Co je poručenství a jak se stát poručníkem?

Blog s články z právní oblasti
Ilustrační obrázek pro článek Co je poručenství a jak se stát poručníkem?
autor: Otázka na právníka, 10 Apr, 2017
Co je poručenství a jak se stát poručníkem?

V životě dítěte může nastat situace, kdy se ocitne bez rodičů, kteří by se o něj měli starat, a proto je nutné, aby se našla jiná osoba, která převezme jejich roli. Právě k tomuto účelu slouží institut poručenství, když tu není rodiče, který by vykonával svou rodičovskou odpovědnost vůči dítěti. 

Role poručníka


Poručník je jmenován soudem a má zpravidla všechna práva a povinnosti jako rodič, vyjma vyživovací povinnosti. Co se týče osoby poručníka, zpravidla se jím stává nejbližší příbuzný dítěte nebo člověk na kterého je dítě zvyklé. Tuto osobu mohli i dříve určit rodiče. Rodiče také mohli určitou osobu z poručenství vyloučit, když vyslovili své přání, že konkrétní osoba být poručníkem nikdy nemá. Poručník musí být plně svéprávnou osobou, která je schopná zaručit řádný vývoj dítěte. 


OSPOD


Pokud ovšem nastane situace, kdy tu takovýto člověk není, je nutné jmenovat poručníkem Orgán sociálně-právní ochrany dětí (OSPOD)


Institut poručenství je pro dítě výhodný


Institut poručenství je velmi výhodný pro dítě, jelikož poručník podléhá neustálému dozoru ze strany soudu. Poručník je jmenován soudem, po 90 dnech ve “funkci“ musí soudu předložit soupis jmění dítěte a pravidelně minimálně jednou za rok předkládá soudu zprávy o péči o dítě, o jeho vývoji a o stavu jeho jmění. Navíc pokud je třeba v rámci péče o dítě nutné rozhodnout v nikoli běžné záležitosti je opět třeba svolení soudu. 


Zánik funkce poručníka


Funkce poručníka zaniká, pokud alespoň jeden z rodičů nabyde zpět svou rodičovskou odpovědnost, nebo pokud je dítě osvojeno, nebo pokud nabyde dítě svéprávnosti, dále smrtí poručníka, nebo zproštění poručníka funkce ze strany soudu, pokud poručník prokáže důležité důvody, že nemůže již tuto funkci zastávat a nebo také odvoláním ze strany soudu, pokud poručník svou funkci neplní řádně. Při skončení funkce předloží poručník soudu závěrečnou zprávu a stavu a vývoji dítěte a také konečné vyúčtování jmění dítěte.  

Autor článku

Otázka na právníka

Inovativní nástroj pro advokáty a uživatele k řešení právních záležitostí on-line. Usnadňuje a zefektivňuje kontakt a komunikaci uživatelů (občanů, podnikatelů a firem) s advokáty a AK.

Další podobné články

Může si obec sama pro sebe stanovit pravidla, kdy může porušovat noční klid?

Všichni to znají, noční klid platí od 22:00 do 6:00. Obec však může obecně závaznou vyhláškou…
Otázka na právníka, 29 Jun, 2016

Může si v České republice registrovaný partner osvojit dítě?

Před Ústavní soud České republiky se dostalo ožehavé téma osvojení dítěte osobou, která žije v …
Otázka na právníka, 6 Jul, 2016

S nabytím zletilosti přichází dluhy za popelnice i za mobil

Veřejná ochránkyně práv řeší situace, kdy na čerstvě zletilé osoby přijde exekuce. Důvodem je dluh,…
Otázka na právníka, 8 Jul, 2016

Co je to dluhopis?

Zákon na emitenta dluhopisů neklade žádné speciální požadavky. Nestanoví ani dohled České národní…
Otázka na právníka, 1 Aug, 2016

Vyhledat další články

PREZENTACE ADVOKÁTNÍCH KANCELÁŘÍ
Právní konzultace
Telefonická konzultace
Poptávka právní služby
...
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
zavřít