V určitých zákonem vymezených situacích lze osobu hospitalizovat i bez jejího souhlasu. Takováto hospitalizace představuje závažný zásah do práv hospitalizované osoby. I z tohoto důvodu musí být každá nucená hospitalizace přezkoumávána soudem. Kdy lze osobu hospitalizovat bez jejího souhlasu?
- jestliže jí bylo pravomocným rozhodnutím soudu uloženo ochranné léčení formou lůžkové péče,
- je nařízena její izolace, karanténa nebo léčení podle zákona o ochraně veřejného zdraví,
- je podle trestního řádu nebo zákona o zvláštních řízeních soudních nařízeno vyšetření jejího zdravotního stavu,
- ohrožuje bezprostředně a závažným způsobem sebe nebo své okolí a jeví známky duševní poruchy nebo touto poruchou trpí nebo je pod vlivem návykové látky, pokud hrozbu pro ni nebo její okolí nelze odvrátit jinak, nebo
- její zdravotní stav vyžaduje poskytnutí neodkladné péče a zároveň neumožňuje, aby vyslovil souhlas.
Nezletilou osobu nebo osobu s omezenou svéprávností lze bez souhlasu zákonného zástupce nebo opatrovníka hospitalizovat též v případě, jde-li o podezření na týrání, zneužívání nebo zanedbávání.
Zdravotnické zařízení musí do 24 hodin od nedobrovolné hospitalizace oznámit tuto skutečnost soudu. Soud pak musí do 7 dní od začátku hospitalizace rozhodnout, zda nedobrovolná hospitalizace je souladu se zákonem nebo zda má být osoba propuštěna. V rámci tohoto řízení může nedobrovolně hospitalizovaná osoba uplatnit své námitky proti hospitalizaci. Do 3 měsíců od hospitalizace soud rozhodne na základě znaleckého posudku, zda další hospitalizace osoby je přípustná, příp. po jakou dobu je tato hospitalizace přípustná. V případě, že soud rozhodne o další přípustnosti hospitalizace, může tak učinit nanejvýše na dobu 1 roku.
Inovativní nástroj pro advokáty a uživatele k řešení právních záležitostí on-line. Usnadňuje a zefektivňuje kontakt a komunikaci uživatelů (občanů, podnikatelů a firem) s advokáty a AK.