Odpovědnost za odložené věci

Blog s články z právní oblasti
Ilustrační obrázek pro článek Odpovědnost za odložené věci
autor: Otázka na právníka, 14 Mar, 2018
Odpovědnost za odložené věci

Za odložené věci (ne)odpovídáme! S tímto nápisem se dnes a denně setkáváme např. v restauracích, na koupalištích, v čekárně u doktora nebo také ve fitness centru, když si při vstupu odkládáme naši obuv. Kromě nápisu „Za odložené věci neodpovídáme“ se možná častěji můžeme setkat s nápisem „Za odložené věci neručíme!“. Oba tyto nápisy jsou však nesmyslné a nepravdivé. Proč?

Odpovědnost provozovatele

 

Pokud provozovatel zařízení dá svým zákazníkům k dispozici prostor k odkládání věcí, nemůže se následně zříct odpovědnosti za ztrátu věcí z tohoto vymezeného místa. Takovým prostorem může být například věšák na kabáty v restauraci nebo skříň určená pro odkládání obuvi při vstupu do zařízení. Občanský zákoník tak chrání zákazníky, od kterých se očekává, že si vlastní věci odloží na místě k tomu určeném. Kromě ztráty odpovídá provozovatel také za poškození nebo zničení věci. Odpovědnost provozovatele je objektivní, což znamená, že provozovatel nemá téměř žádnou možnost se povinnosti k náhradě škody zbavit. 

A co cennosti?


V případě, že jste v odloženém kabátu měli peněženku či jinou cennost, je dána možnost soudu, aby redukoval výši poskytované náhrady škody. Podle staré úpravy činila maximální výše 5.000 Kč. V současnosti však není horní hranice přesně určena. Zároveň však zákazník nemůže očekávat, že pokud si v kabátu nechá diamantový prsten v hodnotě 100.000 Kč, bude provozovatel v případě ztráty povinen mu škodu nahradit. 


Ztrátu oznamte bez zbytečného odkladu


V případě, že jste se stali obětí odcizení či záměny věcí, neprodleně toto oznamte provozovateli. Podle zákona, tak musíte učinit bez zbytečného odkladu, nejpozději do 15 dnů, kdy jste se o škodě museli dozvědět. V případě, že oznámení neučiníte včas, může provozovatel namítat, že jste své právo uplatnili pozdě a jeho odpovědnost vám škodu nahradit odpadá. 


Autor: Natálie Ivanovská

Autor článku

Otázka na právníka

Inovativní nástroj pro advokáty a uživatele k řešení právních záležitostí on-line. Usnadňuje a zefektivňuje kontakt a komunikaci uživatelů (občanů, podnikatelů a firem) s advokáty a AK.

Další podobné články

Může si obec sama pro sebe stanovit pravidla, kdy může porušovat noční klid?

Všichni to znají, noční klid platí od 22:00 do 6:00. Obec však může obecně závaznou vyhláškou…
Otázka na právníka, 29 Jun, 2016

Může si v České republice registrovaný partner osvojit dítě?

Před Ústavní soud České republiky se dostalo ožehavé téma osvojení dítěte osobou, která žije v …
Otázka na právníka, 6 Jul, 2016

S nabytím zletilosti přichází dluhy za popelnice i za mobil

Veřejná ochránkyně práv řeší situace, kdy na čerstvě zletilé osoby přijde exekuce. Důvodem je dluh,…
Otázka na právníka, 8 Jul, 2016

Co je to dluhopis?

Zákon na emitenta dluhopisů neklade žádné speciální požadavky. Nestanoví ani dohled České národní…
Otázka na právníka, 1 Aug, 2016

Vyhledat další články

PREZENTACE ADVOKÁTNÍCH KANCELÁŘÍ
Právní konzultace
Telefonická konzultace
Poptávka právní služby
...
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
zavřít