Podle ustanovení § 114 zákona o Policii ČR je každý povinen bez zbytečného odkladu a bezplatně uposlechnout výzvy anebo pokynu nebo vyhovět žádosti policie nebo policisty. Podle ustanovení § 7 odst. 5 zákona o obecní policii je každý povinen uposlechnout výzvy zakročujícího strážníka. Jak postupovat, když se domnívám, že výzva policisty je protiprávní?
Jednotlivci mají povinnost podrobit se výzvě bez ohledu na svůj soukromý názor na danou výzvu a až následně mohou proti takové výzvě brojit. Nejvyšší správní soud zastává názor, že "...občané jsou povinni se podrobit výkonu pravomoci veřejného činitele bez ohledu na vlastní soukromý názor.
Jsou-li přesvědčeni, že tímto jednáním bylo porušeno jejich právo či jim byla způsobena škoda, mohou se proti takovému postupu veřejného činitele bránit jiným zákonným způsobem.
Ústava ČR, Listina základních práv a svobod ani žádná jiná právní norma nepřipouští, aby jednotliví občané nejprve hodnotili zákonnost postupu veřejných činitelů a teprve na základě toho jejich pokynů uposlechli nebo neuposlechli." (sp. zn. 8 As 17/2007, 1 As 63/2011).
V případě, že osoba neuposlechne výzvu policisty, tedy klade odpor, policista může její odpor překonat. Způsob překonání odporu závisí na konkrétních okolnostech situace - policista může použít sílu, avšak ne vždy je použití síly nutné a přiměřené.
Kromě toho se pak taková osoba dopouští přestupku. Podle ustanovení § 5 zákona o některých přestupcích platí, že fyzická osoba se dopustí přestupku tím, že neuposlechne výzvy úřední osoby (tedy např. policisty nebo strážníka) při výkonu její pravomoci. Za daný přestupek lze uložit pokutu až do výše 10.000 Kč.
Inovativní nástroj pro advokáty a uživatele k řešení právních záležitostí on-line. Usnadňuje a zefektivňuje kontakt a komunikaci uživatelů (občanů, podnikatelů a firem) s advokáty a AK.