Rozdělení podílového spoluvlastnictví

Blog s články z právní oblasti
Ilustrační obrázek pro článek Rozdělení podílového spoluvlastnictví
autor: Otázka na právníka, 15 Sep, 2016
Rozdělení podílového spoluvlastnictví
Vlastníte nemovitost jako spoluvlastník s někým jiným a chcete takové spoluvlastnictví vypořádat? Zjistěte co soud zohledňuje, pokud se na něj obrátite, že chcete vypořádat podílové spoluvlastnictví.

Lze nemovitost reálně rozdělit?

Soud se nejprve zabývá tím, zda lze nemovitost reálně rozdělit. Pokud to není možné nebo by takové rozdělení vedlo ke znehodnocení nemovitosti, pak přihlíží k zájmům jednotlivých podílových spoluvlastníků, kteří mají možnost odkoupit podíly ostatních spoluvlastníků – zohledňuje se např. kdo nemovitost užívá, jak dlouho, jak bude nemovitost užita po rozdělení, apod.

 

Dalším faktorem je solventnost

Dalším faktorem, který hraje zásadní roli je solventnost toho, kdo má zájem nemovitost odkoupit. Soud v tomto případě může akceptovat i delší období pro uhrazení předmětné částky, v tomto případe se jednalo o dobu 5 let, nicméně soud přihlédl i k dalším shora uvedeným skutečnostem. Důvodem je tak zabránit tomu, aby došlo sice k přikázání nemovitosti do vlastnictví jednomu ze spoluvlastníků, ale tento by nebyl schopen částku za tento podíl dalšímu ze spolvlastníků vyplatit, tj., že by snad tento musel tuto částku vymáhat exekučně nebo by se ji nedomohl domoci vůbec (lze si představit i situaci, že by ta a samá nemovitost byla v rámci exekučního řízení předmětem dražby).

 

Jak se solventnost prokáže?

Solventnost budoucího nového vlastníka musí být prokázána již k vydání rozhodnutí soudu, tj. buď takový vlastník již finanční prostřekdy má k dispozici nebo musí prokázat, že je schopen si tyto prostředky opatřit (příslib půjčky, poskytnutí úvěru). Výjimkou může být situace, kdy se ukáže, že tato osoba je schopna si prostředky obsatrat alespoň v přiměřené době (typicky probíhá dědické řízení, ze kterého finanční prostředky získá nebo jsou tyto vázany na dluhopisech, apod.). Soud může rozhodntou i tak, že částka bude uhrazena ve splátkách, v době do, apod. (vždy pokud se však odchyluje od klasického do tří dnů od právní moci rozsduku, musí to být řádně odůvodněno individuálními podmínkami případu).

 

Vždy platí individuální posouzení

Shora uvedené situace musí být vždy posouzeny velmi individuálně a pokud není solventnost skutečně prokázána, pak nelze nemovitost do vlastnictví druhému spolvlasntíku přikázat.

 

Zdroj:            

Rozsudek Nejvyššího soudu ČR ze dne 15.6.2016, sp. zn.: 22 Cdo 1942/2016.

Autor článku

Otázka na právníka

Inovativní nástroj pro advokáty a uživatele k řešení právních záležitostí on-line. Usnadňuje a zefektivňuje kontakt a komunikaci uživatelů (občanů, podnikatelů a firem) s advokáty a AK.

Další podobné články

Může si obec sama pro sebe stanovit pravidla, kdy může porušovat noční klid?

Všichni to znají, noční klid platí od 22:00 do 6:00. Obec však může obecně závaznou vyhláškou…
Otázka na právníka, 29 Jun, 2016

Může si v České republice registrovaný partner osvojit dítě?

Před Ústavní soud České republiky se dostalo ožehavé téma osvojení dítěte osobou, která žije v …
Otázka na právníka, 6 Jul, 2016

S nabytím zletilosti přichází dluhy za popelnice i za mobil

Veřejná ochránkyně práv řeší situace, kdy na čerstvě zletilé osoby přijde exekuce. Důvodem je dluh,…
Otázka na právníka, 8 Jul, 2016

Máte nárok na vrácení plné ceny zájezdu při úpadku cestovní kanceláře?

 Ústavní soud v nálezu ze dne 14. června 2016 potvrdil, že nelze použít omezení…
Otázka na právníka, 14 Jul, 2016

Vyhledat další články

PREZENTACE ADVOKÁTNÍCH KANCELÁŘÍ
Právní konzultace
Telefonická konzultace
Poptávka právní služby
...
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
zavřít