Přijímání balíčků odsouzenými

Blog s články z právní oblasti
Ilustrační obrázek pro článek Přijímání balíčků odsouzenými
autor: Otázka na právníka, 5 Dec, 2018
Přijímání balíčků odsouzenými

Každý odsouzený vězeň má nárok na neomezenou korespondenci. Dvakrát za rok má vězeň navíc právo přijmout balíček s potravinami a věcmi osobní potřeby do hmotnosti 5 kg. Věznice může v odůvodněných případech povolit i častější příjem balíčků.

Balík dvakrát ročně


Právo na přijetí balíčku vzniká odsouzenému počátkem nástupu výkonu trestu do věznice nebo převedením z výkonu vazby. Odsouzený má právo dvakrát ročně přijmout balíček s potravinami a věcmi osobní potřeby do hmotnosti 5 kg (toto omezení neplatí pro balíčky obsahující prádlo, oděv a potřeby k realizaci programu zacházení, pro vzdělávání nebo zájmovou činnost). Za balíček se přitom považuje i písemné sdělení do hmotnosti 2 kg, a to v případě, že jsou k takovému sdělení přiloženy potraviny nebo věci osobní potřeby. 

Balíčky jsou kontrolovány


Balíčky jsou kontrolovány zaměstnanci vězeňské služby. Odsouzenému nejsou předány věci, které odporují účelu výkonu trestu nebo které není dovoleno mít u sebe. Jedná se např. o cennosti, peníze, zbraně a střelivo, mobilní telekomunikační techniku, záznamovou a výpočetní techniku a její součásti, návykové látky včetně rostlin nebo chemikálií k jejich přípravě, jedy, výbušné nebo pyrotechnické látky, výbušné předměty, nástražné výbušné systémy, alkoholické nápoje (včetně piva), výrobky obsahující líh a jiné těkavé látky, výrobky ve skleněném obalu, potraviny podléhající rychlé zkáze, výrobky v tlakových nádobách (spreje), tiskoviny nebo materiály propagující národností, etnickou, rasovou, náboženskou nebo sociální nesnášenlivost, fašismus a podobná hnutí, násilí a hrubost, jakož i tiskoviny nebo materiály obsahující popis výroby a použití návykových látek, jedů, výbušnin, zbraní a střeliva. 

Nepředané věci se odešlou zpět odesílateli na náklady odsouzeného. 

Autor článku

Otázka na právníka

Inovativní nástroj pro advokáty a uživatele k řešení právních záležitostí on-line. Usnadňuje a zefektivňuje kontakt a komunikaci uživatelů (občanů, podnikatelů a firem) s advokáty a AK.

Další podobné články

Může si obec sama pro sebe stanovit pravidla, kdy může porušovat noční klid?

Všichni to znají, noční klid platí od 22:00 do 6:00. Obec však může obecně závaznou vyhláškou…
Otázka na právníka, 29 Jun, 2016

Může si v České republice registrovaný partner osvojit dítě?

Před Ústavní soud České republiky se dostalo ožehavé téma osvojení dítěte osobou, která žije v …
Otázka na právníka, 6 Jul, 2016

S nabytím zletilosti přichází dluhy za popelnice i za mobil

Veřejná ochránkyně práv řeší situace, kdy na čerstvě zletilé osoby přijde exekuce. Důvodem je dluh,…
Otázka na právníka, 8 Jul, 2016

Máte nárok na vrácení plné ceny zájezdu při úpadku cestovní kanceláře?

 Ústavní soud v nálezu ze dne 14. června 2016 potvrdil, že nelze použít omezení…
Otázka na právníka, 14 Jul, 2016

Vyhledat další články

PREZENTACE ADVOKÁTNÍCH KANCELÁŘÍ
Právní konzultace
Telefonická konzultace
Poptávka právní služby
...
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
zavřít