Nevybrali jste si poštovní schránku s výpovědí z nájmu bytu?

Blog s články z právní oblasti
Ilustrační obrázek pro článek Nevybrali jste si poštovní schránku s výpovědí z nájmu bytu?
autor: Otázka na právníka, 23 Nov, 2016
Nevybrali jste si poštovní schránku s výpovědí z nájmu bytu?

Nepřevzali jste si výpověď z nájmu bytu a teď jste obdrželi žalobu na jeho vyklizení. Jaké jsou Vaše šance v soudním procesu? Uspějete, když budete tvrdit, že jste nikdy žádnou výpověď z nájmu neviděli? Pojďme se na celou věc podívat z blízka.

Nájemník se bránil tak, že se s výpovědí z nájmu neměl možnost seznámit


Soud se musel zabývat případem, kdy se nájemník bránil tak, že se s výpovědí z nájmu neměl možnost seznámit, protože mu oznámení o uložení zásilky vzala ze schránky jiná osoba, která mu oznámení nepředala, současně se hájil tak, že si nemohl každý den ověřovat, zda má ve schránce nějaké oznámení, a následně si, mimo jeho pracovní dobu, zásilku obsahující výpověď z nájmu bytu vyzvednout. 


Jak se na takové argumenty dívá soud? 


Soud vychází z tzv. objektivní možnosti se se zásilkou seznámit, nebo-li se slovním spojením, že zásilka se dostane do sféry dispozice jejího adresáta, a to dříve, než se zásilka vrátí jako nevyzvednutá zpět. Za takovou situaci soudy považují i jen, když je do schránky nájemce vhozeno oznámení o uložení zásilky na poště. Obrana spočívající ve skutečnostech, které nastanou po vhození oznámení či zásilky do schránky, není rozhodná – např. vykradení schránky; skutečnost, že ze schránky vzala oznámení jiná osoba; apod. Všechny tyto skutečnosti totiž nastávají až v okamžiku, kdy je již zásilka/oznámení o jejím uložení na poště, v dispozici adresáta. 


Pokud se jednalo o argument o nemožnosti seznámit se zásilkou z důvodu pracovní doby, zde soud sice přiznal, že tento argument by mohl být pádný, nicméně nikoli po celou dobu, kdy měl nájemce možnost se s výpovědí seznámit. Tato skutečnost mu totiž nebárnila v tom, aby se mohl vrátit do místa, kde mu byla zásilka doručována, před skončením otevíracích hodin pošty. 


Obrana nájemce může být pouze marným bojem


Jak vidno, obrana nájemce před nedoručením zásilky obsahující výpověď z nájmu bytu, je velmi složitá a velmi často bývá pouze marným bojem, který má oddláit vystěhování se z nemovitosti. 


 Zdroj: Rozsudek Nejvyššího soudu České republiky ze dne 1.7.2016, sp. zn.: 26 Cdo 1239/2016 

Autor článku

Otázka na právníka

Inovativní nástroj pro advokáty a uživatele k řešení právních záležitostí on-line. Usnadňuje a zefektivňuje kontakt a komunikaci uživatelů (občanů, podnikatelů a firem) s advokáty a AK.

Další podobné články

Může si obec sama pro sebe stanovit pravidla, kdy může porušovat noční klid?

Všichni to znají, noční klid platí od 22:00 do 6:00. Obec však může obecně závaznou vyhláškou…
Otázka na právníka, 29 Jun, 2016

Může si v České republice registrovaný partner osvojit dítě?

Před Ústavní soud České republiky se dostalo ožehavé téma osvojení dítěte osobou, která žije v …
Otázka na právníka, 6 Jul, 2016

S nabytím zletilosti přichází dluhy za popelnice i za mobil

Veřejná ochránkyně práv řeší situace, kdy na čerstvě zletilé osoby přijde exekuce. Důvodem je dluh,…
Otázka na právníka, 8 Jul, 2016

Co je to dluhopis?

Zákon na emitenta dluhopisů neklade žádné speciální požadavky. Nestanoví ani dohled České národní…
Otázka na právníka, 1 Aug, 2016

Vyhledat další články

PREZENTACE ADVOKÁTNÍCH KANCELÁŘÍ
Právní konzultace
Telefonická konzultace
Poptávka právní služby
...
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
zavřít