Novela stavebního zákona

Blog s články z právní oblasti
Ilustrační obrázek pro článek Novela stavebního zákona
autor: Otázka na právníka, 31 Aug, 2017
Novela stavebního zákona

Skupina 17 senátorů předložila Ústavnímu soudu České republiky návrh na zrušení části novely stavebního zákona, která omezuje účast veřejnosti a spolků na stavebním řízení. Bude tedy napínavé sledovat, jak Ústavní soud rozhodne a jestli kontroverzní část zákona nakonec vůbec bude v praxi uplatňována. Víc nám ukáže další praktický vývoj této právní úpravy. Především zda ambiciózní cíle novely budou v realitě v jejím každodenním fungování naplněny.

Legislativní proces je víc než napínavý


Zajímavé je už jen to, že legislativní proces ohledně novely stavebního zákona je napínaný od začátku do konce. Mimo jiné došlo i k tomu, že Senát jako horní komora Parlamentu po dynamické diskusi vrátil návrh zákona do Poslanecké sněmovny k dalšímu projednání. Poslanecká sněmovna o zákonu hlasovala znovu a odmítla pozměňovací návrhy vytvořené Senátem. Novela byla tedy schválena v původním znění. 


Co má tato novela změnit? 


Podíváme se zde na hlavní body, které se mají podle plánu stát účinnými od ledna 2018Novela má přinést praktické zjednodušení pro drobné stavebníky

Např. stavět rodinný dům tzv. svépomocí bude nově možné pouze na základě ohlášení, tj. bez nutnosti žádat o stavební povolení, a to bez ohledu na zastavěnou plochu (nyní je to omezeno limitem 150 metrů čtverečních). 

Bazén nebo skleník k rodinnému domu pak bude možné jednoduše umístit bez nutnosti ohlášení či povolení bez omezení rozměrů

V případě stavby týkající se bytové jednotky bude k žádosti dostačovat souhlas společenství vlastníků jednotek jako celku, nebude nutný souhlas jednotlivých vlastníků všech ostatních bytových jednotek. 


Významné omezení účasti spolků a ekologických organizací v územním a stavebním řízení


Jak již bylo zmíněno výše, tím nejspornějším novelizačním bodem je významné omezení účasti spolků a ekologických organizací v územním a stavebním řízení. Není překvapivé, že proti novele stavebního zákona se hlasitě staví právě nevládní organizace zaměřené na ochranu životního prostředí. Podle novely totiž tyto spolky budou mít možnost zasáhnout do stavebního řízení jen v takovém případě, kdy stavba bude muset ze zákona projít povinně procesem posouzení vlivu na životní prostředí. To vše s cílem, aby se zabránilo do budoucna sporným situacím a naschválům při blokování a zdržování stavebních řízení, k jakým docházelo v minulosti např. při stavbě dálnic nebo letišť. Spolek navíc musí existovat minimálně 3 roky před svým vstupem do řízení, nejde tedy účelově založit spolek nový. 


Vyšší efektivita a předvídatelnost stavebního řízení může být přínosem pro domácí i zahraniční investory


Zatímco ekologická sdružení se bouří, o novele se kladně vyjadřuje Hospodářská komora ČR, která zastupuje zájmy podnikatelské veřejnosti, velkých developerů a stavebníků. Tvrdí, že přehlednost, vyšší efektivita a předvídatelnost stavebního řízení bude přínosem pro domácí i zahraniční investory a může urychlit růst sektoru stavebnictví jako jednoho z klíčových pilířů celé ekonomiky. 


A jak bude možné urychlit a zjednodušit celý proces stavebního řízení?


Získání stavebního povolení pro nové stavby i pro rekonstrukci těch stávajících bude nově možné v rámci tzv. koordinovaného řízení, které v sobě bude současně zahrnovat územní i stavební řízení. Koordinované řízení bude v sobě integrovat i proces posuzování vlivu na životní prostředí podle stejnojmenného zákona č. 100/2001 Sb., který je všeobecně známý pod zkratkou EIA (ta je odvozená z angličtiny – „Environmental Impact Assessment“). V rámci koordinovaného řízení bude vydáno i závazné stanovisko o vlivu na životní prostředí. Je třeba zdůraznit, že stavební zákon i po účinnosti této novely zachová do budoucna možnost samostatného územního i stavebního řízení tak, jak fungují dnes. Žadatel tedy dostane možnost volby, zda se rozhodne samostatné nebo koordinované řízení. Dá se ale předpokládat, že většina velkých developerů sáhne spíše po koordinovaném řízení. Proto se objevují obavy z oslabení významu posuzování vlivu na životní prostředí v rámci tohoto jednotného koordinovaného řízení. 

Autor článku

Otázka na právníka

Inovativní nástroj pro advokáty a uživatele k řešení právních záležitostí on-line. Usnadňuje a zefektivňuje kontakt a komunikaci uživatelů (občanů, podnikatelů a firem) s advokáty a AK.

Další podobné články

Může si obec sama pro sebe stanovit pravidla, kdy může porušovat noční klid?

Všichni to znají, noční klid platí od 22:00 do 6:00. Obec však může obecně závaznou vyhláškou…
Otázka na právníka, 29 Jun, 2016

Může si v České republice registrovaný partner osvojit dítě?

Před Ústavní soud České republiky se dostalo ožehavé téma osvojení dítěte osobou, která žije v …
Otázka na právníka, 6 Jul, 2016

S nabytím zletilosti přichází dluhy za popelnice i za mobil

Veřejná ochránkyně práv řeší situace, kdy na čerstvě zletilé osoby přijde exekuce. Důvodem je dluh,…
Otázka na právníka, 8 Jul, 2016

Máte nárok na vrácení plné ceny zájezdu při úpadku cestovní kanceláře?

 Ústavní soud v nálezu ze dne 14. června 2016 potvrdil, že nelze použít omezení…
Otázka na právníka, 14 Jul, 2016

Vyhledat další články

PREZENTACE ADVOKÁTNÍCH KANCELÁŘÍ
Právní konzultace
Telefonická konzultace
Poptávka právní služby
...
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
zavřít