Máte nárok na peněžitou pomoc v mateřství?

Blog s články z právní oblasti
Ilustrační obrázek pro článek Máte nárok na peněžitou pomoc v mateřství?
autor: Otázka na právníka, 15 May, 2017
Máte nárok na peněžitou pomoc v mateřství?

Těšíte se na narození potomka a nevíte, zda máte nárok na peněžitou pomoc v mateřství? Jste-li zaměstnána a z titulu tohoto zaměstnání jste také účastna nemocenského pojištění, je situace poměrně jednoduchá a na peněžitou pomoc v mateřství pravděpodobně nárok mít budete. Nicméně i v tomto případě je nutno splnit zákonem dané požadavky.

Předně musíte být účastna nemocenského pojištění alespoň po dobu 270 kalendářních dnů v posledních dvou letech přede dnem nástupu na peněžitou pomoc v mateřství. Nastoupit na peněžitou pomoc v mateřství je možno v době od počátku osmého, do počátku šestého týdne před očekávaným dnem porodu. 


Co když vám pracovní poměr skončil v době těhotenství? 


I v tomto případě můžete mít nárok na peněžitou pomoc v mateřství. Lze totiž uplatnit tzv. ochrannou lhůtu. Ochranná lhůta umožňuje nástup na peněžitou pomoc v mateřství rovněž i v případě, kdy žena otěhotněla v době, kdy byla účastna nemocenského pojištění, ale v době předpokládaného nástupu na peněžitou pomoc v mateřství, již pojištění účastna není. Ochrannou lhůtu lze takto využít v délce trvání tolika kalendářních dnů, kolik trvalo poslední zaměstnání, maximálně však v délce trvání 180 kalendářních dnů


Příklad z praxe


Žena má jako očekávaný den porodu stanoven den 22. říjen 2017. Tato žena byla zaměstnána v pracovním poměru u zaměstnavatele jako asistentka ředitele v době od 14. června 2016 do 28. října 2016 a dále jako referentka u jiného zaměstnavatele v době od 10. listopadu 2016 do 30. dubna 2017. Celkem tedy byla účastna nemocenského pojištění 309 dnů. Splnila tak obecnou podmínku účasti na pojištění 270 kalendářních dnů. Dle lékařské zprávy gynekologa tato žena otěhotněla v průběhu zaměstnání u svého posledního zaměstnavatele. Zaměstnankyně by mohla nastoupit na peněžitou pomoc v mateřství tedy nejdříve 27. 8. 2017. Jelikož může zaměstnankyně ze svého posledního zaměstnání uplatnit ochrannou lhůtu v délce trvání 172 dnů, vzniká jí nárok na peněžitou pomoc v mateřství. 


Jste čerstvou absolventkou a zaměstnána jste teprve krátce?


Rovněž i v tomto případě můžete mít nárok na peněžitou pomoc v mateřství. Do účasti na nemocenském pojištění se totiž započítává i doba studia na střední, vyšší odborné nebo vysoké škole či konzervatoři, a to v případě, že toto studium bylo úspěšně ukončeno. 


Příklad z praxe


Žena má jako očekávaný den porodu stanoven den 26. červen 2017. Tato žena úspěšně ukončila studium na vysoké škole dnem 25. září 2016. Ode dne 15. října 2017 byla zaměstnána v pracovním poměru, který skončil dnem 30. března 2017. Jelikož splnila obecnou podmínku účasti na pojištění 270 kalendářních dnů, vznikl jí dnem 1. května 2017 nárok na peněžitou pomoc v mateřství. I v tomto případě uplatnila žena ochrannou lhůtu, která jí plynula z jejího posledního zaměstnání. Pokud by však žena svoje studium neukončila úspěšně, nárok na peněžitou pomoc v mateřství by jí nevznikl, neboť by nesplnila obecnou podmínku účasti na nemocenském pojištění 270 kalendářních dnů. 


Jste osoba samostatně výdělečně činná?


Podmínkám nároku na peněžitou pomoc v mateřství u osob samostatně výdělečně činných a u osob pojištěných při zaměstnání malého rozsahu se budeme věnovat v některém z dalších článků.  

Autor článku

Otázka na právníka

Inovativní nástroj pro advokáty a uživatele k řešení právních záležitostí on-line. Usnadňuje a zefektivňuje kontakt a komunikaci uživatelů (občanů, podnikatelů a firem) s advokáty a AK.

Další podobné články

Může si obec sama pro sebe stanovit pravidla, kdy může porušovat noční klid?

Všichni to znají, noční klid platí od 22:00 do 6:00. Obec však může obecně závaznou vyhláškou…
Otázka na právníka, 29 Jun, 2016

Může si v České republice registrovaný partner osvojit dítě?

Před Ústavní soud České republiky se dostalo ožehavé téma osvojení dítěte osobou, která žije v …
Otázka na právníka, 6 Jul, 2016

S nabytím zletilosti přichází dluhy za popelnice i za mobil

Veřejná ochránkyně práv řeší situace, kdy na čerstvě zletilé osoby přijde exekuce. Důvodem je dluh,…
Otázka na právníka, 8 Jul, 2016

Co je to dluhopis?

Zákon na emitenta dluhopisů neklade žádné speciální požadavky. Nestanoví ani dohled České národní…
Otázka na právníka, 1 Aug, 2016

Vyhledat další články

PREZENTACE ADVOKÁTNÍCH KANCELÁŘÍ
Právní konzultace
Telefonická konzultace
Poptávka právní služby
...
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
zavřít