Právní moc a vykonatelnost soudního rozhodnutí

Blog s články z právní oblasti
Ilustrační obrázek pro článek Právní moc a vykonatelnost soudního rozhodnutí
autor: Otázka na právníka, 9 Nov, 2017
Právní moc a vykonatelnost soudního rozhodnutí

Právní moc rozhodnutí je vlastnost, která nastává v určitém časovém intervalu po vydání rozhodnutí soudu nebo úřadu a způsobí, že toto rozhodnutí je závazné a dále nezměnitelné. Co to přesně znamená – pojďme se na to podívat prakticky.

Jak vzniká rozsudek?


Můžeme si představit klasický případ sporného řízení před soudem. Proběhne soudní jednání, strany sporu předloží své důkazy, soud vše řádně zohlední a uváží a vydá rozsudek. Rozsudek je na jednání nejprve ústně vyhlášen a následně je vypracováno jeho písemné vyhotovení. U větších soudů s tím soudcům pomáhají asistenti. 


Doručení rozsudku


Rozsudek je poté doručen v písemné formě účastníkům řízeníOkamžikem doručení začíná běžet lhůta, která trvá v civilním soudnictví patnáct dní. 


Odvolání a právní moc


V této lhůtě může účastník řízení podat proti rozsudku odvolání, ve kterém má možnost vyjádřit výhrady vůči rozsudku a navrhnout jeho přezkoumání vyšším soudemPokud to žádný z účastníků neudělá, stane se rozsudek uplynutím uvedené lhůty pravomocným. 


To znamená, že jeho obsah je závazný pro dané účastníky, musí se jím řídit, a nelze nijak měnit. 


Vykonatelnost rozsudku a pariční lhůtaDalší vlastností pravomocného rozsudku je vykonatelnost, ta přichází zpravidla o několik dní později. Doba mezi právní mocí a vykonatelností se nazývá tzv. pariční lhůta


Vykonatelnost znamená, že povinnost uložená rozsudkem může být vymáhána cestou donucení, tedy exekučně, není-li splněna dobrovolně. 


Lhůta pro podání odvolání 


O lhůtě pro podání odvolání jako řádného opravného prostředku se dočtete na konci rozsudku v poučení. Můžete se na něj spolehnout, protože zákon chrání dobrou víru tak, že je-li poučení nesprávné, má to za následek, že lhůta pro podání odvolání se výrazně prodlouží. V každém soudním sporu Vám nejlépe poradí zkušený právní zástupce. Pokud Vás čeká soudní jednání nebo Vám už byl doručen rozsudek, neváhejte se obrátit na advokáty prostřednictvím informačního portálu „Otázka na právníka“!   

Autor článku

Otázka na právníka

Inovativní nástroj pro advokáty a uživatele k řešení právních záležitostí on-line. Usnadňuje a zefektivňuje kontakt a komunikaci uživatelů (občanů, podnikatelů a firem) s advokáty a AK.

Další podobné články

Může si obec sama pro sebe stanovit pravidla, kdy může porušovat noční klid?

Všichni to znají, noční klid platí od 22:00 do 6:00. Obec však může obecně závaznou vyhláškou…
Otázka na právníka, 29 Jun, 2016

Může si v České republice registrovaný partner osvojit dítě?

Před Ústavní soud České republiky se dostalo ožehavé téma osvojení dítěte osobou, která žije v …
Otázka na právníka, 6 Jul, 2016

S nabytím zletilosti přichází dluhy za popelnice i za mobil

Veřejná ochránkyně práv řeší situace, kdy na čerstvě zletilé osoby přijde exekuce. Důvodem je dluh,…
Otázka na právníka, 8 Jul, 2016

Máte nárok na vrácení plné ceny zájezdu při úpadku cestovní kanceláře?

 Ústavní soud v nálezu ze dne 14. června 2016 potvrdil, že nelze použít omezení…
Otázka na právníka, 14 Jul, 2016

Vyhledat další články

PREZENTACE ADVOKÁTNÍCH KANCELÁŘÍ
Právní konzultace
Telefonická konzultace
Poptávka právní služby
...
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
zavřít