Péče o nemocného člena rodiny bude hrazena státem

Blog s články z právní oblasti
Ilustrační obrázek pro článek Péče o nemocného člena rodiny bude hrazena státem
autor: Otázka na právníka, 28 Aug, 2017
Péče o nemocného člena rodiny bude hrazena státem

Návrh zákona, který umožní vyplácení nové dávky, tzv. ošetřovného, schválil nedávno v srpnu 2017 Senát Parlamentu ČR. Návrh, který už v únoru schválila vláda, je tak na nejlepší cestě stát se platným a účinným zákonem. K tomu je třeba nyní už jen podpisu prezidenta republiky. Senátoři návrh schválili bez diskuse a velkou většinou – pro hlasovalo 51 z nich, proti jenom 5. 

Co nová úprava přinese? 


Zaměstnanec bude mít nově právo požádat o tříměsíční volno za účelem péče o vážně nemocného příbuzného, který by jinak musel být umístěn do lůžkového zdravotnického zařízení. Pečující osobou může být jak blízký příbuzný (manžel, registrovaný partner, rodič nebo dítě či vnuk), ale i nesezdaný partner žijící ve společné domácnosti, sourozenec, zeť, snacha, synovec, neteř, teta, strýc, tchyně, tchán nebo i jejich manžel. Okruh potenciálních pečujících osob je tedy vymezen velmi široce a nemusí se jednat jen o nejbližší rodinu. 


Ošetřovné


Po dobu intenzivní péče o nemocného bude uvolněný zaměstnanec dostávat dávku, tzv. ošetřovné, která se bude vypočítávat v denní částce obdobně jako dávka nemocenského pojištění, tedy 60% z denního vyměřovacího základu. Pokud by to zdravotní stav nemocného člověka vyžadoval, lze dávku čerpat i opakovaně. Kromě toho mají lidé, kteří se o sebe nedovedou sami postarat, samozřejmě dále nárok na příspěvek na péči. Nárok na ošetřovací volno není automatický


Zaměstnavatel ho totiž může odmítnout z vážných provozních důvodů. Zde narážíme na jednu z nevýhod navrhovaného opatření: lze si těžko představit, že by bylo možné nalézt na trhu práce zastupujícího pracovníka na tak krátkou dobu a v této omezené době ho odpovídajícím způsobem zaučit na vykonávanou práci. Lze si už lépe představit, že vzniklá dočasně uprázdněná místa mohou být zaplňována studenty a stážisty, čímž se sice podpoří zaměstnanost mladých lidí a žádaný kontakt studentů s praxí, nicméně žádný dočasný stážista nemůže kvalifikovaného pracovníka plně nahradit co do množství a kvality odvedené práce. Druhý nastíněný problém, který může zavedení ošetřovného přinést, je možná obava z jeho účelového zneužívání ze strany lidí, pro které je pobírání sociálních dávek přijatelnější než práce.  

Autor článku

Otázka na právníka

Inovativní nástroj pro advokáty a uživatele k řešení právních záležitostí on-line. Usnadňuje a zefektivňuje kontakt a komunikaci uživatelů (občanů, podnikatelů a firem) s advokáty a AK.

Další podobné články

Může si obec sama pro sebe stanovit pravidla, kdy může porušovat noční klid?

Všichni to znají, noční klid platí od 22:00 do 6:00. Obec však může obecně závaznou vyhláškou…
Otázka na právníka, 29 Jun, 2016

Může si v České republice registrovaný partner osvojit dítě?

Před Ústavní soud České republiky se dostalo ožehavé téma osvojení dítěte osobou, která žije v …
Otázka na právníka, 6 Jul, 2016

S nabytím zletilosti přichází dluhy za popelnice i za mobil

Veřejná ochránkyně práv řeší situace, kdy na čerstvě zletilé osoby přijde exekuce. Důvodem je dluh,…
Otázka na právníka, 8 Jul, 2016

Máte nárok na vrácení plné ceny zájezdu při úpadku cestovní kanceláře?

 Ústavní soud v nálezu ze dne 14. června 2016 potvrdil, že nelze použít omezení…
Otázka na právníka, 14 Jul, 2016

Vyhledat další články

PREZENTACE ADVOKÁTNÍCH KANCELÁŘÍ
Právní konzultace
Telefonická konzultace
Poptávka právní služby
...
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
zavřít