Občanům tvořícím národnostní nebo etnické menšiny se podle Listiny základních práv a svobod zaručuje všestranný rozvoj, zejména právo společně s jinými příslušníky menšiny rozvíjet vlastní kulturu, právo rozšiřovat a přijímat informace v jejich mateřském jazyku a sdružovat se v národnostních sdruženích. Občanům příslušejícím k národnostním a etnickým menšinám se zároveň zaručuje i právo na vzdělání v jejich jazyku.
Příslušníci národnostních menšin, které tradičně a dlouhodobě žijí na území České republiky, mají podle ustanovení § 11 odst. 1 zákona č. 273/2001 Sb., o právech příslušníků národnostních menšin, právo na výchovu a vzdělávání ve svém mateřském jazyce ve školách, předškolních zařízeních a školských zařízeních.
Podle důvodové zprávy k zákonu o právech příslušníků národnostních menšin na území České republiky tradičně a dlouhodobě žijí příslušníci bulharské, chorvatské, maďarské, německé, polské, rakouské, romské, rusínské, ruské, řecké, slovenské a ukrajinské menšiny.
Příslušníci národnostních menšin, které tradičně a dlouhodobě žijí na území České republiky, mohou podle ustanovení § 11 odst. 2 zákona o právech příslušníků národnostních menšin zřizovat :
- soukromé školy s vyučovacím jazykem národnostní menšiny nebo s výukou jazyka národnostní menšiny jako vyučovacího předmětu,
- soukromá předškolní zařízení a soukromá školská zařízení.
Inovativní nástroj pro advokáty a uživatele k řešení právních záležitostí on-line. Usnadňuje a zefektivňuje kontakt a komunikaci uživatelů (občanů, podnikatelů a firem) s advokáty a AK.