Nový pohled Ústavního soudu na rodičovská práva

Blog s články z právní oblasti
Ilustrační obrázek pro článek Nový pohled Ústavního soudu na rodičovská práva
autor: Otázka na právníka, 15 Aug, 2017
Nový pohled Ústavního soudu na rodičovská práva

Ústavní soud ČR zrušil na konci července 2017 rozsudek Nejvyššího soudu ČR ve věci určení rodičovských práv a věc vrátil k dalšímu projednání. Právní názor Ústavního soudu je závazný, a tak je už nyní více méně jasné, jak Nejvyšší soud rozhodne, nebo spíše bude muset rozhodnout. V případu vystupují dva gayové, z nichž jeden je českým občanem a druhý pochází z Dánska. Vedou spolu rodinný život ve Spojených státech, kde vychovávají dceru a syna. Jsou biologickými otci těchto dětí, které jim porodila náhradní matka (tzv. surrogate mother). To je podle amerického práva přípustné. Oba partneři usilují o to, aby byli uznáni za rodiče oba současně také podle českého práva. 

Dosud byl zápis do matriky dvou rodičů stejného pohlaví vyloučený, ale přelomový nález Ústavního soudu bude mít za následek, že odteď to bude možné, pokud to bude vyžadovat takto mimořádná situace jako je ta výše uvedená. 


Je třeba chránit a respektovat faktické a fungující sociální, biologické a podle zahraničního práva také právní rodičovství. Nejvyšší soud České republiky tedy má uznat, že rozsudek amerického soudu v Los Angeles o určení otcovství má mít právní účinky také u nás. 


Funkci soudce zpravodaje v tomto případě zastávala soudkyně JUDr. Kateřina Šimáčková, Ph.D. Zdůraznila, že snaha o nalezení takové situace, která je v souladu s nejlepším zájmem dítěte, musí být řídícím principem vždy, když soudy rozhodují o dětech a jejich právech. Podle JUDr. Šimáčkové, není možné hledět na nějaké abstraktní principy, ale je nutné se zabývat konkrétním zájmem konkrétního dítěte v konkrétní situaci


To znamená, jinými slovy, že ochrana hodnot, jako je tradiční uspořádání rodiny, ustupuje do pozadí v situaci, která z tohoto klasického rámce vystupuje. Tedy tam, kde figuruje nezletilé dítě, které by se mohlo ocitnout v méně výhodné subjektivní situaci, pokud by klasické představy o fungování rodiny byly respektovány. Takový je pohled současného Ústavního soudu ČR na vývoj ochrany lidských práv v dnešní společnosti.  

Autor článku

Otázka na právníka

Inovativní nástroj pro advokáty a uživatele k řešení právních záležitostí on-line. Usnadňuje a zefektivňuje kontakt a komunikaci uživatelů (občanů, podnikatelů a firem) s advokáty a AK.

Další podobné články

Může si obec sama pro sebe stanovit pravidla, kdy může porušovat noční klid?

Všichni to znají, noční klid platí od 22:00 do 6:00. Obec však může obecně závaznou vyhláškou…
Otázka na právníka, 29 Jun, 2016

Může si v České republice registrovaný partner osvojit dítě?

Před Ústavní soud České republiky se dostalo ožehavé téma osvojení dítěte osobou, která žije v …
Otázka na právníka, 6 Jul, 2016

S nabytím zletilosti přichází dluhy za popelnice i za mobil

Veřejná ochránkyně práv řeší situace, kdy na čerstvě zletilé osoby přijde exekuce. Důvodem je dluh,…
Otázka na právníka, 8 Jul, 2016

Máte nárok na vrácení plné ceny zájezdu při úpadku cestovní kanceláře?

 Ústavní soud v nálezu ze dne 14. června 2016 potvrdil, že nelze použít omezení…
Otázka na právníka, 14 Jul, 2016

Vyhledat další články

PREZENTACE ADVOKÁTNÍCH KANCELÁŘÍ
Právní konzultace
Telefonická konzultace
Poptávka právní služby
...
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
zavřít