Odvolání podané v řízení o žalobě proti státu na náhradu škody zdarma?

Blog s články z právní oblasti
Ilustrační obrázek pro článek Odvolání podané v řízení o žalobě proti státu na náhradu škody zdarma?
autor: Otázka na právníka, 5 Jun, 2019
Odvolání podané v řízení o žalobě proti státu na náhradu škody zdarma?

Již dále není možné vybírat soudní poplatek za odvolání podané v řízení o žalobě proti státu na náhradu škody. Ústavní soud dospěl v nálezech sp. zn. I. ÚS 1415/18 a IV. ÚS 3283/18 k závěru, že vybírání soudního poplatku za odvolání podané ve věci náhrady škody nebo jiné újmy způsobené při výkonu veřejné moci nezákonným rozhodnutím nebo nesprávným úředním postupem je v rozporu s ústavním pořádkem. 

Poplatek byl „zaveden“ novelou zákona o soudních poplatcích


S účinností od 30. 9. 2017 byla zrušena výjimka obsažená v zákoně o soudních poplatcích, dle které byla řízení o náhradě škody nebo jiné újmy způsobené při výkonu veřejné moci vyňata z poplatkové povinnosti. Současně bylo do zákona vloženo, že za návrh na zahájení řízení o náhradě škody nebo jiné újmy způsobené při výkonu veřejné moci nezákonným rozhodnutím, rozhodnutím o vazbě, trestu nebo ochranném opatření nebo nesprávným úředním postupem se hradí soudní poplatek 2.000 Kč. 

Soudní poplatek za odvolání


Soud v nálezech upozornil, že položka sazebníku upravující poplatky za odvolání nebyla novelou nijak dotčena a rovněž důvodová zpráva dopady do sféry odvolacího řízení nikde v textu neobsahuje. Došlo jen k novele položky upravující poplatek za dovolání. 


Ústavní soud tedy dospěl k závěru, že v zájmu ústavního práva na přístup k soudu je nutné učinit závěr, že pokud ze zákonné změny ani zjevného úmyslu zákonodárce neplyne vůle zpoplatnit odvolání v řízeních o žalobách proti státu na náhradu škody způsobené výkonem veřejné moci, je nutné setrvat na tradičním závěru, že jde o návrh nezpoplatněný. 


Pro zpoplatnění odvolání chybí výslovná úprava vyžadovaná čl. 11 odst. 5 Listiny základních práv a svobod a dovozování takové povinnosti bez zákonného podkladu je proto v rozporu s principem legality výkonu státní moci (zákazem svévole). 

Autor článku

Otázka na právníka

Inovativní nástroj pro advokáty a uživatele k řešení právních záležitostí on-line. Usnadňuje a zefektivňuje kontakt a komunikaci uživatelů (občanů, podnikatelů a firem) s advokáty a AK.

Další podobné články

Může si obec sama pro sebe stanovit pravidla, kdy může porušovat noční klid?

Všichni to znají, noční klid platí od 22:00 do 6:00. Obec však může obecně závaznou vyhláškou…
Otázka na právníka, 29 Jun, 2016

Může si v České republice registrovaný partner osvojit dítě?

Před Ústavní soud České republiky se dostalo ožehavé téma osvojení dítěte osobou, která žije v …
Otázka na právníka, 6 Jul, 2016

S nabytím zletilosti přichází dluhy za popelnice i za mobil

Veřejná ochránkyně práv řeší situace, kdy na čerstvě zletilé osoby přijde exekuce. Důvodem je dluh,…
Otázka na právníka, 8 Jul, 2016

Máte nárok na vrácení plné ceny zájezdu při úpadku cestovní kanceláře?

 Ústavní soud v nálezu ze dne 14. června 2016 potvrdil, že nelze použít omezení…
Otázka na právníka, 14 Jul, 2016

Vyhledat další články

PREZENTACE ADVOKÁTNÍCH KANCELÁŘÍ
Právní konzultace
Telefonická konzultace
Poptávka právní služby
...
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
zavřít