Prodej pyrotechniky jako trestný čin

Blog s články z právní oblasti
Ilustrační obrázek pro článek Prodej pyrotechniky jako trestný čin
autor: Otázka na právníka, 16 Feb, 2017
Prodej pyrotechniky jako trestný čin

Soudy řešily následující situaci. Obviněná jako osoba provozující živnost neověřila v rozporu se zákonem o ověřování střelných zbraní, střeliva a pyrotechnických předmětů a o zacházení s některými pyrotechnickými výrobky, věk kupující, prodala ji petardu, jež je zábavní pyrotechnikou kategorie 3, která se nesmí poskytovat osobám, které nedosáhly věku 21 let, přičemž tato pyrotechnika kupující při manipulaci explodovala v ruce, čímž jí způsobila těžké zranění ruky. 

Za shora uvedené jednání byl prodávající uložen trest odnětí svobody


Jednalo se o trest odnětí svobody na deset měsíců s tím, že výkon trestu odnětí svobody jí byl podmíněně odložen a zkušební doba byla stanovena na patnáct měsíců, současně jí byla uložena povinnost k náhradě škody. Odvolání bylo odsouzené zamítnuto, a proto podala dovolání k Nejvyššímu soudu ČR. Je „přímá“ příčinná souvislost mezi jednáním a následkem?


Odsouzená v dovolání tvrdila, že mezi jednáním a následkem není „přímá“ příčinná souvislost, a to v tom smyslu, že samotný prodej petardy osobě, která nesplňovala zákonem předepsaný věk, ještě nevedl k explozi petardy v ruce poškozené a že exploze s následným zraněním vyplynula teprve z nesprávné manipulace s petardou při její aktivaci. Nejvyšší soud konstatoval, že skutečnost, že tu není „přímá“ příčinná souvislost, nelze interpretovat tak, že tu není vůbec žádná příčinná souvislost. 


Poškozená byla zraněna bezprostředním důsledkem exploze, ke které došlo, když manipulovala s petardou ve snaze ji aktivovat. Dalším článkem řetězu příčin bylo jednání odsouzené, která prodala poškozené petardu, aniž by si ověřila, v rozporu se zákonem, kolik poškozené je. 


Účelem zákona je zaručit, aby zábavní pyrotechnika byla prodávána pouze oprávněným osobám


To jsou takové,  u kterých lze předpokládat, že dosáhly takového stupně rozumové vyspělosti a životní zkušenosti, že jsou způsobilé bezpečně manipulovat s příslušným výrobkem. Odsouzená prodala petardu poškozené, jejíž věk byl na první pohled hluboko pod stanovenou hranicí, což samo o sobě navozovalo reálné nebezpečí, že poškozená nebude schopna manipulovat s petardou tak, jak je nutné k tomu, aby tato byla použita bezpečně. Ke zranění poškozené tak vedly dvě okolnosti, které na sebe úzce navazují, jednou je skutečnost, že poškozené byla prodána petarda odsouzenou, která jí ve skutečnosti být prodána dle zákona vůbec neměla a druhou je skutečnost, že poškozená s petardou manipulovala nesprávně, což také v návaznosti na první okolnost, vedlo k jejímu zranění. Obě dvě okolnosti jsou jako příčina zranění sobě rovné, a proto bylo dovolání označeno jako neopodstatněné. 

Autor článku

Otázka na právníka

Inovativní nástroj pro advokáty a uživatele k řešení právních záležitostí on-line. Usnadňuje a zefektivňuje kontakt a komunikaci uživatelů (občanů, podnikatelů a firem) s advokáty a AK.

Další podobné články

Může si obec sama pro sebe stanovit pravidla, kdy může porušovat noční klid?

Všichni to znají, noční klid platí od 22:00 do 6:00. Obec však může obecně závaznou vyhláškou…
Otázka na právníka, 29 Jun, 2016

Může si v České republice registrovaný partner osvojit dítě?

Před Ústavní soud České republiky se dostalo ožehavé téma osvojení dítěte osobou, která žije v …
Otázka na právníka, 6 Jul, 2016

S nabytím zletilosti přichází dluhy za popelnice i za mobil

Veřejná ochránkyně práv řeší situace, kdy na čerstvě zletilé osoby přijde exekuce. Důvodem je dluh,…
Otázka na právníka, 8 Jul, 2016

Co je to dluhopis?

Zákon na emitenta dluhopisů neklade žádné speciální požadavky. Nestanoví ani dohled České národní…
Otázka na právníka, 1 Aug, 2016

Vyhledat další články

PREZENTACE ADVOKÁTNÍCH KANCELÁŘÍ
Právní konzultace
Telefonická konzultace
Poptávka právní služby
...
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
zavřít