Péče o nezletilé dítě je důvodem, proč nemusíte do vězení

Blog s články z právní oblasti
Ilustrační obrázek pro článek Péče o nezletilé dítě je důvodem, proč nemusíte do vězení
autor: Otázka na právníka, 31 Aug, 2017
Péče o nezletilé dítě je důvodem, proč nemusíte do vězení

Ústavní soud nedávno vynesl další ze svých nálezů, ve kterých zdůraznil svůj právní názor stavící se jednoznačně k zájmům nezletilého dítěte jako k nejdůležitější hodnotě, která má mít přednost před ostatními aspekty dané situace. V daném případě se podle Ústavního soudu ukázalo jako vhodné, aby zájmům jednotlivého dítěte ustoupila i společenská potřeba potrestat pravomocně odsouzeného pachatele nepodmíněným trestem odnětí svobody. Jednalo se o mimořádně citlivý a komplikovaný případ, právně a především lidsky. 

Případ způsobila tragická dopravní nehoda rodiny


Vše způsobila tragická dopravní nehoda, kterou zavinil řidič osobního automobilu. Kvůli jeho osudové chybě a alkoholu v krvi zemřela jeho manželka a jedno dítě. Aby mohl pečovat o druhé nezletilé dítě, které nehodu přežilo, dostal pachatel od prvoinstančního soudu trest domácího vězení. Kromě toho dostal i trest zákazu řízení motorových vozidel a povinnost k náhradě škody. Za hříšníka se přimluvili příbuzní, farář i zástupci obce, kde žije. 


Domácí vězení jako mírnější alternativa k trestu odnětí svobody


Trest domácího vězení podle trestního řádu neznamená, že nesmíte nikam chodit, tak jako když jste byli malí, něco jste provedli a domácí vězení vám uložili rodiče. Domácí vězení je mnohem mírnější alternativa k trestu odnětí svobody, která je jedním z řešení neustále přetížených kapacit vězeňských cel. Odsouzený může normálně vycházet ven, starat se o děti, být výdělečně činný, pravidelně se zapojovat do společenského života, což usnadní jeho nápravu. Na místě trvalého pobytu, které je přesně vymezeno v odsuzujícím rozsudku soudu, se musí povinně zdržovat „jen“ ve vymezených večerních a nočních hodinách, popř. o víkendu


V čem spočívá trest domácího vězení?


Trest spočívá tedy v podstatném omezení složky volného času a znemožnění cestování. Je také prevencí další trestné činnosti a recidivy, neboť je pravděpodobnější, že pachatel by se dalších trestných činů dopustil právě v noci, „posilněn“ alkoholem a pobytem v restauračním zařízení apod. Dodržování režimu kontroluje Probační a mediační služba namátkovými nebo pravidelnými návštěvami a odsouzený musí nosit elektronický náramek, který zaznamenává jeho pohyb. 


Represe má ustoupit lidskosti, rozhodl Ústavní soud


Odvolací soud ovšem tento mírnější trest domácího vězení zrušil a provinilého otce poslal do vězení. Tento rozsudek krajského soudu teď zrušil Ústavní soud. Podle něj by represe měla ustoupit lidskosti.  

Autor článku

Otázka na právníka

Inovativní nástroj pro advokáty a uživatele k řešení právních záležitostí on-line. Usnadňuje a zefektivňuje kontakt a komunikaci uživatelů (občanů, podnikatelů a firem) s advokáty a AK.

Další podobné články

Může si obec sama pro sebe stanovit pravidla, kdy může porušovat noční klid?

Všichni to znají, noční klid platí od 22:00 do 6:00. Obec však může obecně závaznou vyhláškou…
Otázka na právníka, 29 Jun, 2016

Může si v České republice registrovaný partner osvojit dítě?

Před Ústavní soud České republiky se dostalo ožehavé téma osvojení dítěte osobou, která žije v …
Otázka na právníka, 6 Jul, 2016

S nabytím zletilosti přichází dluhy za popelnice i za mobil

Veřejná ochránkyně práv řeší situace, kdy na čerstvě zletilé osoby přijde exekuce. Důvodem je dluh,…
Otázka na právníka, 8 Jul, 2016

Máte nárok na vrácení plné ceny zájezdu při úpadku cestovní kanceláře?

 Ústavní soud v nálezu ze dne 14. června 2016 potvrdil, že nelze použít omezení…
Otázka na právníka, 14 Jul, 2016

Vyhledat další články

PREZENTACE ADVOKÁTNÍCH KANCELÁŘÍ
Právní konzultace
Telefonická konzultace
Poptávka právní služby
...
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
zavřít