Rozvod – sporný nebo nesporný?

Blog s články z právní oblasti
Ilustrační obrázek pro článek Rozvod – sporný nebo nesporný?
autor: Otázka na právníka, 18 Apr, 2018
Rozvod – sporný nebo nesporný?

České právo rozlišuje dva typy rozvodů – sporný a nesporný. Jednodušší a především rychlejší cestou je rozvod nesporný. Obecně lze říci, že je to takový rozvod, se kterým oba manželé souhlasí, respektive se na ukončení manželství dokázali dohodnout. 

Manželství musí trvat alespoň 1 rok


Podmínkou pro nesporný rozvod je kromě souhlasu manželů také, aby manželství trvalo alespoň 1 rok a manželé spolu více než 6 měsíců nežili. Druhá z podmínek se dá poměrně jednoduše obejít, pokud s tím oba manželé souhlasí a jsou ochotni spolupracovat. Dále musí manželé v případě, že spolu mají děti, uzavřít dohodu o úpravu poměrů k nezletilým dětem před i po rozvodu a dohodu o vypořádání společného jmění manželů a práv společného bydlení po rozvodu. Jednoduše řečeno, se musí domluvit, čí bude majetek a kdo se bude starat o děti. Ačkoliv mohou oba manželé s rozvodem souhlasit a činit vše potřebné k tomu, aby manželství co nejdříve skončilo, trvá i ten nejkratší rozvod zpravidla alespoň 3 měsíce. 


Rozvod sporný


Podstatně složitější situace nastává ve chvíli, kdy jeden z manželů s rozvodem nesouhlasí, nebo se manželé nejsou schopni domluvit, byť na jediné z výše uvedených podmínek. Poté je třeba přistoupit k rozvodu spornému. Zpravidla nejrozsáhlejší bývá hned první fáze rozvodu, ve které soud rozhoduje o úpravě poměrů k nezletilým dětem, tedy zda bude dítě svěřeno do péče matky, otce, nebo do péče střídavé. Dále soud rozhoduje o určení výše vyživovací povinnosti. Následuje samotné rozvodové řízení, ve kterém se zjišťuje příčina rozvratu manželství. Právě v této fázi se značně odhaluje soukromí manželů, neboť se řeší zpravidla nevěra, ale i dlouhodobý sexuální vztah mezi manželi. 


Vypořádání společného jmění manželů

Samotným rozvodem ovšem zdaleka nic nekončí, protože následuje řízení o vypořádání společného jmění manželů. Pokud se společné jmění manželů nevypořádá do tří let od právní moci rozsudku, platí, že movité věci jsou ve vlastnictví toho, kdo je jako vlastník užívá, ostatní movité i nemovité věci jsou v podílovém spoluvlastnictví manželů a ostatní majetková práva, pohledávky a dluhy náleží společně oběma


Autor: Natálie Ivanovská 

Autor článku

Otázka na právníka

Inovativní nástroj pro advokáty a uživatele k řešení právních záležitostí on-line. Usnadňuje a zefektivňuje kontakt a komunikaci uživatelů (občanů, podnikatelů a firem) s advokáty a AK.

Další podobné články

Střídává péče z pohledu Ústavního soudu ČR

Matka nezletilé navrhla pro změnu poměrů změnu výchovy nezletilé, a to ze střídavé péče na výlučnou…
Otázka na právníka, 12 Aug, 2016

Máte nárok na peněžitou pomoc v mateřství?

Těšíte se na narození potomka a nevíte, zda máte nárok na peněžitou pomoc v mateřství? Jste-li…
Otázka na právníka, 15 May, 2017

Nárok na peněžitou pomoc v mateřství v případě OSVČ

Kdy má OSVČ nárok na peněžitou pomoc v mateřství? V minulém článku věnujícím se peněžité pomoci v…
Otázka na právníka, 7 Jun, 2017

Určení soudní příslušnosti podle práva Evropské unie

Jana potkala na dovolené v Chorvatsku svou životní lásku. Aspoň si to tehdy myslela… Zkrátíme to:…
Otázka na právníka, 9 Aug, 2017

Vyhledat další články

PREZENTACE ADVOKÁTNÍCH KANCELÁŘÍ
Právní konzultace
Telefonická konzultace
Poptávka právní služby
...
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
zavřít