Povinnost uposlechnout výzvy policisty nebo strážníka

Blog s články z právní oblasti
Ilustrační obrázek pro článek Povinnost uposlechnout výzvy policisty nebo strážníka
autor: Otázka na právníka, 3 Jul, 2018
Povinnost uposlechnout výzvy policisty nebo strážníka

Podle ustanovení § 114 zákona o Policii ČR je každý povinen bez zbytečného odkladu a bezplatně uposlechnout výzvy anebo pokynu nebo vyhovět žádosti policie nebo policisty. Podle ustanovení § 7 odst. 5 zákona o obecní policii je každý povinen uposlechnout výzvy zakročujícího strážníka. Jak postupovat, když se domnívám, že výzva policisty je protiprávní? 

Uposlechnout, až pak brojit


Jednotlivci mají povinnost podrobit se výzvě bez ohledu na svůj soukromý názor na danou výzvu a až následně mohou proti takové výzvě brojit. Nejvyšší správní soud zastává názor, že "...občané jsou povinni se podrobit výkonu pravomoci veřejného činitele bez ohledu na vlastní soukromý názor. 


Jsou-li přesvědčeni, že tímto jednáním bylo porušeno jejich právo či jim byla způsobena škoda, mohou se proti takovému postupu veřejného činitele bránit jiným zákonným způsobem. 


Ústava ČR, Listina základních práv a svobod ani žádná jiná právní norma nepřipouští, aby jednotliví občané nejprve hodnotili zákonnost postupu veřejných činitelů a teprve na základě toho jejich pokynů uposlechli nebo neuposlechli." (sp. zn. 8 As 17/2007, 1 As 63/2011). 

Jaké následky může mít neuposlechnutí výzvy policisty nebo strážníka?


V případě, že osoba neuposlechne výzvu policisty, tedy klade odpor, policista může její odpor překonat. Způsob překonání odporu závisí na konkrétních okolnostech situace - policista může použít sílu, avšak ne vždy je použití síly nutné a přiměřené. 

Kromě toho se pak taková osoba dopouští přestupku. Podle ustanovení § 5 zákona o některých přestupcích platí, že fyzická osoba se dopustí přestupku tím, že neuposlechne výzvy úřední osoby (tedy např. policisty nebo strážníka) při výkonu její pravomoci. Za daný přestupek lze uložit pokutu až do výše 10.000 Kč.   

Autor článku

Otázka na právníka

Inovativní nástroj pro advokáty a uživatele k řešení právních záležitostí on-line. Usnadňuje a zefektivňuje kontakt a komunikaci uživatelů (občanů, podnikatelů a firem) s advokáty a AK.

Další podobné články

Může si obec sama pro sebe stanovit pravidla, kdy může porušovat noční klid?

Všichni to znají, noční klid platí od 22:00 do 6:00. Obec však může obecně závaznou vyhláškou…
Otázka na právníka, 29 Jun, 2016

Může si v České republice registrovaný partner osvojit dítě?

Před Ústavní soud České republiky se dostalo ožehavé téma osvojení dítěte osobou, která žije v …
Otázka na právníka, 6 Jul, 2016

S nabytím zletilosti přichází dluhy za popelnice i za mobil

Veřejná ochránkyně práv řeší situace, kdy na čerstvě zletilé osoby přijde exekuce. Důvodem je dluh,…
Otázka na právníka, 8 Jul, 2016

Máte nárok na vrácení plné ceny zájezdu při úpadku cestovní kanceláře?

 Ústavní soud v nálezu ze dne 14. června 2016 potvrdil, že nelze použít omezení…
Otázka na právníka, 14 Jul, 2016

Vyhledat další články

PREZENTACE ADVOKÁTNÍCH KANCELÁŘÍ
Právní konzultace
Telefonická konzultace
Poptávka právní služby
...
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
zavřít