Půjčíš mi?

Blog s články z právní oblasti
Ilustrační obrázek pro článek Půjčíš mi?
autor: Otázka na právníka, 7 Apr, 2017
Půjčíš mi?

Půjčíš mi? A jak? Jde opravdu o půjčku? Víte, že existuje několik druhů půjček, výpůjček atd.? Ale jak se v tom vyznat. Udělejme si krátký přehled. 

Výprosa


Výprosa vzniká, když je přenechána věc jinému bez úplaty, tedy bez jakéhokoli benefitu pro osobu, která věc půjčuje, dále není ani ujednaná doba, na jak dlouho bude mít člověk věc u sebe a také není určen účel, k čemu bude věc užívána. Půjčitel pak může věc požadovat libovolně zpět, ale osoba, která má věc u sebe, ji nemůže libovolně vrátit, aby tím nezpůsobila půjčiteli obtíže. 


Výpůjčka


Naproti tomu výpůjčka vzniká, když je předána nezuživatelná věc a půjčitel (ten co věc půjčuje) se zavazuje umožnit její bezplatné, ale dočasné užívání. Výpůjčitel (ten co si věc půjčuje) pak může věc užívat ujednaným způsobem anebo způsobem, jakým se daná věc obvykle užívá (nebude např. hrábě používat jako lopatu a kopat s nimi na zahradě díry). Jelikož je ujednána i dočasnost, nemůže půjčitel požadovat věc předčasně zpět, ledaže by hrozilo její zničení z důvodu nesprávného užívání věci ze strany výpůjčitele. Doba půjčení musí být vždy určitým způsobem ujednána. 


Zápůjčka


Zápůjčka je oproti tomu přenechání zastupitelné věci (věc, kterou lze nahradit) a vrácení věci stejného druhu. Příkladem může být zapůjčení se od sousedů brambor k uvaření oběda a po čase vrácení brambor, ale již jiných a ne těch, které se k obědu uvařily. 


Pokud se jedná o půjčování peněz, jde většinou o úvěr. Poskytují se tak peněžní prostředky, které se následně vracení spolu s úvěrem. Děje se tak obvykle ve stejné měně, pokud si ovšem strany mezi sebou nedohodnou něco jiného.  

Autor článku

Otázka na právníka

Inovativní nástroj pro advokáty a uživatele k řešení právních záležitostí on-line. Usnadňuje a zefektivňuje kontakt a komunikaci uživatelů (občanů, podnikatelů a firem) s advokáty a AK.

Další podobné články

Může si obec sama pro sebe stanovit pravidla, kdy může porušovat noční klid?

Všichni to znají, noční klid platí od 22:00 do 6:00. Obec však může obecně závaznou vyhláškou…
Otázka na právníka, 29 Jun, 2016

Může si v České republice registrovaný partner osvojit dítě?

Před Ústavní soud České republiky se dostalo ožehavé téma osvojení dítěte osobou, která žije v …
Otázka na právníka, 6 Jul, 2016

S nabytím zletilosti přichází dluhy za popelnice i za mobil

Veřejná ochránkyně práv řeší situace, kdy na čerstvě zletilé osoby přijde exekuce. Důvodem je dluh,…
Otázka na právníka, 8 Jul, 2016

Máte nárok na vrácení plné ceny zájezdu při úpadku cestovní kanceláře?

 Ústavní soud v nálezu ze dne 14. června 2016 potvrdil, že nelze použít omezení…
Otázka na právníka, 14 Jul, 2016

Vyhledat další články

PREZENTACE ADVOKÁTNÍCH KANCELÁŘÍ
Právní konzultace
Telefonická konzultace
Poptávka právní služby
...
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
zavřít