Registrované partnerství

Blog s články z právní oblasti
Ilustrační obrázek pro článek Registrované partnerství
autor: Otázka na právníka, 23 Aug, 2018
Registrované partnerství

Registrované partnerství je trvalé společenství dvou osob stejného pohlaví. V České republice je upraveno zákonem č. 115/2006 Sb., o registrovaném partnerství. Institut registrovaného partnerství tak v České republice existuje od 1. 7. 2006, kdy nabyl účinnosti výše uvedený zákon.

Registrované partnerství

Registrované partnerství je trvalé společenství dvou osob stejného pohlaví. V České republice je upraveno zákonem č. 115/2006 Sb., o registrovaném partnerství. Institut registrovaného partnerství tak v České republice existuje od 1. 7. 2006, kdy nabyl účinnosti výše uvedený zákon.


Vznik partnerství

Osoby vstupující do partnerství činí prohlášení osobně před jedním ze 14 určených matričních úřadů (odpovídají na otázku, zda chtějí spolu vstoupit do partnerství).

Podmínkou vstupu do partnerství je, aby alespoň jedna z osob vstupujících do registrovaného partnerství byla občanem ČR. Do partnerství nemohou vstoupit osoby navzájem příbuzné v linii přímé a sourozenci. Do partnerství zároveň nemůže vstoupit osoba, která nedosáhla 18 let, má v této oblasti omezenou svéprávnost, nebo osoba, jejíž jiné manželství nebo partnerství anebo obdobný svazek trvá.


Práva a povinnosti partnerů

Partneři mají v partnerství stejné povinnosti a stejná práva. Partner je oprávněn zastupovat druhého partnera v jeho běžných záležitostech, zejména přijímat za něho běžná plnění. Partneři mají rovněž vzájemnou vyživovací povinnost. V oblasti dědictví přistupuje český právní řád k partnerům stejně jako k manželům – patří tedy do tzv. první a druhé třídy dědiců.

V případě registrovaného partnerství neexistuje žádné společné jmění partnerů. Partneři nemají nárok na vdovský a vdovecký důchod. Partneři si při vstupu do partnerství nemohou určit, jaké společné příjmení budou používat (Musí žádat dodatečně po registraci.). Partneři rovněž nemají nárok na 2 dny pracovního volna na svatbu (uzavření partnerství) a po úmrtí partnera nepřechází na druhého partnera nárok na různé dávky (důchod, nemocenské atd.).


Zánik partnerství

Registrované partnerství zaniká buď smrtí jednoho z partnerů (dnem smrti) nebo prohlášením jednoho partnera za mrtvého (dnem, kdy rozhodnutí o prohlášení za mrtvého nabylo právní moci) nebo zrušením rozhodnutím soudu.


Autor článku

Otázka na právníka

Inovativní nástroj pro advokáty a uživatele k řešení právních záležitostí on-line. Usnadňuje a zefektivňuje kontakt a komunikaci uživatelů (občanů, podnikatelů a firem) s advokáty a AK.

Další podobné články

Může si obec sama pro sebe stanovit pravidla, kdy může porušovat noční klid?

Všichni to znají, noční klid platí od 22:00 do 6:00. Obec však může obecně závaznou vyhláškou…
Otázka na právníka, 29 Jun, 2016

Může si v České republice registrovaný partner osvojit dítě?

Před Ústavní soud České republiky se dostalo ožehavé téma osvojení dítěte osobou, která žije v …
Otázka na právníka, 6 Jul, 2016

Máte nárok na vrácení plné ceny zájezdu při úpadku cestovní kanceláře?

 Ústavní soud v nálezu ze dne 14. června 2016 potvrdil, že nelze použít omezení…
Otázka na právníka, 14 Jul, 2016

Ústavní stížnost fyzické osoby

Ústavní soud ČR v minulém týdnu zamítl ústavní stížnost Romana Janouška. Pojďme se krátce…
Otázka na právníka, 12 Jul, 2016

Vyhledat další články

PREZENTACE ADVOKÁTNÍCH KANCELÁŘÍ
Právní konzultace
Telefonická konzultace
Poptávka právní služby
...
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
zavřít