Odvolání daru - kdy se dá dar odvolat?

Blog s články z právní oblasti
Ilustrační obrázek pro článek Odvolání daru - kdy se dá dar odvolat?
autor: Otázka na právníka, 1 Apr, 2018
Odvolání daru - kdy se dá dar odvolat?

Darování je dvoustranný právní vztah, což znamená, že nestačí pouze vůle jednoho někomu něco darovat, ale tato druhá osoba musí dar přijmout. Ačkoliv by se mohlo zdát, že stát se obdarovanou osobou s sebou nemůže přece nést žádné povinnosti a nevýhody, není tomu tak. Dárce má po obdarování dokonce více možností, jak získat dar zpět a nepotřebuje k tomu souhlas obdarovaného. Pokud vám tedy rodiče či prarodiče darovali například byt, může se stát, že si tento byt zase „vezmou zpátky“. 

Odvolání daru pro nevděk


Častějším důvodem pro odvolání daru je odvolání pro nevděk. Dárce může odvolat dar v případě, že obdarovaný úmyslně či z nedbalosti ublížil dárci či osobě jemu blízké tak, že zjevně porušil dobré mravy. V praxi se bohužel často můžeme setkat s případem, kdy prarodiče svému vnoučeti darují nemovitost, a když už je tzv. ruka v rukávu, změní se do té doby milující vnouče v nevděčného spratka. Zájem o prarodiče okamžitě zmizí a snaha o komunikaci končí osočováním, vulgarismy a v některých případech mnohem hůře. Takto počínající potomci si však neuvědomují, že nemovitost jim může být zase rychle odebrána, a to z důvodu jejich nevděku. Skutečnost, že nás někdo obdaroval nás tedy (morálně logicky) zavazuje k tomu, abychom se k dárci chovali slušně. 

Odvolání daru pro nouzi


Druhým důvodem je odvolání daru pro nouzi. Dárce je v nouzi, pokud nemá prostředky na nutnou výživu sebe či nutnou výživu osob, které je ze zákona povinen živit. Obdarovaná osoba je povinna vrátit dar pouze v nejnutnější výši tak, aby byl dárce schopný si zajistit nutnou výživu (popř. pro osoby, které je povinen vyživovat). Obdarovaný nemusí nutně vracet dar či jeho část, ale postačí, pokud dárci sám poskytne nutnou výživu. 

Lhůta 1 rok


Dar lze odvolat do jednoho roku ode dne, kdy obdarovaný dárci ublížil nebo do jednoho roku ode dne, kdy se dárce o důvodu odvolání dozvěděl. Konkrétní případy porušení povinností a dobrých mravů posuzuje soud vždy individuálně se snahou přihlédnout ke všem okolnostem.  


Autor: Natálie Ivanovská

Autor článku

Otázka na právníka

Inovativní nástroj pro advokáty a uživatele k řešení právních záležitostí on-line. Usnadňuje a zefektivňuje kontakt a komunikaci uživatelů (občanů, podnikatelů a firem) s advokáty a AK.

Další podobné články

Může si obec sama pro sebe stanovit pravidla, kdy může porušovat noční klid?

Všichni to znají, noční klid platí od 22:00 do 6:00. Obec však může obecně závaznou vyhláškou…
Otázka na právníka, 29 Jun, 2016

Může si v České republice registrovaný partner osvojit dítě?

Před Ústavní soud České republiky se dostalo ožehavé téma osvojení dítěte osobou, která žije v …
Otázka na právníka, 6 Jul, 2016

S nabytím zletilosti přichází dluhy za popelnice i za mobil

Veřejná ochránkyně práv řeší situace, kdy na čerstvě zletilé osoby přijde exekuce. Důvodem je dluh,…
Otázka na právníka, 8 Jul, 2016

Co je to dluhopis?

Zákon na emitenta dluhopisů neklade žádné speciální požadavky. Nestanoví ani dohled České národní…
Otázka na právníka, 1 Aug, 2016

Vyhledat další články

PREZENTACE ADVOKÁTNÍCH KANCELÁŘÍ
Právní konzultace
Telefonická konzultace
Poptávka právní služby
...
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
zavřít