Postavení vodicích a asistenčních psů dle zákonů?

Blog s články z právní oblasti
Ilustrační obrázek pro článek Postavení vodicích a asistenčních psů dle zákonů?
autor: Otázka na právníka, 29 Feb, 2020
Postavení vodicích a asistenčních psů dle zákonů?

V českém právním řádu pořád, i přes upozornění veřejné ochránkyně práv z roku 2016, chybí zákon, který by upravoval postavení vodicích a asistenčních psů. Ilustruje to i případ jednání taxikáře, který vyhodil nevidomou ženu z vozu kvůli tomu, že ji doprovázel vodicí pes. Jak je to se zákazem vstupu psům?

Zákaz vstupu se psem


Zákaz vstupu se psem je obecně v pořádku a v souladu se zákonem. Vodicí nebo asistenční pes však představuje pomůcku, kterou člověk se zdravotním postižením nezbytně potřebuje k účasti na pracovním, společenském a kulturním životě. Zákaz vstupu asistenčního či vodicího psa tedy ve svém důsledku znamená zákaz vstupu člověka se zdravotním postižením, kterého pes doprovází. Jedná se tudíž o diskriminaci. Proto se na něj zákaz vstupu nevztahuje (na rozdíl od ostatních psů-společníků). 

Veřejný ochránce práv tlačí na vládu


Již v roce 2016 se ombudsmanka Anna Šabatová obrátila na vládu a doporučila, aby byl připraven zákon upravující práva osob, které jsou doprovázeny speciálně vycvičeným psem. I přes to, že na výše popsaný případ dopadají antidiskriminační předpisy, tak komplexní právní úprava chybí. Na tuto problematiku nyní opětovně upozornila zástupkyně ombudsmana Monika Šimůnková: 

„Ve světle případu nevidomé ženy vyhozené z taxíku považuji za alarmující, že ani 10 let po doporučení ombudsmana nebyl zákon přijat, a dokonce dosud nevznikl ani jeho návrh. Dlouhodobě tak práva lidí s postižením využívajících asistenční a vodicí psy, nejsou dostatečně chráněna. Výsledkem je zacházení, které jsme všichni viděli. Považuji to za naprosto tristní situaci.“

Autor článku

Otázka na právníka

Inovativní nástroj pro advokáty a uživatele k řešení právních záležitostí on-line. Usnadňuje a zefektivňuje kontakt a komunikaci uživatelů (občanů, podnikatelů a firem) s advokáty a AK.

Další podobné články

Může si obec sama pro sebe stanovit pravidla, kdy může porušovat noční klid?

Všichni to znají, noční klid platí od 22:00 do 6:00. Obec však může obecně závaznou vyhláškou…
Otázka na právníka, 29 Jun, 2016

Může si v České republice registrovaný partner osvojit dítě?

Před Ústavní soud České republiky se dostalo ožehavé téma osvojení dítěte osobou, která žije v …
Otázka na právníka, 6 Jul, 2016

S nabytím zletilosti přichází dluhy za popelnice i za mobil

Veřejná ochránkyně práv řeší situace, kdy na čerstvě zletilé osoby přijde exekuce. Důvodem je dluh,…
Otázka na právníka, 8 Jul, 2016

Máte nárok na vrácení plné ceny zájezdu při úpadku cestovní kanceláře?

 Ústavní soud v nálezu ze dne 14. června 2016 potvrdil, že nelze použít omezení…
Otázka na právníka, 14 Jul, 2016

Vyhledat další články

PREZENTACE ADVOKÁTNÍCH KANCELÁŘÍ
Právní konzultace
Telefonická konzultace
Poptávka právní služby
...
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
zavřít