Pověřenec pro ochranu osobních údajů - GDPR

Otázka na právníka - Blog -Články z právní oblasti
Ilustrační obrázek pro článek Pověřenec pro ochranu osobních údajů - GDPR
autor: Otázka na právníka, 28 Jun, 2018
Pověřenec pro ochranu osobních údajů - GDPR

Co musí splňovat osoba, která bude zastávat post pověřence pro ochranu osobních údajů? GDPR neklade příliš formálních požadavků na osobu, která chce zastávat pozici pověřence pro ochranu osobních údajů.  

DPO - Data protection officer nebo Pověřenec pro ochranu osobních údajů


Pověřenec pro ochranu osobních údajů GDPR neklade příliš formálních požadavků na osobu, která chce zastávat pozici pověřence pro ochranu osobních údajů. Podle čl. 37 odst. 5 GDPR je nutné, aby byl pověřenec pro ochranu osobních údajů jmenován na základě svých profesních kvalit, zejména na základě svých odborných znalostí práva a praxe v oblasti ochrany údajů a své schopnosti plnit úkoly, které mu GDPR svěřuje a to o: 

  1. poskytování informací a poradenství správcům nebo zpracovatelům a zaměstnancům, kteří provádějí zpracování, o jejich povinnostech podle tohoto nařízení a dalších předpisů Unie nebo členských států v oblasti ochrany údajů; 
  2. monitorování souladu s tímto nařízením, dalšími předpisy Unie nebo členských států v oblasti ochrany údajů a s koncepcemi správce nebo zpracovatele v oblasti ochrany osobních údajů, včetně rozdělení odpovědnosti, zvyšování povědomí a odborné přípravy pracovníků zapojených do operací zpracování a souvisejících auditů; 
  3. poskytování poradenství na pořádání, pokud jde o posouzení vlivu na ochranu osobních údajů, a monitorování jeho uplatňování podle článku 35 GDPR; 
  4. spolupráce s dozorovým úřadem a o působení jako kontaktní místo pro dozorový úřad v záležitostech týkajících se zpracování, včetně předchozí konzultace podle článku 36 GDPR, a případně vedení konzultací v jakékoli jiné věci. 


Konkrétní vzdělání ani kurz není nutný


GDPR tedy nevyžaduje, aby pověřenec pro ochranu osobních údajů získal určité konkrétní vzdělání. Stejně tak není nutné absolvování žádného kurzu. GDPR tedy vyžaduje praktické znalosti, nikoliv formální vzdělání. Je zároveň nutné poznamenat, že aby byl pověřenec pro ochranu osobních údajů schopen plnohodnotně vykonávat práci, měl by se co nejblíže seznámit s konkrétními procesy, které správce s osobními údaji provádí a zároveň by měl mít nastudovanou legislativu dotýkající se činnosti daného správce. Např. u pověřence pro ochranu osobních údajů působícího u poskytovatele zdravotnických služeb to bude znamenat pečlivou znalost jednotlivých právních předpisů upravujících poskytování zdravotní péče, u pověřence pro ochranu osobních údajů působícího u poskytovatele veřejně dostupných služeb elektronických komunikací to pak bude zejména zákon o elektronických komunikacích. 

Autor článku

Otázka na právníka

Inovativní nástroj pro advokáty a uživatele k řešení právních záležitostí on-line. Usnadňuje a zefektivňuje kontakt a komunikaci uživatelů (občanů, podnikatelů a firem) s advokáty a AK.

Další podobné články

Může si obec sama pro sebe stanovit pravidla, kdy může porušovat noční klid?

Všichni to znají, noční klid platí od 22:00 do 6:00. Obec však může obecně závaznou vyhláškou…
Otázka na právníka, 29 Jun, 2016

Může si v České republice registrovaný partner osvojit dítě?

Před Ústavní soud České republiky se dostalo ožehavé téma osvojení dítěte osobou, která žije v …
Otázka na právníka, 6 Jul, 2016

S nabytím zletilosti přichází dluhy za popelnice i za mobil

Veřejná ochránkyně práv řeší situace, kdy na čerstvě zletilé osoby přijde exekuce. Důvodem je dluh,…
Otázka na právníka, 8 Jul, 2016

Máte nárok na vrácení plné ceny zájezdu při úpadku cestovní kanceláře?

 Ústavní soud v nálezu ze dne 14. června 2016 potvrdil, že nelze použít omezení…
Otázka na právníka, 14 Jul, 2016

Vyhledat další články

Jste advokát?
...
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
zavřít