Návrat předkupního práva

Blog s články z právní oblasti
Ilustrační obrázek pro článek Návrat předkupního práva
autor: Otázka na právníka, 2 Jun, 2017
Návrat předkupního práva

Jste spoluvlastníkem nemovité věci? Potom zbystřete, neboť od 1. ledna 2018 se k nám vrací předkupní právo. V článku si povíme, co předkupní právo je a jaké povinnosti zakládá a komu.

Co předkupní právo je?


Předkupní právo představuje možnost spoluvlastníka uplatnit přednostní právo na odkoupení spoluvlastnického podílu jiného spoluvlastníka, který se rozhodl, že tento svůj podíl převede do vlastnictví jiné osoby. Zároveň pak předkupní právo zakládá povinnost spoluvlastníka nabídnout svůj spoluvlastnický podíl ke koupi jinému spoluvlastníku téže věci, v případě, že se rozhodne tento svůj podíl převést do vlastnictví jiné osoby. 


Spoluvlastník však nemusí předkupního práva využít


Zjednodušeně řečeno, předkupní právo zakládá spoluvlastníku zároveň tuto povinnost a toto oprávnění: 

• Povinnost nabídnout podíl ke koupi 

• Právo přednostní koupě podílu 

 

Předkupní právo je buď založeno přímo zákonem, jde tedy o předkupní právo zákonné, anebo může být založeno smlouvou. Zde hovoříme o předkupním právu smluvním. Dále se budeme zabývat pouze předkupním právem zákonným. 

 
Předkupní právo zákonné - současný stav


V současnosti lze zákonné předkupní právo uplatnit pouze v případě, kdy spoluvlastnictví vzniklo takovým způsobem, kdy spoluvlastníci nemohli svá práva a povinnosti od počátku ovlivnit, typicky pak děděním


V tomto případě mají spoluvlastníci možnost uplatnit předkupní právo po dobu šesti měsíců ode dne vzniku spoluvlastnictví. To však platí pouze v případě, že spoluvlastník nepřevádí svůj podíl jinému spoluvlastníku, svému manželu, sourozenci či příbuznému v řadě přímé. 


Předkupní právo - stav od 1. ledna 2018


Přestože zákon č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, až na výjimky de facto zrušil zákonné předkupní právo spoluvlastníků, novela občanského zákoníku (zákon č. 460/2016 Sb.) tento institut znovu oživuje, a to v téměř totožné podobě, jaká je nám známa z úpravy platné do 31. prosince 2013. 


Nově tak budou moci předkupní právo uplatnit spoluvlastníci při převodu spoluvlastnického podílu na nemovité věci, a to s výjimkou převodu osobě blízké. 


Předkupní právo se v tomto případě uplatní rovněž i u bezúplatných převodů, typicky při darování. 


Platí, že předkupního práva se spoluvlastník může vzdát. V tomto případě je však u nemovitostí zapsaných do veřejného seznamu nutno tuto skutečnost do tohoto seznamu zapsat.   

Autor článku

Otázka na právníka

Inovativní nástroj pro advokáty a uživatele k řešení právních záležitostí on-line. Usnadňuje a zefektivňuje kontakt a komunikaci uživatelů (občanů, podnikatelů a firem) s advokáty a AK.

Další podobné články

Co je dědická smlouva a jaké jsou její výhody a nevýhody?

Díky novému občanskému zákoníku se do našeho právního řádu navrátilo několik institutů, jedním z…
Otázka na právníka, 11 Jan, 2017

Právní vady nemovitostí

Koupě nemovitosti je velice zásadní věc. Člověk si ji vybírá klidně i několik měsíců a snaží se…
Otázka na právníka, 17 Jan, 2017

Jak lze nabýt vlastnické právo?

Jak jinak než smlouvou a vydržením lze nabýt vlastnické právo? Možností je několik. Pojďme se na ně…
Otázka na právníka, 21 Mar, 2017

Přídatné spoluvlastnictví

Jistě všichni známe podílové spoluvlastnictví, ale víte, že existuje i přídatné spoluvlastnictví?
Otázka na právníka, 23 Mar, 2017

Vyhledat další články

PREZENTACE ADVOKÁTNÍCH KANCELÁŘÍ
Právní konzultace
Telefonická konzultace
Poptávka právní služby
...
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
zavřít