Otcovská - od února 2018

Blog s články z právní oblasti
Ilustrační obrázek pro článek Otcovská - od února 2018
autor: Otázka na právníka, 19 Jun, 2017
Otcovská - od února 2018

Od 1. února 2018 nabývá účinnosti zákon č. 148/2017, kterým se mění zákon č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění. Tento zákon zavádí do praxe novou dávku nemocenského pojištění. Dlouho očekávaná otcovská je tady. 

Co je otcovská? 

Otcovská je dávka nemocenského pojištění zavedená pro případ péče otce o dítě po jeho narození. Otcem se zde rozumí muž zapsaný jako otec dítěte do knihy narození, neboli do matriky. 


Pro koho je otcovská určena? 


Nárok na otcovskou má muž, který pečuje o dítě, jehož je otcem, anebo muž, který pečuje o dítě, které převzal do péče nahrazující péči rodičů


Kdy a jak dlouho lze otcovskou čerpat? 


Na otcovskou může otec dítěte nastoupit v období 6 týdnů ode dne narození dítěte nebo ode dne převzetí dítěte do péče. Celková doba, po kterou lze otcovskou čerpat činí maximálně jeden týden


Kolik během otcovské dostanete?


Výše otcovské činí 70% denního vyměřovacího základu, který se stanoví stejným způsobem, jako u peněžité pomoci v mateřství


Kde a jak o otcovskou žádat? 


Nárok na otcovskou lze uplatnit prostřednictvím předepsaného tiskopisu, který se předkládá okresní správě sociálního zabezpečení. 

Praktický příklad: 

Zaměstnanec pobírající hrubou měsíční mzdu ve výši 29.000,- Kč bude mít nárok na denní dávku otcovské ve výši 660,- Kč, celkem pak za celou otcovskou obdrží 4.620,- Kč. 


Co je ještě důležité? 


Protože je otcovská dávkou nemocenského pojištění, vzniká na otcovskou nárok pouze osobám, které jsou nemocenského pojištění účastny. V případě zaměstnanců je situace jednoduchá, neboť ti jsou účastni nemocenského pojištění povinně. Situace je však komplikovanější u osob samostatně výdělečně činných, které jsou nemocenského pojištění účastny dobrovolně. Osoby samostatně výdělečně činné musí v případě otcovské splnit podmínku účasti na pojištění po dobu alespoň 3 měsíců přede dnem nástupu na otcovskou.     

Autor článku

Otázka na právníka

Inovativní nástroj pro advokáty a uživatele k řešení právních záležitostí on-line. Usnadňuje a zefektivňuje kontakt a komunikaci uživatelů (občanů, podnikatelů a firem) s advokáty a AK.

Další podobné články

Může si obec sama pro sebe stanovit pravidla, kdy může porušovat noční klid?

Všichni to znají, noční klid platí od 22:00 do 6:00. Obec však může obecně závaznou vyhláškou…
Otázka na právníka, 29 Jun, 2016

Může si v České republice registrovaný partner osvojit dítě?

Před Ústavní soud České republiky se dostalo ožehavé téma osvojení dítěte osobou, která žije v …
Otázka na právníka, 6 Jul, 2016

S nabytím zletilosti přichází dluhy za popelnice i za mobil

Veřejná ochránkyně práv řeší situace, kdy na čerstvě zletilé osoby přijde exekuce. Důvodem je dluh,…
Otázka na právníka, 8 Jul, 2016

Máte nárok na vrácení plné ceny zájezdu při úpadku cestovní kanceláře?

 Ústavní soud v nálezu ze dne 14. června 2016 potvrdil, že nelze použít omezení…
Otázka na právníka, 14 Jul, 2016

Vyhledat další články

PREZENTACE ADVOKÁTNÍCH KANCELÁŘÍ
Právní konzultace
Telefonická konzultace
Poptávka právní služby
...
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
zavřít