Štěstí je krásná věc - dává zákon právo na štěstí?

Blog s články z právní oblasti
Ilustrační obrázek pro článek Štěstí je krásná věc - dává zákon právo na štěstí?
autor: Otázka na právníka, 5 Jun, 2018
Štěstí je krásná věc - dává zákon právo na štěstí?

Právo na štěstí bylo zavedeno do českého právního řádu občanským zákoníkem, který nabyl účinnosti dne 1. ledna 2014: „soukromé právo chrání přirozené právo člověka brát se o vlastní štěstí a štěstí jeho rodiny nebo lidí jemu blízkých takovým způsobem, jenž nepůsobí bezdůvodně újmu druhým.“ 

Štěstí 


Občanský zákoník není prvním právně významným pramenem, který se k právu brát se o vlastní štěstí hlásí. O mnoho let před ním tak učinila Deklarace nezávislosti USA ze 4. 7. 1776. Zařazení práva usilovat o štěstí mezi nezcizitelná práva vedle práva na život a svobodu je připisováno T. Jeffersonovi. Velký sociologický slovník (1996, Praha: Karolinum, s. 1274) štěstí definuje jako „cíl i naplnění lidské touhy, které jsou individuální a zprostředkované, mohou spočívat v dosažení moci, majetku, lásky, přátelství nebo v procesu mediace. Je souhrnným pojmem splnění potřeb a tužeb bytostných pro toho kterého člověka, je kvalitou uspokojujícího, smysluplného života.“ 


Štěstí je tak subjektivní kategorií. Každého činí šťastným něco jiného. Občanský zákoník přitom uznává, že je právem každého, aby si stanovil, co naplňuje jeho štěstí. 


Je nutné upozornit, že dané ustanovení občanského zákoníku nestanovuje „právo na štěstí“, ale „právo žít dle svých představ o vlastním štěstí“. 

Co vedlo k přijetí práva o štěstí?


Důvodová zpráva k občanskému zákoníku odkazuje na dílo A. Camuse Člověk revoltující: „Základní myšlenka, z níž se zde vychází, je idea, že zákon nepodložený velkými principy je stvořen jen k tomu, aby se překrucoval nebo vnucoval, a následkem toho jeho paragrafy stíhá osud ustanovení jen přechodných.“ Dané ustanovení tak podle důvodové zprávy nelze chápat jako proklamaci, ale jako vyjádření účelu zákona a vodítko pro řešení složitých právních případů (hard cases). Zavedením výše uvedeného ustanovení do občanského zákoníku se zákonodárce přihlásil k přirozenému právu. K jusnaturalismu se přitom otevřeně hlásí i další ustanovení zákoníku 

Autor článku

Otázka na právníka

Inovativní nástroj pro advokáty a uživatele k řešení právních záležitostí on-line. Usnadňuje a zefektivňuje kontakt a komunikaci uživatelů (občanů, podnikatelů a firem) s advokáty a AK.

Další podobné články

Může si obec sama pro sebe stanovit pravidla, kdy může porušovat noční klid?

Všichni to znají, noční klid platí od 22:00 do 6:00. Obec však může obecně závaznou vyhláškou…
Otázka na právníka, 29 Jun, 2016

Může si v České republice registrovaný partner osvojit dítě?

Před Ústavní soud České republiky se dostalo ožehavé téma osvojení dítěte osobou, která žije v …
Otázka na právníka, 6 Jul, 2016

S nabytím zletilosti přichází dluhy za popelnice i za mobil

Veřejná ochránkyně práv řeší situace, kdy na čerstvě zletilé osoby přijde exekuce. Důvodem je dluh,…
Otázka na právníka, 8 Jul, 2016

Máte nárok na vrácení plné ceny zájezdu při úpadku cestovní kanceláře?

 Ústavní soud v nálezu ze dne 14. června 2016 potvrdil, že nelze použít omezení…
Otázka na právníka, 14 Jul, 2016

Vyhledat další články

PREZENTACE ADVOKÁTNÍCH KANCELÁŘÍ
Právní konzultace
Telefonická konzultace
Poptávka právní služby
...
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
zavřít