Porušení režimu dočasně práce neschopného pojištěnce

Blog s články z právní oblasti
Ilustrační obrázek pro článek Porušení režimu dočasně práce neschopného pojištěnce
autor: Otázka na právníka, 7 Nov, 2018
Porušení režimu dočasně práce neschopného pojištěnce

Osoba dočasně práce neschopná je povinna dodržovat určité povinnosti stanovené lékařem (režim dočasně práce neschopného pojištěnce). Pokud tak nečiní, může jí být nemocenské dočasně kráceno nebo odňato. Kdo provádí kontrolu? 

Kontrola dodržování režimu dočasné práce


Kontrolu dodržování režimu dočasně práce neschopného pojištěnce provádí příslušný orgán nemocenského pojištění (nejčastěji se bude jednat o správu sociálního zabezpečení) pověřenými zaměstnanci (jsou při tom povinni se prokázat průkazem s fotografií vydaným orgánem nemocenského pojištění). 


Kontrolu vykonává 

 • z vlastního podnětu nebo 

 • z podnětu ošetřujícího lékaře pojištěnce anebo 

 • zaměstnavatele. 


Podá-li podnět k provedení kontroly ošetřující lékař nebo zaměstnavatel, je tento orgán povinen provést kontrolu do 7 dnů od obdržení žádosti a o výsledku kontroly neprodleně žadatele písemně informovat

O kontrole je nutné sepsat písemný záznam, ve kterém se uvede výsledek kontroly. Pokud bylo při kontrole zjištěno porušení režimu dočasně práce neschopného pojištěnce, zasílá orgán nemocenského pojištění záznam o kontrole pojištěnci, ošetřujícímu lékaři a zaměstnavateli. 

Zaměstnavatel je navíc sám oprávněn kontrolovat, zda zaměstnanec, který byl uznán dočasně práce neschopným, dodržuje v období prvních 14 kalendářních dnů stanovený režim, pokud jde o povinnost zdržovat se v místě pobytu a dodržovat rozsah a dobu povolených vycházek 


Následky porušení režimu dočasně práce neschopného pojištěnce


Pojištěnci, který porušil režim dočasně práce neschopného pojištěnce, může být nemocenské dočasně kráceno nebo odňato, a to na dobu nejdéle 100 kalendářních dnů ode dne porušení režimu, ne však déle než do skončení dočasné pracovní neschopnosti, při níž došlo k porušení režimu. 


Pokud již bylo nemocenské vyplaceno, považují se částky vyplacené na nemocenském za přeplatek na dávce, který je pojištěnec povinen uhradit plátci dávky. Promlčecí lhůta činí 1 rok ode dne, kdy k porušení režimu dočasně práce neschopného pojištěnce došlo. Po uplynutí této doby zaniká oprávnění orgánu nemocenského pojištění krátit nebo odejmout nemocenské. Lhůta uvedená ve větě první neplyne po dobu řízení o krácení nebo odnětí nemocenského a po dobu řízení o žalobě. 

Autor článku

Otázka na právníka

Inovativní nástroj pro advokáty a uživatele k řešení právních záležitostí on-line. Usnadňuje a zefektivňuje kontakt a komunikaci uživatelů (občanů, podnikatelů a firem) s advokáty a AK.

Další podobné články

V jaké době může zaměstnavatel okamžitě zrušit pracovní poměr?

Okamžité zrušení pracovního poměru je jednou z možností, jak může být ukončen předčasně pracovní…
Otázka na právníka, 10 Nov, 2016

Jak se může změnit Váš zaměstnavatel?

Dnes se podíváme na jeden ze způsobů, jakým se může změnit Váš zaměstnavatel. Zaměstnanec byl…
Otázka na právníka, 29 Nov, 2016

Agenturní zaměstnávání

Právní rámec agenturního zaměstnávání vymezuje zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce. Přestože zákon…
Otázka na právníka, 3 Jul, 2017

Za porušení podmínek nemocenské můžete dostat výpověď!

Podzimní období s proměnlivými teplotami bohužel přináší riziko náhlého onemocnění. Pokud Vaše…
Otázka na právníka, 9 Oct, 2017

Vyhledat další články

PREZENTACE ADVOKÁTNÍCH KANCELÁŘÍ
Právní konzultace
Telefonická konzultace
Poptávka právní služby
...
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
zavřít