Novela zákona o advokacii

Blog s články z právní oblasti
Ilustrační obrázek pro článek Novela zákona o advokacii
autor: Otázka na právníka, 5 Sep, 2017
Novela zákona o advokacii

Od nového školního roku 1. září 2017 vstoupila v účinnost novela zákona o advokacii. To je zákon, který upravuje, za jakých podmínek může člověk vykonávat toto specializované podnikání, nebo chcete-li svobodné povolání. Advokát musí mít nejen vysokoškolské právnické vzdělání, ale také tříletou praxi v advokátní kanceláři na pozici koncipienta na plný úvazek a složenou advokátní zkoušku, Aktivně působící advokát je také povinně zapsaný v seznamu České advokátní komory.

Jaký je rozdíl mezi právníkem a advokátem a kdo Vás může zastoupit u soudu?


U soudu nebo před správním úřadem Vás jako tzv. obecný zmocněnec může zastupovat jakákoli fyzická osoba, kterou k tomu oprávníte, například někdo z rodiny nebo dobrý známý, kterému důvěřujete, a pomůže Vám vyřešit složitou životní situaci. Je ovšem zakázané, aby právníci, kteří nejsou kvalifikovanými a registrovanými advokáty České advokátní komory, vystupovali jako obecní zmocněnci různých osob před soudy a úřady v různých věcech opakovaně. To je obcházení zákona zvané např. jako „vinklaření“ nebo „pokoutnictví“ a hrozí za něj vysoké sankce. Aktuální novelizace umožňuje stíhat takové protiprávní jednání pokutou ve výši do 3 milionů Kč


Jestli je někdo advokát si můžete ověřit na stránkách ČAK


Pokud by někdo neoprávněně využíval označení „advokát“, může mu Ministerstvo spravedlnosti ČR udělit pokutu 200 tisíc Kč. Než s někým uzavřete smlouvu o poskytování právních služeb, doporučujeme Vám si jednoduše ověřit na webových stránkách České advokátní komory, že dotyčný je opravdu kvalifikovaným advokátem


Kdo má možnost obrátit se s žádostí o bezplatnou právní konzultaci na Českou advokátní komoru?

Novela zákona o advokacii je také dalším krokem, jak přenést kvalifikovanou právní pomoc blíže k lidem. Je rozšířena státem garantovaná právní pomoc pro sociálně slabé občany, které si financování komerčních služeb advokáta nemohou dovolit. Nově se tyto znevýhodněné osoby budou moci spolehnout na dostupné bezplatné zastoupení i ve správním řízení a řízení před Ústavním soudem České republiky, kde je právní zastoupení ze zákona povinné. Jinak by tedy ekonomicky slabší osoby de facto ztratily k Ústavnímu soudu přístup. 


Lidé, kteří mají prokazatelné příjmy maximálně do výše trojnásobku životního minima, dostávají možnost obrátit se s žádostí o bezplatnou právní konzultaci na Českou advokátní komoru. Je stanovena povinnost zaplatit poplatek ve výši 100 Kč a zajištěny jsou dvě hodiny porady s advokátem zdarma v kalendářním roce


Změny i u advokátních zkoušek a v počtech koncipientů

Novela také reaguje na neustálé zvyšování zájemců ze strany absolventů právnických fakult o výkon povolání advokáta, a to změnou struktury odborné advokátní zkoušky. Navíc každý advokát může mít nově na starosti maximálně pět koncipientů jako tzv. školitel, aby se jim mohl kvalitně věnovat. 


Potřebujete právní pomoc?

Pokud potřebujete právní pomoc a zvažujete, že se obrátíte na odborníka - advokáta, můžete advokáty s prémiovými profily oslovit i na portálu „Otázka na právníka“!  

Autor článku

Otázka na právníka

Inovativní nástroj pro advokáty a uživatele k řešení právních záležitostí on-line. Usnadňuje a zefektivňuje kontakt a komunikaci uživatelů (občanů, podnikatelů a firem) s advokáty a AK.

Další podobné články

Může si obec sama pro sebe stanovit pravidla, kdy může porušovat noční klid?

Všichni to znají, noční klid platí od 22:00 do 6:00. Obec však může obecně závaznou vyhláškou…
Otázka na právníka, 29 Jun, 2016

Může si v České republice registrovaný partner osvojit dítě?

Před Ústavní soud České republiky se dostalo ožehavé téma osvojení dítěte osobou, která žije v …
Otázka na právníka, 6 Jul, 2016

S nabytím zletilosti přichází dluhy za popelnice i za mobil

Veřejná ochránkyně práv řeší situace, kdy na čerstvě zletilé osoby přijde exekuce. Důvodem je dluh,…
Otázka na právníka, 8 Jul, 2016

Máte nárok na vrácení plné ceny zájezdu při úpadku cestovní kanceláře?

 Ústavní soud v nálezu ze dne 14. června 2016 potvrdil, že nelze použít omezení…
Otázka na právníka, 14 Jul, 2016

Vyhledat další články

PREZENTACE ADVOKÁTNÍCH KANCELÁŘÍ
Právní konzultace
Telefonická konzultace
Poptávka právní služby
...
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
zavřít