Předběžné prohlášení

Blog s články z právní oblasti
Ilustrační obrázek pro článek Předběžné prohlášení
autor: Otázka na právníka, 13 Sep, 2018
Předběžné prohlášení

Pokud určitá osoba očekává vlastní nezpůsobilost právně jednat může učinit prohlášení o tom, aby byly její záležitosti spravovány určitým způsobem, nebo aby je spravovala určitá osoba, nebo aby se určitá osoba stala jejím opatrovníkem. Jak na to?

Předběžné prohlášení


Pokud určitá osoba očekává vlastní nezpůsobilost právně jednat (např. z důvodu rozvíjení duševní poruchy jako je např. Alzheimerovu nemoc či demence), může učinit prohlášení o tom, aby byly její záležitosti spravovány určitým způsobem, nebo aby je spravovala určitá osoba, nebo aby se určitá osoba stala jejím opatrovníkem. 


Forma předběžného prohlášení

Předběžné prohlášení je upraveno v ustanoveních §§ 38–44 občanského zákoníku. Jedná se o jedno z podpůrných opatření při narušení schopnosti zletilého právně jednat. Předběžné prohlášení může mít formu veřejné listiny (notářský zápis) nebo soukromé listiny.

Soukromá listina musí být opatřena datem a potvrzená (podepsaná) dvěma svědky. Svědky mohou být jen osoby, které na prohlášení a jeho obsahu nemají zájem a nejsou nevidomé, neslyšící, němé nebo neznalé jazyka, v němž je prohlášení učiněno. Svědci musí být schopni potvrdit schopnost prohlašujícího jednat a zároveň obsah jeho prohlášení.


Odvolání předběžného prohlášení

K výslovnému odvolání prohlášení se vyžaduje forma veřejné listiny nebo soukromé listiny opatřené datem a potvrzené dvěma svědky. Pokud ten, kdo předběžné prohlášení učinil, zničí listinu obsahující předběžné prohlášení, má to účinky odvolání.


Soud může přihlédnout i k neplatnému předběžnému prohlášení

Je-li předběžné prohlášení nebo jeho odvolání neplatné, soud k nim přihlédne, není-li příčiny pochybovat o vůli toho, kdo je učinil. Pokud je tedy předběžné prohlášení neplatné např. pro nedostatek formy (neobsahuje podpis a identifikaci svědků), soud nemůže od obsahu takového předběžného prohlášení zcela odhlédnout a považoval jej za úplně bezvýznamné.

Neplatné předběžné opatření se nevyrovná platnému předběžnému prohlášení. Není tedy pro soud bezvýjimečným imperativem, ale určitým vodítkem.


Autor článku

Otázka na právníka

Inovativní nástroj pro advokáty a uživatele k řešení právních záležitostí on-line. Usnadňuje a zefektivňuje kontakt a komunikaci uživatelů (občanů, podnikatelů a firem) s advokáty a AK.

Další podobné články

Může si obec sama pro sebe stanovit pravidla, kdy může porušovat noční klid?

Všichni to znají, noční klid platí od 22:00 do 6:00. Obec však může obecně závaznou vyhláškou…
Otázka na právníka, 29 Jun, 2016

Může si v České republice registrovaný partner osvojit dítě?

Před Ústavní soud České republiky se dostalo ožehavé téma osvojení dítěte osobou, která žije v …
Otázka na právníka, 6 Jul, 2016

S nabytím zletilosti přichází dluhy za popelnice i za mobil

Veřejná ochránkyně práv řeší situace, kdy na čerstvě zletilé osoby přijde exekuce. Důvodem je dluh,…
Otázka na právníka, 8 Jul, 2016

Co je to dluhopis?

Zákon na emitenta dluhopisů neklade žádné speciální požadavky. Nestanoví ani dohled České národní…
Otázka na právníka, 1 Aug, 2016

Vyhledat další články

PREZENTACE ADVOKÁTNÍCH KANCELÁŘÍ
Právní konzultace
Telefonická konzultace
Poptávka právní služby
...
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
zavřít