O pravomoci Ministerstva zdravotnictví vydávat mimořádná opatření

Blog s články z právní oblasti
Ilustrační obrázek pro článek O pravomoci Ministerstva zdravotnictví vydávat mimořádná  opatření
autor: Otázka na právníka, 4 May, 2020
O pravomoci Ministerstva zdravotnictví vydávat mimořádná opatření

V posledních dnech vydalo Ministerstvo zdravotnictví v souvislosti s epidemií onemocnění COVID-19 způsobeného koronavirem SARS-CoV-2 desítky opatření. Jak jsou tato opatření upravena v zákoně o ochraně veřejného zdraví?

O pravomoci Ministerstva zdravotnictví vydávat mimořádná opatření

V posledních dnech vydalo Ministerstvo zdravotnictví v souvislosti s epidemií onemocnění COVID-19 způsobeného koronavirem SARS-CoV-2 desítky opatření. Jak jsou tato opatření upravena v zákoně o ochraně veřejného zdraví?


Mimořádná opatření Ministerstva zdravotnictví a krajských hygienických stanic

Ministerstvo zdravotnictví je podle § 80 odst. 1 písm. g) zákona o ochraně veřejného zdraví příslušné stanovit postupem podle ustanovení § 68 předmětného zákona ochranná opatření k zabránění zavlečení vysoce nakažlivých onemocnění na území ČR. K jejich stanovení a následnému ukončení je příslušné jen Ministerstvo zdravotnictví.

Postupem podle ustanovení § 69 zákona o ochraně veřejného zdraví má Ministerstvo zdravotnictví pravomoc nařídit mimořádná opatření při epidemii a nebezpečí jejího vzniku, pokud mají být provedena celostátně nebo na území několika krajů. Tuto pravomoc mají dle ustanovení § 82 odst. 2 písm. m) daného zákona i krajské hygienické stanice, avšak jen pro své správní obvody.


Forma opatření

Forma, v níž jsou opatření ministerstva podle zákona o ochraně veřejného zdraví vydávána, plyne z § 94a daného zákona. Jedná se o opatření obecné povahy (tzv. smíšený právní akt stojící na pomezí normativního právního aktu a individuálního právního aktu, a to s konkrétně určeným předmětem a s obecně vymezeným okruhem adresátů).

Předmětná opatření jsou vydávána bez řízení o návrhu opatření obecné povahy a nabývají ze zákona účinnosti dnem vyvěšení na úřední desce orgánu ochrany veřejného zdraví, který opatření vydal. Jde-li o opatření obecné povahy ministerstva, vyvěsí se též na úředních deskách krajských hygienických stanic.

Ke zrušení opatření ministerstva může ve smyslu § 174 odst. 2 správního řádu dojít v přezkumném řízení a dále se jej pak lze domáhat návrhem na zrušení opatření obecné povahy ve smyslu § 101a až § 101d soudního řádu správního.


Autor článku

Otázka na právníka

Inovativní nástroj pro advokáty a uživatele k řešení právních záležitostí on-line. Usnadňuje a zefektivňuje kontakt a komunikaci uživatelů (občanů, podnikatelů a firem) s advokáty a AK.

Další podobné články

Může si obec sama pro sebe stanovit pravidla, kdy může porušovat noční klid?

Všichni to znají, noční klid platí od 22:00 do 6:00. Obec však může obecně závaznou vyhláškou…
Otázka na právníka, 29 Jun, 2016

Může si v České republice registrovaný partner osvojit dítě?

Před Ústavní soud České republiky se dostalo ožehavé téma osvojení dítěte osobou, která žije v …
Otázka na právníka, 6 Jul, 2016

Máte nárok na vrácení plné ceny zájezdu při úpadku cestovní kanceláře?

 Ústavní soud v nálezu ze dne 14. června 2016 potvrdil, že nelze použít omezení…
Otázka na právníka, 14 Jul, 2016

Ústavní stížnost fyzické osoby

Ústavní soud ČR v minulém týdnu zamítl ústavní stížnost Romana Janouška. Pojďme se krátce…
Otázka na právníka, 12 Jul, 2016

Vyhledat další články

PREZENTACE ADVOKÁTNÍCH KANCELÁŘÍ
Právní konzultace
Telefonická konzultace
Poptávka právní služby
...
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
zavřít