Neoprávněné nahlížení úředníků do registrů je častým problémem

Blog s články z právní oblasti
Ilustrační obrázek pro článek Neoprávněné nahlížení úředníků do registrů je častým problémem
autor: Otázka na právníka, 13 Sep, 2018
Neoprávněné nahlížení úředníků do registrů je častým problémem

Úřad pro ochranu osobních údajů zveřejnil na svých stránkách oblasti týkající se ochrany osobních údajů v obecní či státní správě, které jsou předmětem stížností subjektů údajů nejčastěji. Na co se subjekty osobních údajů stěžují nejčastěji?

Neoprávněné nahlížení úředníků do registrů je častým problémem

Úřad pro ochranu osobních údajů zveřejnil na svých stránkách oblasti týkající se ochrany osobních údajů v obecní či státní správě, které jsou předmětem stížností subjektů údajů nejčastěji. Kromě uvádění údajů žadatele ve zveřejněných odpovědích na žádost o informace dle zákona č. 106/1999 Sb. či nedůvodného zpřístupňování již neaktuálních dokumentů obsahujících osobní údaje upozornil i na časté neoprávněné nahlížení úředníků do registrů.


Kdy (ne)může úředník do registrů nahlížet?

Úředník může do registrů, ke kterým má v rámci plnění svých pracovních povinností přístup, nahlížet jen pokud má k tomu legitimní účel vyplývající z jeho pracovní činnosti při výkonu státní správy. Do registrů nemůže úředník nahlížet (i pokud k nim má přístup) z důvodu uspokojení vlastní (či cizí) zvědavosti nebo zjištění informací pro osobní účely (např. rodinné spory, soudní spory atd.).


Úředník se neoprávněným nahlížením do registru může dopustit i trestného činu

Pokud dojde k závažnému zneužití údajů z registrů, může být takovéto jednání vyhodnoceno i jako spáchání trestného činu neoprávněného nakládání s osobními údaji dle ustanovení § 180 trestního zákoníku: „Kdo, byť i z nedbalosti, neoprávněně zveřejní, sdělí, zpřístupní, jinak zpracovává nebo si přisvojí osobní údaje, které byly o jiném shromážděné v souvislosti s výkonem veřejné moci, a způsobí tím vážnou újmu na právech nebo oprávněných zájmech osoby, jíž se osobní údaje týkají, bude potrestán odnětím svobody až na tři léta nebo zákazem činnosti.“


Zdroj:

Poznatky se stížností agendy v oblasti obcí a státní správy. Úřad pro ochranu osobních údajů [online]. © 2013 Úřad pro ochranu osobních údajů, zveřejněno 28. 8. 2018 [cit. 29. 8. 2018].

Dostupné z www: https://www.uoou.cz/poznatky-ze-nbsp-stiznostni-agendy-v-nbsp-oblasti-obci-a-nbsp-statni-spravy/d-31687/p1=2619


Autor článku

Otázka na právníka

Inovativní nástroj pro advokáty a uživatele k řešení právních záležitostí on-line. Usnadňuje a zefektivňuje kontakt a komunikaci uživatelů (občanů, podnikatelů a firem) s advokáty a AK.

Další podobné články

Může si obec sama pro sebe stanovit pravidla, kdy může porušovat noční klid?

Všichni to znají, noční klid platí od 22:00 do 6:00. Obec však může obecně závaznou vyhláškou…
Otázka na právníka, 29 Jun, 2016

Může si v České republice registrovaný partner osvojit dítě?

Před Ústavní soud České republiky se dostalo ožehavé téma osvojení dítěte osobou, která žije v …
Otázka na právníka, 6 Jul, 2016

S nabytím zletilosti přichází dluhy za popelnice i za mobil

Veřejná ochránkyně práv řeší situace, kdy na čerstvě zletilé osoby přijde exekuce. Důvodem je dluh,…
Otázka na právníka, 8 Jul, 2016

Máte nárok na vrácení plné ceny zájezdu při úpadku cestovní kanceláře?

 Ústavní soud v nálezu ze dne 14. června 2016 potvrdil, že nelze použít omezení…
Otázka na právníka, 14 Jul, 2016

Vyhledat další články

PREZENTACE ADVOKÁTNÍCH KANCELÁŘÍ
Právní konzultace
Telefonická konzultace
Poptávka právní služby
...
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
zavřít