Státní vlajka je jedním ze státních symbolů České republiky (společně s např. vlajkou prezidenta republiky, státní pečetí či státní hymnou). Její užívání upravuje speciální zákon – zákon o užívání státních symbolů České republiky.
Státní vlajku vyvěšují oprávněné osoby na budovách, v nichž sídlí, při příležitosti státních svátků a při příležitostech celostátního významu, zejména v den smutku nebo v den státního smutku, vyhlášených vládou.
Vlajková výzdoba začíná zpravidla v 16 hodin dne předcházejícího a končí v 8 hodin dne následujícího po státním svátku, nebo dni celostátního významu.
Na co si dát při vyvěšování vlajky pozor?
Při vodorovném umístění musí modrý klín směřovat vpravo při čelním pohledu na objekt, na němž je vlajka umístěna; bílá barva je vždy nahoře.
Při svislém umístění je pak při čelním pohledu na objekt, na němž je státní vlajka umístěna, bílá barva vždy vlevo a modrý klín směřuje vždy dolů.
Státní vlajka se vyvěšuje jen na čelní straně budovy. Nesmí být použita k zahalení pomníku nebo desky, jež mají být odhaleny.
Na státní vlajce nesmí být žádný text, vyobrazení, obraz, znak nebo odznak, kytice, smuteční závoj a nesmí být svazována do růžice.
Zároveň platí, že státní vlajka nesmí být používána v poškozeném nebo znečištěném stavu. Vlajková žerď nesmí být opatřena žádnými ozdobami a kromě státní vlajky na ni nesmí být upevněna žádná jiná vlajka. Při užití státní vlajky na znamení smutku se státní vlajka spustí na půl žerdi.
Inovativní nástroj pro advokáty a uživatele k řešení právních záležitostí on-line. Usnadňuje a zefektivňuje kontakt a komunikaci uživatelů (občanů, podnikatelů a firem) s advokáty a AK.