnání. Jaké je stanovisko ombudsmanky k přidělování práce v době pracovní neschopnosti zaměstnance?

V čem šikana spočívala?


Šikana spočívala mimo jiné v tom, že zaměstnavatel dále zadával pracovní úkoly ženě i během pracovní neschopnosti, kdy měla od lékaře nařízený klid na lůžku. Podobné praxe se přitom zaměstnavatel dopouštěl také vůči dalším ženám po návratu z rodičovské dovolené. 

Jak se ombudsmanka staví k možnosti přidělování práce v době pracovní neschopnosti?Veřejná ochránkyně práv shrnula své stanovisko k možnosti přidělování práce zaměstnanci v době jeho pracovní neschopnosti do tří bodů: 


1. Přidělování práce zaměstnanci v době jeho dočasné pracovní neschopnosti může představovat jeden z projevů šikany zaměstnance


2. Povinnost zaměstnavatele omluvit nepřítomnost zaměstnance v práci po dobu jeho dočasné pracovní neschopnosti (která je upravená v ustanovení § 191 zákoníku práce) je ve vztahu k ochraně zaměstnance v pracovněprávních vztazích nutné vykládat tak, že zaměstnavatel nesmí v této době (tedy v době dočasné pracovní neschopnosti) zaměstnanci práci přidělovat. 


3. Zjistí-li inspekce práce v rámci kontroly, že zaměstnavatel přiděloval práci zaměstnanci v době jeho pracovní neschopnosti, musí konstatovat porušení ustanovení § 191 zákoníku práce. Souhlas zaměstnance s přidělováním práce v době jeho dočasné pracovní neschopnosti je v této souvislosti irelevantní

Autor článku

Otázka na právníka

Inovativní nástroj pro advokáty a uživatele k řešení právních záležitostí on-line. Usnadňuje a zefektivňuje kontakt a komunikaci uživatelů (občanů, podnikatelů a firem) s advokáty a AK.

Další podobné články

Střídává péče z pohledu Ústavního soudu ČR

Matka nezletilé navrhla pro změnu poměrů změnu výchovy nezletilé, a to ze střídavé péče na výlučnou…
Otázka na právníka, 12 Aug, 2016

V jaké době může zaměstnavatel okamžitě zrušit pracovní poměr?

Okamžité zrušení pracovního poměru je jednou z možností, jak může být ukončen předčasně pracovní…
Otázka na právníka, 10 Nov, 2016

Jak se může změnit Váš zaměstnavatel?

Dnes se podíváme na jeden ze způsobů, jakým se může změnit Váš zaměstnavatel. Zaměstnanec byl…
Otázka na právníka, 29 Nov, 2016

Máte nárok na peněžitou pomoc v mateřství?

Těšíte se na narození potomka a nevíte, zda máte nárok na peněžitou pomoc v mateřství? Jste-li…
Otázka na právníka, 15 May, 2017

Vyhledat další články

PREZENTACE ADVOKÁTNÍCH KANCELÁŘÍ
Právní konzultace
Telefonická konzultace
Poptávka právní služby
...
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
zavřít