Omezení svéprávnosti

Blog s články z právní oblasti
Ilustrační obrázek pro článek Omezení svéprávnosti
autor: Otázka na právníka, 17 Jul, 2020
Omezení svéprávnosti

K omezení svéprávnosti lze přistoupit jenom v zájmu člověka, jehož se to týká.

Omezení svéprávnosti

K omezení svéprávnosti lze přistoupit jenom v zájmu člověka, jehož se to týká, po jeho zhlédnutí a s plným uznáváním jeho práv a jeho osobní jedinečnosti. Občanský zákoník neumožňuje člověka zcela zbavit svéprávnosti, jenom jeho svéprávnost omezit.


Kdo rozhoduje o omezení svéprávnosti?

Omezit svéprávnost člověka může podle ustanovení 56 odst. 1 občanského zákoníku jen soud. Při rozhodování musí být důkladně vzaty v úvahu rozsah i stupeň neschopnosti člověka postarat se o vlastní záležitosti. Soud zároveň musí vyvinout potřebné úsilí, aby zjistil názor člověka, o jehož svéprávnosti rozhoduje, a to i za použití takového způsobu dorozumívání, který si člověk zvolí.

Omezit svéprávnost člověka je možné jenom v případě, že mu hrozí jinak závažná újma a vzhledem k jeho zájmům nepostačuje mírnější a méně omezující opatření.

Soud může omezit svéprávnost člověka v rozsahu, v jakém člověk není pro duševní poruchu, která není jen přechodná, schopen právně jednat. Soud přitom musí vymezit rozsah, v jakém způsobilost člověka samostatně právně jednat omezil.


Na jak dlouho je možné svéprávnost omezit?

Soud může svéprávnost omezit v souvislosti s určitou záležitostí na dobu nutnou pro její vyřízení, nebo na jinak určenou určitou dobu, nejdéle však na tři roky. Je-li zjevné, že se stav člověka v této době nezlepší, může soud svéprávnost omezit na dobu delší, nejdéle však na pět let.

Uplynutím doby omezení svéprávnosti právní účinky omezení svéprávnosti zanikají. Zahájí-li se však v této době řízení o prodloužení doby omezení svéprávnosti, trvají právní účinky původního rozhodnutí až do nového rozhodnutí, nejdéle však jeden rok.

Změní-li se okolnosti (např. je nutné zúžit nebo naopak rozšířit rozsah omezení svéprávnosti v důsledku vývoje u předmětné osoby), soud své rozhodnutí bezodkladně změní nebo zruší, a to i bez návrhu.


Autor článku

Otázka na právníka

Inovativní nástroj pro advokáty a uživatele k řešení právních záležitostí on-line. Usnadňuje a zefektivňuje kontakt a komunikaci uživatelů (občanů, podnikatelů a firem) s advokáty a AK.

Další podobné články

Co je dědická smlouva a jaké jsou její výhody a nevýhody?

Díky novému občanskému zákoníku se do našeho právního řádu navrátilo několik institutů, jedním z…
Otázka na právníka, 11 Jan, 2017

Co je poručenství a jak se stát poručníkem?

V životě dítěte může nastat situace, kdy se ocitne bez rodičů, kteří by se o něj měli starat, a…
Otázka na právníka, 10 Apr, 2017

Návrat předkupního práva

Jste spoluvlastníkem nemovité věci? Potom zbystřete, neboť od 1. ledna 2018 se k nám vrací…
Otázka na právníka, 2 Jun, 2017

Město nesmí diskriminovat zdravotně postižené občany

Nevidomý muž nedávno uspěl s tzv. antidiskriminační žalobou proti městu Třeboň, které se musí…
Otázka na právníka, 7 Sep, 2017

Vyhledat další články

PREZENTACE ADVOKÁTNÍCH KANCELÁŘÍ
Právní konzultace
Telefonická konzultace
Poptávka právní služby
...
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
zavřít