Kolik vydělávají vězni?

Blog s články z právní oblasti
Ilustrační obrázek pro článek Kolik vydělávají vězni?
autor: Otázka na právníka, 6 Jan, 2020
Kolik vydělávají vězni?

Od 1. ledna 2020 došlo na základě doporučení veřejné ochránkyně práv ke změně v odměňování vězňů za práci. Výše odměn pracujících vězňů je nově pevně navázána na výši minimální mzdy. Kolik přesně činí se dočtete v článku níže.

Doporučení ombudsmanky


Veřejná ochránkyně práv vydala již v roce 2016 doporučení Ministerstvu spravedlnosti ČR, aby předložilo návrh na zvýšení odměn odsouzených vězňů. Ministerstvo spravedlnosti i vláda doporučení ombudsmanky vyhověli a od 1. ledna 2020 tak došlo k navýšení odměny vězňů a k navázání této odměny na výši minimální mzdy. 

Ombudsmanka vydala doporučení z důvodu, že výše odměny byla doposud demotivující a neumožňovala odsouzeným efektivně splácet dluhy (tedy např. náklady výkonu trestu, náhradu škody způsobenou trestnou činností, vyživovací povinnosti, exekuce a další). 


Umoření dluhu již během výkonu trestu přitom může snížit motivaci k trestné činnosti po propuštění z výkonu trestu odnětí svobody. 

Jaká je nová výše pracovní odměny?


Základní měsíční sazba pracovní odměny odsouzených tak nově činí 50 % výše minimální mzdy. V roce 2019 činila nejnižší složka odměny odsouzených 5.500 Kč za měsíc, přičemž průměrná mzda odsouzeného za rok 2018 byla ještě nižší (jen 4.345 Kč za měsíc). 


Zdroj: - Vláda vyslyšela doporučení ombudsmanky: od 1. ledna 2020 se pracovní odměna odsouzených naváže na minimální mzdu. Veřejný ochránce práv [online]. © Kancelář veřejného ochránce práv, publ. 20. 12. 2019 [cit. 2. 1. 2020]. 

Autor článku

Otázka na právníka

Inovativní nástroj pro advokáty a uživatele k řešení právních záležitostí on-line. Usnadňuje a zefektivňuje kontakt a komunikaci uživatelů (občanů, podnikatelů a firem) s advokáty a AK.

Další podobné články

Může si obec sama pro sebe stanovit pravidla, kdy může porušovat noční klid?

Všichni to znají, noční klid platí od 22:00 do 6:00. Obec však může obecně závaznou vyhláškou…
Otázka na právníka, 29 Jun, 2016

Může si v České republice registrovaný partner osvojit dítě?

Před Ústavní soud České republiky se dostalo ožehavé téma osvojení dítěte osobou, která žije v …
Otázka na právníka, 6 Jul, 2016

Máte nárok na vrácení plné ceny zájezdu při úpadku cestovní kanceláře?

 Ústavní soud v nálezu ze dne 14. června 2016 potvrdil, že nelze použít omezení…
Otázka na právníka, 14 Jul, 2016

Ústavní stížnost fyzické osoby

Ústavní soud ČR v minulém týdnu zamítl ústavní stížnost Romana Janouška. Pojďme se krátce…
Otázka na právníka, 12 Jul, 2016

Vyhledat další články

PREZENTACE ADVOKÁTNÍCH KANCELÁŘÍ
Právní konzultace
Telefonická konzultace
Poptávka právní služby
...
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
zavřít