Péče o nemocného člena rodiny bude hrazena státem

Otázka na právníka - Blog -Články z právní oblasti
Ilustrační obrázek pro článek Péče o nemocného člena rodiny bude hrazena státem
autor: Otázka na právníka, 28 Aug, 2017
Péče o nemocného člena rodiny bude hrazena státem

Návrh zákona, který umožní vyplácení nové dávky, tzv. ošetřovného, schválil nedávno v srpnu 2017 Senát Parlamentu ČR. Návrh, který už v únoru schválila vláda, je tak na nejlepší cestě stát se platným a účinným zákonem. K tomu je třeba nyní už jen podpisu prezidenta republiky. Senátoři návrh schválili bez diskuse a velkou většinou – pro hlasovalo 51 z nich, proti jenom 5. 

Co nová úprava přinese? 


Zaměstnanec bude mít nově právo požádat o tříměsíční volno za účelem péče o vážně nemocného příbuzného, který by jinak musel být umístěn do lůžkového zdravotnického zařízení. Pečující osobou může být jak blízký příbuzný (manžel, registrovaný partner, rodič nebo dítě či vnuk), ale i nesezdaný partner žijící ve společné domácnosti, sourozenec, zeť, snacha, synovec, neteř, teta, strýc, tchyně, tchán nebo i jejich manžel. Okruh potenciálních pečujících osob je tedy vymezen velmi široce a nemusí se jednat jen o nejbližší rodinu. 


Ošetřovné


Po dobu intenzivní péče o nemocného bude uvolněný zaměstnanec dostávat dávku, tzv. ošetřovné, která se bude vypočítávat v denní částce obdobně jako dávka nemocenského pojištění, tedy 60% z denního vyměřovacího základu. Pokud by to zdravotní stav nemocného člověka vyžadoval, lze dávku čerpat i opakovaně. Kromě toho mají lidé, kteří se o sebe nedovedou sami postarat, samozřejmě dále nárok na příspěvek na péči. Nárok na ošetřovací volno není automatický


Zaměstnavatel ho totiž může odmítnout z vážných provozních důvodů. Zde narážíme na jednu z nevýhod navrhovaného opatření: lze si těžko představit, že by bylo možné nalézt na trhu práce zastupujícího pracovníka na tak krátkou dobu a v této omezené době ho odpovídajícím způsobem zaučit na vykonávanou práci. Lze si už lépe představit, že vzniklá dočasně uprázdněná místa mohou být zaplňována studenty a stážisty, čímž se sice podpoří zaměstnanost mladých lidí a žádaný kontakt studentů s praxí, nicméně žádný dočasný stážista nemůže kvalifikovaného pracovníka plně nahradit co do množství a kvality odvedené práce. Druhý nastíněný problém, který může zavedení ošetřovného přinést, je možná obava z jeho účelového zneužívání ze strany lidí, pro které je pobírání sociálních dávek přijatelnější než práce.  

Autor článku

Otázka na právníka

Inovativní nástroj pro advokáty a uživatele k řešení právních záležitostí on-line. Usnadňuje a zefektivňuje kontakt a komunikaci uživatelů (občanů, podnikatelů a firem) s advokáty a AK.

Další podobné články

Může si obec sama pro sebe stanovit pravidla, kdy může porušovat noční klid?

Všichni to znají, noční klid platí od 22:00 do 6:00. Obec však může obecně závaznou vyhláškou…
Otázka na právníka, 29 Jun, 2016

Může si v České republice registrovaný partner osvojit dítě?

Před Ústavní soud České republiky se dostalo ožehavé téma osvojení dítěte osobou, která žije v …
Otázka na právníka, 6 Jul, 2016

S nabytím zletilosti přichází dluhy za popelnice i za mobil

Veřejná ochránkyně práv řeší situace, kdy na čerstvě zletilé osoby přijde exekuce. Důvodem je dluh,…
Otázka na právníka, 8 Jul, 2016

Máte nárok na vrácení plné ceny zájezdu při úpadku cestovní kanceláře?

 Ústavní soud v nálezu ze dne 14. června 2016 potvrdil, že nelze použít omezení…
Otázka na právníka, 14 Jul, 2016

Vyhledat další články

REGISTRACE ADVOKÁTů
...
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
zavřít