Nárok na peněžitou pomoc v mateřství v případě OSVČ

Blog s články z právní oblasti
Ilustrační obrázek pro článek Nárok na peněžitou pomoc v mateřství v případě OSVČ
autor: Otázka na právníka, 7 Jun, 2017
Nárok na peněžitou pomoc v mateřství v případě OSVČ

Kdy má OSVČ nárok na peněžitou pomoc v mateřství? V minulém článku věnujícím se peněžité pomoci v mateřství jsme slíbili, že se k tomuto tématu ještě jednou vrátíme. Nyní tento slib plníme a níže uvádíme, co vše musí splnit osoba samostatně výdělečně činná, jinak také OSVČ, aby jí nárok na tuto dávku vznikl. 

Účast na pojištění 


Základní podmínkou získání nároku na peněžitou pomoc v mateřství je pro OSVČ, stejně jako pro zaměstnance, účast na nemocenském pojištění. Na rozdíl od zaměstnance je však účast na nemocenském pojištění pro OSVČ zcela dobrovolná. Jakkoliv je totiž pro OSVČ účast na důchodovém pojištění povinná a z toho titulu je také pro OSVČ povinná platba pojistného na důchodové pojištění a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti, neznamená to, že je OSVČ automaticky účastna i nemocenského pojištění. Proto, plánujete-li v dohledné době rozšíření rodiny, přihlaste se k účasti na nemocenském pojištění. 

Délka účasti na pojištění 


Stejně jako u zaměstnance, platí i pro OSVČ, že pro získání nároku na peněžitou pomoc v mateřství je nutná účast na nemocenském pojištění po dobu alespoň 270 kalendářních dnů v posledních dvou letech přede dnem nástupu na peněžitou pomoc v mateřství. Kromě této podmínky musí však OSVČ splnit další podmínku, kterou je účast na nemocenském pojištění OSVČ po dobu alespoň 180 kalendářních dnů v období jednoho roku přede dnem nástupu na peněžitou pomoc v mateřství. 

Co když pojištění zanikne v době těhotenství?

Stejně jako je tomu i u zaměstnance, může rovněž i OSVČ v případě zániku účasti na nemocenském pojištění, uplatnit tzv. ochrannou lhůtu, která stejně jako u zaměstnance činí tolik kalendářních dnů, kolik trvalo poslední pojištění, maximálně však 180 kalendářních dnů. Podmínkou je, že těhotenství prokazatelně vzniklo v době trvání pojištění. Pokud by totiž vzniklo až po zániku pojištění, ochranná lhůta se neuplatní. Pro ochrannou lhůtu dále platí, že se jednotlivé ochranné lhůty z jednotlivých pojištění mohou za splnění určitých podmínek sčítat. 


Ze soudních rozhodnutí 

Že v praxi dochází k nepochopení institutu ochranné lhůty, dokládají mnohé soudní spory, z nichž příkladně uvádíme rozhodnutí Nejvyššího správního soudu č.j. 1 Ads 269/2016-30, v němž se soud vyjadřuje k problematice sčítání ochranných lhůt z různých pojištění a konstatuje, že ochranná lhůta týkající se nároku na peněžitou pomoc v mateřství se logicky odvíjí od skutečnosti, že pojištění zaniklo právě a jenom v době těhotenství. 


Další možná úskalí 


Další podmínkou získání nároku na peněžitou pomoc v mateřství je, že OSVČ nesmí po dobu pobírání peněžité pomoci v mateřství osobně vykonávat samostatnou výdělečnou činnost. U této podmínky je důležité si povšimnout, že OSVČ sice nesmí výdělečnou činnost vykonávat osobně, ale to neznamená, že ji nesmí vykonávat prostřednictvím jiné osoby. Výše jsme zmínili jen některá možná úskalí, která vás mohou v případě žádosti o dávku peněžité pomoci v mateřství potkat. 


Tápete-li a nevíte-li si rady, vyhledejte pomoc odborníka, který se touto problematikou zabývá. Poradit se o právní stránce věci můžete třeba na našich stránkách v sekci s názvem právní poradna onlineAutor článku

Otázka na právníka

Inovativní nástroj pro advokáty a uživatele k řešení právních záležitostí on-line. Usnadňuje a zefektivňuje kontakt a komunikaci uživatelů (občanů, podnikatelů a firem) s advokáty a AK.

Další podobné články

Může si obec sama pro sebe stanovit pravidla, kdy může porušovat noční klid?

Všichni to znají, noční klid platí od 22:00 do 6:00. Obec však může obecně závaznou vyhláškou…
Otázka na právníka, 29 Jun, 2016

Může si v České republice registrovaný partner osvojit dítě?

Před Ústavní soud České republiky se dostalo ožehavé téma osvojení dítěte osobou, která žije v …
Otázka na právníka, 6 Jul, 2016

S nabytím zletilosti přichází dluhy za popelnice i za mobil

Veřejná ochránkyně práv řeší situace, kdy na čerstvě zletilé osoby přijde exekuce. Důvodem je dluh,…
Otázka na právníka, 8 Jul, 2016

Co je to dluhopis?

Zákon na emitenta dluhopisů neklade žádné speciální požadavky. Nestanoví ani dohled České národní…
Otázka na právníka, 1 Aug, 2016

Vyhledat další články

PREZENTACE ADVOKÁTNÍCH KANCELÁŘÍ
Právní konzultace
Telefonická konzultace
Poptávka právní služby
...
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
zavřít