Ceny právních služeb mohou být vysoké. Zvážíte pojištění právní ochrany?

Blog s články z právní oblasti
Ilustrační obrázek pro článek Ceny právních služeb mohou být vysoké. Zvážíte pojištění právní ochrany?
autor: Otázka na právníka, 21 Sep, 2017
Ceny právních služeb mohou být vysoké. Zvážíte pojištění právní ochrany?

Jaké výhody Vám může přinést pojištění právní ochrany? Pokud jste podnikatelé, pak pro Vás služba pojištění právní ochrany může znamenat umožnění podstatného rozšíření Vašich obchodních aktivit směrem k novým klientům či dodavatelům, ale i pro běžné domácnosti může právní ochrana přinést jistou úlevu nebo usnadnění řešení složitých životních situací? V tomto krátkém článku se podíváme na to, co je vlastně podstatou právní ochrany a na co je třeba se při jeho sjednání zaměřit.

Jak pojištění právní ochrany funguje?


Funguje to vlastně jako každé jiné pojištění - sjednáte si smlouvu s pojišťovnou a platíte pak pravidelné dávky pojistného. Dojde-li v budoucnu k události, která je předvídána v pojistné smlouvě a zakládá nárok na výplatu pojistného plnění, pojišťovna za Vás uhradí náklady na právní služby, tedy zastoupení před soudem ze strany advokáta či notáře, což byste si jinak museli hradit sami. 

Kvalitní právní služby mohou být drahé


Kvalitní právní služby mají jisté náklady a je vhodné jim takto předejít. Kromě toho musíte připočíst soudní poplatky, náklady na notářské ověření listin, obstarání důkazů – např. znaleckých posudků, výpisu z katastru nemovitostí apod. 

Jako podnikatelé nemusíte vždy uzavírat smlouvy jen s těmi obchodními partnery, které dobře znáte na základě opakovaných zkušeností a kterým důvěřujete. Pokud svoje obchodní aktivity rozšíříte, můžete narazit na nesplnění smlouvy, prodlení nebo komplikovanou insolvenci u Vašeho smluvního partnera. Abyste se pak domohli svých nároků, nezbyde Vám, než se obrátit na soud, což může přinést značné nečekané výdaje. 

Stejně tak v rodině se Vám může stát, že nastane nenadálá situace, kdy budete pomoc právníka potřebovat, např. v oblasti rodinného, sousedského nebo dědického práva. 

Věnujte pozornost parametrům pojistné smlouvy


Pokud se pro pojištění právní ochrany rozhodnete, pak je třeba věnovat zvýšenou pozornost klíčovým parametrům pojistné smlouvy, tj. zejména přesný popis situací, na které se pojištění bude vztahovat, a výše maximálního limitu finančních prostředků, které Vám pojišťovna poskytne v souvislosti s jednou právní kauzou. Sjednané pojištění pak pro Vás představuje záruku, díky které se nemusíte obávat obrátit se na soud, na kvalifikovaného odborníka nebo případně i riskovat, že daný spor prohrajete a soud Vám uloží povinnost hradit procesní náklady i za protistranu. 

Advokáta, který Vám budete pomáhat, máte možnost vybrat si sami, na to je právo ze zákona a každá pojišťovna musí Vaši volbu respektovat. Pojistná smlouva však může stanovit konkrétní podmínky, např. s ohledem na ekonomickou racionalitu nákladů – pokud by Váš advokát působil příliš daleko od místa, kde se daný spor řeší, tedy zpravidla od sídla soudu, pojišťovna Vám právní služby sice uhradí, ale může se stát, že nebudete mít nárok na cestovné, náhradu za promeškaný čas na cestě k soudu apod. Kromě toho některé pojišťovny Vám nabídnou také telefonické právní konzultace v ceně, tedy zdarma, pokud pravidelně platíte pojistné. 

To je pro Vás další pomoc, jak můžete případným sporům předcházet a rozhodnout se lépe ještě dříve, než nějaký problém může nastat. Pojištění se může vztahovat nejen na klasický soudní spor, ale i na alternativní metody řešení sporů, jako je např. rozhodčí řízení či mediace, popř. na správní řízení s úřady, daňovou správou apod. 

Spektrum právní ochrany je tedy opravdu široké, jedná se o komplexní odborný servis, do kterého se Vám vyplatí investovat.   

Autor článku

Otázka na právníka

Inovativní nástroj pro advokáty a uživatele k řešení právních záležitostí on-line. Usnadňuje a zefektivňuje kontakt a komunikaci uživatelů (občanů, podnikatelů a firem) s advokáty a AK.

Další podobné články

Může si obec sama pro sebe stanovit pravidla, kdy může porušovat noční klid?

Všichni to znají, noční klid platí od 22:00 do 6:00. Obec však může obecně závaznou vyhláškou…
Otázka na právníka, 29 Jun, 2016

Může si v České republice registrovaný partner osvojit dítě?

Před Ústavní soud České republiky se dostalo ožehavé téma osvojení dítěte osobou, která žije v …
Otázka na právníka, 6 Jul, 2016

S nabytím zletilosti přichází dluhy za popelnice i za mobil

Veřejná ochránkyně práv řeší situace, kdy na čerstvě zletilé osoby přijde exekuce. Důvodem je dluh,…
Otázka na právníka, 8 Jul, 2016

Máte nárok na vrácení plné ceny zájezdu při úpadku cestovní kanceláře?

 Ústavní soud v nálezu ze dne 14. června 2016 potvrdil, že nelze použít omezení…
Otázka na právníka, 14 Jul, 2016

Vyhledat další články

PREZENTACE ADVOKÁTNÍCH KANCELÁŘÍ
Právní konzultace
Telefonická konzultace
Poptávka právní služby
...
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
zavřít