Právo stavby

Blog s články z právní oblasti
Ilustrační obrázek pro článek Právo stavby
autor: Otázka na právníka, 7 Mar, 2017
Právo stavby

Málokdo ví, že je možné zřídit si na pozemku, který vlastní někdo jiný právo stavby. Toto právo patří do práv absolutních, hledí se na něj jako na nemovitou věc a tudíž je zapisováno do katastru nemovitostí. Jaké jsou jeho výhody a nevýhody? 

Samotné právo stavby v sobě zahrnuje i samotnou stavbu, která na cizím pozemku stojí nebo teprve vznikne. Tato stavba, která vznikne teprve v budoucnu, se stane součástí práva stavby a bude se na ni také pohlížet jako na nemovitou věc, pokud tato stavba následně zanikne, nemá tato skutečnost vliv na právo stavby, to totiž stále trvá. 


Právo stavby může kdokoli nabýt smlouvou, vydržením, rozhodnutím orgánu veřejné moci a ze zákona


Pokud ji člověk nabyde smlouvou či rozhodnutím orgánu veřejné moci vzniká až faktickým zápisem do veřejného seznamu, tedy do katastru nemovitostí. Toto právo lze nabýt na hodně dlouhou dobu, což je bezrozpornou výhodou. Strany smlouvy jsou omezeny časem 99 let, pokud člověk právo stavby nabyl vydržením, zanikne toto právo nejpozději po uplynutí 40 let a i po uplynutí těchto zákonných dob lze toto právo ve všech případech prodloužit. Další výhodou je, že toto právo přechází na dědice po smrti vlastníka práva stavby


Jaká plynou z práva stavby práva a povinnosti oběma smluvním stranám? 


Stavebník má ke stavbě stejná práva jako vlastník (smí ji libovolně užívat a nakládat s ní), dále mohou být ve smlouvě ujednány povinnosti jako je například povinnost zřídit stavbu do určité doby, povinnost stavbu pojistit či udržovat stavbu v dobrém stavu. Vlastník pozemku naproti tomu si může vyhradit, že chce dávat předem souhlas s určitými faktickými úkony, které mají být na stavbě prováděny nebo s právními úkony, které chce provést vlastník stavby. Právo stavby zaniká, pokud se jej stavebník zřekne nebo uplynutím doby, na kterou bylo toto právo zřízeno. Následně vlastník pozemku, pokud uplyne doba práva stavby, vyplatí stavebníkovi polovinu hodnoty stavby, kterou tato stavba má v době zániku práva stavby. 

Autor článku

Otázka na právníka

Inovativní nástroj pro advokáty a uživatele k řešení právních záležitostí on-line. Usnadňuje a zefektivňuje kontakt a komunikaci uživatelů (občanů, podnikatelů a firem) s advokáty a AK.

Další podobné články

Může si obec sama pro sebe stanovit pravidla, kdy může porušovat noční klid?

Všichni to znají, noční klid platí od 22:00 do 6:00. Obec však může obecně závaznou vyhláškou…
Otázka na právníka, 29 Jun, 2016

Může si v České republice registrovaný partner osvojit dítě?

Před Ústavní soud České republiky se dostalo ožehavé téma osvojení dítěte osobou, která žije v …
Otázka na právníka, 6 Jul, 2016

S nabytím zletilosti přichází dluhy za popelnice i za mobil

Veřejná ochránkyně práv řeší situace, kdy na čerstvě zletilé osoby přijde exekuce. Důvodem je dluh,…
Otázka na právníka, 8 Jul, 2016

Máte nárok na vrácení plné ceny zájezdu při úpadku cestovní kanceláře?

 Ústavní soud v nálezu ze dne 14. června 2016 potvrdil, že nelze použít omezení…
Otázka na právníka, 14 Jul, 2016

Vyhledat další články

PREZENTACE ADVOKÁTNÍCH KANCELÁŘÍ
Právní konzultace
Telefonická konzultace
Poptávka právní služby
...
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
zavřít