Péče o nezletilé dítě je důvodem, proč nemusíte do vězení

Otázka na právníka - Blog -Články z právní oblasti
Ilustrační obrázek pro článek Péče o nezletilé dítě je důvodem, proč nemusíte do vězení
autor: Otázka na právníka, 31 Aug, 2017
Péče o nezletilé dítě je důvodem, proč nemusíte do vězení

Ústavní soud nedávno vynesl další ze svých nálezů, ve kterých zdůraznil svůj právní názor stavící se jednoznačně k zájmům nezletilého dítěte jako k nejdůležitější hodnotě, která má mít přednost před ostatními aspekty dané situace. V daném případě se podle Ústavního soudu ukázalo jako vhodné, aby zájmům jednotlivého dítěte ustoupila i společenská potřeba potrestat pravomocně odsouzeného pachatele nepodmíněným trestem odnětí svobody. Jednalo se o mimořádně citlivý a komplikovaný případ, právně a především lidsky. 

Případ způsobila tragická dopravní nehoda rodiny


Vše způsobila tragická dopravní nehoda, kterou zavinil řidič osobního automobilu. Kvůli jeho osudové chybě a alkoholu v krvi zemřela jeho manželka a jedno dítě. Aby mohl pečovat o druhé nezletilé dítě, které nehodu přežilo, dostal pachatel od prvoinstančního soudu trest domácího vězení. Kromě toho dostal i trest zákazu řízení motorových vozidel a povinnost k náhradě škody. Za hříšníka se přimluvili příbuzní, farář i zástupci obce, kde žije. 


Domácí vězení jako mírnější alternativa k trestu odnětí svobody


Trest domácího vězení podle trestního řádu neznamená, že nesmíte nikam chodit, tak jako když jste byli malí, něco jste provedli a domácí vězení vám uložili rodiče. Domácí vězení je mnohem mírnější alternativa k trestu odnětí svobody, která je jedním z řešení neustále přetížených kapacit vězeňských cel. Odsouzený může normálně vycházet ven, starat se o děti, být výdělečně činný, pravidelně se zapojovat do společenského života, což usnadní jeho nápravu. Na místě trvalého pobytu, které je přesně vymezeno v odsuzujícím rozsudku soudu, se musí povinně zdržovat „jen“ ve vymezených večerních a nočních hodinách, popř. o víkendu


V čem spočívá trest domácího vězení?


Trest spočívá tedy v podstatném omezení složky volného času a znemožnění cestování. Je také prevencí další trestné činnosti a recidivy, neboť je pravděpodobnější, že pachatel by se dalších trestných činů dopustil právě v noci, „posilněn“ alkoholem a pobytem v restauračním zařízení apod. Dodržování režimu kontroluje Probační a mediační služba namátkovými nebo pravidelnými návštěvami a odsouzený musí nosit elektronický náramek, který zaznamenává jeho pohyb. 


Represe má ustoupit lidskosti, rozhodl Ústavní soud


Odvolací soud ovšem tento mírnější trest domácího vězení zrušil a provinilého otce poslal do vězení. Tento rozsudek krajského soudu teď zrušil Ústavní soud. Podle něj by represe měla ustoupit lidskosti.  

Autor článku

Otázka na právníka

Inovativní nástroj pro advokáty a uživatele k řešení právních záležitostí on-line. Usnadňuje a zefektivňuje kontakt a komunikaci uživatelů (občanů, podnikatelů a firem) s advokáty a AK.

Další podobné články

Může si obec sama pro sebe stanovit pravidla, kdy může porušovat noční klid?

Všichni to znají, noční klid platí od 22:00 do 6:00. Obec však může obecně závaznou vyhláškou…
Otázka na právníka, 29 Jun, 2016

Může si v České republice registrovaný partner osvojit dítě?

Před Ústavní soud České republiky se dostalo ožehavé téma osvojení dítěte osobou, která žije v …
Otázka na právníka, 6 Jul, 2016

S nabytím zletilosti přichází dluhy za popelnice i za mobil

Veřejná ochránkyně práv řeší situace, kdy na čerstvě zletilé osoby přijde exekuce. Důvodem je dluh,…
Otázka na právníka, 8 Jul, 2016

Máte nárok na vrácení plné ceny zájezdu při úpadku cestovní kanceláře?

 Ústavní soud v nálezu ze dne 14. června 2016 potvrdil, že nelze použít omezení…
Otázka na právníka, 14 Jul, 2016

Vyhledat další články

REGISTRACE ADVOKÁTů
...
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
zavřít