No-deal Brexit dopad na anglické advokáty v ČR

Blog s články z právní oblasti
Ilustrační obrázek pro článek No-deal Brexit dopad na anglické advokáty v ČR
autor: Otázka na právníka, 24 Apr, 2019
No-deal Brexit dopad na anglické advokáty v ČR

Jestli nebude přijata dohoda řešící vystoupení Spojeného království (UK) z EU a vztahy mezi ČR a UK nebudou řešeny jiným způsobem, oprávnění advokátů z UK poskytovat právní služby na území ČR se bude řídit zákonem o advokacii a zákonem o úpravě některých vztahů v souvislosti s vystoupením Spojeného království Velké Británie a Severního Irska z EU. 

Co to znamená pro jednotlivé advokáty? 


Advokáti z UK, kteří jsou zapsaní v seznamu advokátů, zůstávají i po brexitu advokáty. Jejich postavení se nemění, neboť se stali advokáty ve smyslu českého právního řádu. To platí jak pro občany UK, tak pro občany jiných zemí. 


Advokáti z UK, kteří jsou státními příslušníky UK a kteří jsou zapsaní do seznamu evropských advokátů, zůstávají usazenými evropskými advokáty. 


Advokáti z UK, kteří jsou státními příslušníky jiné země, toto oprávnění ztrácí. 


Advokáti z UK, kteří na území ČR poskytují právní služby příležitostně nebo dočasně jako hostující evropští advokáti, ztratí po brexitu postavení evropských advokátů a bude na ně nahlíženo jako na advokáty z třetích zemí, a to bez ohledu na jejich státní příslušnost. Jejich možnost poskytovat právní služby na území ČR tak bude podmíněna příp. zápisem do seznamu advokátů podle § 5a zákona o advokacii, tj. po složení uznávací zkoušky. 


Jejich oprávnění poskytovat právní služby však bude omezeno na právní řád UK. Advokáti z UK, kteří jsou státními příslušníky UK a kteří ještě před vystoupením UK z EU podali žádost o zápis do seznamu advokátů podle § 5b nebo § 5c zákona o advokacii, mohou být zapsáni do seznamu advokátů i po tomto datu. To samé platí o nevyřízených žádostech o zápis do seznamu evropských advokátů. 

Co to znamená pro jednotlivé advokátní společnosti?


 Advokátní společnosti, které mají sídlo v UK a které jsou v ČR zapsány do obchodního rejstříku, mohou pokračovat v poskytování právních služeb na území ČR i po vystoupení UK z EU, pokud jejich společníci mají oprávnění vykonávat advokacii nejenom v UK, ale rovněž v některém z členských států EU (např. v Irsku). 

Pokud by tuto podmínku společníci nesplňovali, byl by to důvod k ukončení podnikání společnosti v ČR. 


Zdroj: Viz Informace pro evropské advokáty a advokátní společnosti ze Spojeného království Velké Británie a Severního Irska ohledně jejich oprávnění poskytovat právní služby na území ČR v případě no-deal brexitu. ČAK [online]. © Česká advokátní komora 2018, publ. 29. 3. 2019 [cit. 6. 4. 2019]. 

Autor článku

Otázka na právníka

Inovativní nástroj pro advokáty a uživatele k řešení právních záležitostí on-line. Usnadňuje a zefektivňuje kontakt a komunikaci uživatelů (občanů, podnikatelů a firem) s advokáty a AK.

Další podobné články

Může si obec sama pro sebe stanovit pravidla, kdy může porušovat noční klid?

Všichni to znají, noční klid platí od 22:00 do 6:00. Obec však může obecně závaznou vyhláškou…
Otázka na právníka, 29 Jun, 2016

Může si v České republice registrovaný partner osvojit dítě?

Před Ústavní soud České republiky se dostalo ožehavé téma osvojení dítěte osobou, která žije v …
Otázka na právníka, 6 Jul, 2016

Máte nárok na vrácení plné ceny zájezdu při úpadku cestovní kanceláře?

 Ústavní soud v nálezu ze dne 14. června 2016 potvrdil, že nelze použít omezení…
Otázka na právníka, 14 Jul, 2016

Ústavní stížnost fyzické osoby

Ústavní soud ČR v minulém týdnu zamítl ústavní stížnost Romana Janouška. Pojďme se krátce…
Otázka na právníka, 12 Jul, 2016

Vyhledat další články

PREZENTACE ADVOKÁTNÍCH KANCELÁŘÍ
Právní konzultace
Telefonická konzultace
Poptávka právní služby
...
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
zavřít