Přídatné spoluvlastnictví

Blog s články z právní oblasti
Ilustrační obrázek pro článek Přídatné spoluvlastnictví
autor: Otázka na právníka, 23 Mar, 2017
Přídatné spoluvlastnictví

Jistě všichni známe podílové spoluvlastnictví, ale víte, že existuje i přídatné spoluvlastnictví?

Co je přídatné spoluvlastnictví?


Přídatné spoluvlastnictví je případ, kdy jedna věc náleží vlastníkům dalších samostatných věcí. Velmi dobrým příkladem může být zahrádkářská kolonie či chatová oblast. Představme se si typickou chatovou oblast, kde každý vlastní jednu chatku ale všichni dohromady mají právě přídatné spoluvlastnictví k cestě, která je mezi všemi chatkami


Podmínkou přídatného spoluvlastnictví je, že pokud by tato věc zanikla, nebylo by dost dobře možné, aby byly jednotlivé věci ve vlastnictví rozdílných osob, využívány. Což by jistě bez příjezdové cesty k chatkám nešlo. 


Jak užívat společnou věc?


Pokud jste takovýmto přídatným spoluvlastníkem, smíte tuto společnou věc užívat pouze tak, aby nevznikla škoda ostatním spoluvlastníkům a abyste jim nebránil v užívání věci z jejich strany. 


Jak se určují podíly?

Podíly na této věci se obvykle určují podle velikosti pozemků jednotlivých vlastníků. Ovšem není problém si velikost podílů mezi sebou upravit i jinak. Tento podíl lze poté následně i převést, ale pouze se současným převodem věci, ke které je tento podíl přidán. To znamená, že pokud budete chtít převést svůj podíl na cestě v chatové oblasti, musíte s ním převést i chatu. Pokud by věc v přídatném spoluvlastnictví zanikla či by již neplnila svůj účel, zaniká i přídatné spoluvlastnictví, které je následně mezi spoluvlastníky vypořádáno. 


Chcete se z přídatného spoluvlastnictví oddělit?


Může nastat skutečnost, že již nechcete být součástí tohoto spoluvlastnictví a chcete z přídatného spoluvlastnictví oddělit. Toto lze za podmínky, že věc, které sloužila věc v přídatném spoluvlastnictví, zanikla či změnila svůj účel. Pokud tedy necháte zbořit chatu, můžete se oddělit z přídatného spoluvlastnictví, jelikož věc (chata) již zanikla a není tedy potřeba, abyste nadále využívali i přídatnou věc (cestu). 


Role správce

O věc v přídatném spoluvlastnictví by se měl starat správce, které si spoluvlastníci zvolí většinou hlasů, kdy každý má při hlasování jeden hlas. Stejným způsobem lze správce i odvolat. Na správu věci pak všichni přispívají poměrně podle svých podílů, kdy se každoročně zpravidla účtují zálohy na danou věc. 

Autor článku

Otázka na právníka

Inovativní nástroj pro advokáty a uživatele k řešení právních záležitostí on-line. Usnadňuje a zefektivňuje kontakt a komunikaci uživatelů (občanů, podnikatelů a firem) s advokáty a AK.

Další podobné články

Může si obec sama pro sebe stanovit pravidla, kdy může porušovat noční klid?

Všichni to znají, noční klid platí od 22:00 do 6:00. Obec však může obecně závaznou vyhláškou…
Otázka na právníka, 29 Jun, 2016

Může si v České republice registrovaný partner osvojit dítě?

Před Ústavní soud České republiky se dostalo ožehavé téma osvojení dítěte osobou, která žije v …
Otázka na právníka, 6 Jul, 2016

S nabytím zletilosti přichází dluhy za popelnice i za mobil

Veřejná ochránkyně práv řeší situace, kdy na čerstvě zletilé osoby přijde exekuce. Důvodem je dluh,…
Otázka na právníka, 8 Jul, 2016

Co je to dluhopis?

Zákon na emitenta dluhopisů neklade žádné speciální požadavky. Nestanoví ani dohled České národní…
Otázka na právníka, 1 Aug, 2016

Vyhledat další články

PREZENTACE ADVOKÁTNÍCH KANCELÁŘÍ
Právní konzultace
Telefonická konzultace
Poptávka právní služby
...
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
zavřít