Nárok na invalidní důchod

Blog s články z právní oblasti
Ilustrační obrázek pro článek Nárok na invalidní důchod
autor: Otázka na právníka, 1 Mar, 2018
Nárok na invalidní důchod

Obecně se dá říci, že nárok na invalidní důchod vznikne, pokud konkrétní osoba získala potřebnou dobu pojištění (nebo její invalidita vznikla následkem pracovního úrazu nebo nemoci z povolání) a stala se invalidní pro invaliditu 1., 2. nebo 3. stupně.

Jaké stupně invalidity existují? 


Zákon již nerozlišuje invaliditu plnou a invaliditu částečnou. Podle míry poklesu pracovní schopnosti invalidní osoby zákon nyní rozlišuje až 3 stupně invalidity. Jestliže pracovní schopnost osoby poklesla • nejméně o 35 %, avšak nejvíce o 49 %, jedná se o invaliditu 1. stupně, • nejméně o 50 %, avšak nejvíce o 69 %, jedná se o invaliditu 2. stupně a • nejméně o 70 %, jedná se o invaliditu 3. stupně. O míře poklesu pracovní schopnosti rozhoduje lékařská posudková služba správy sociálního zabezpečení. 

Potřebná doba pojištění


Potřebná doba pojištění je u osoby: • do 20 let méně než 1 rok, • od 20 do 22 let 1 rok, • od 22 let do 24 let 2 roky, • od 24 let do 26 let 3 roky, • od 26 let do 28 let 4 roky, • nad 28 let 5 let.


Z výše uvedených dob existují výjimky: 

Potřebná doba pojištění se zjišťuje z období před vznikem invalidity, avšak jde-li o osobu ve věku nad 28 let, tak jenom z posledních 10 roků před vznikem invalidity. 

 • U osoby starší 38 let se podmínka potřebné doby pojištění považuje za splněnou též, byla-li tato doba získána v období posledních 20 let před vznikem invalidity; potřebná doba pojištění však v takovém případě činí 10 roků. 

 • Podmínka potřebné doby pojištění se považuje za splněnou též, byla-li tato doba získána v kterémkoliv období 10 roků dokončeném po vzniku invalidity; u osoby mladší 24 let činí v takovém případě potřebná doba pojištění 2 roky. 


Výše důchodu


Důchod se skládá ze základní (2.700 Kč) a procentní výměry. Výše procentní výměry důchodu se stanoví procentní sazbou z výpočtového základu (která činí u důchodu pro invaliditu 1. stupně 0,5 %, u důchodu pro invaliditu 2. stupně 0,75 % a u důchodu pro invaliditu 3. stupně 1,5 %) za každý celý rok doby pojištění a dopočtené doby získané do dosažení důchodového věku. Nejnižší možná procentní výměra důchodu je 770 Kč. 

Autor článku

Otázka na právníka

Inovativní nástroj pro advokáty a uživatele k řešení právních záležitostí on-line. Usnadňuje a zefektivňuje kontakt a komunikaci uživatelů (občanů, podnikatelů a firem) s advokáty a AK.

Další podobné články

Může si obec sama pro sebe stanovit pravidla, kdy může porušovat noční klid?

Všichni to znají, noční klid platí od 22:00 do 6:00. Obec však může obecně závaznou vyhláškou…
Otázka na právníka, 29 Jun, 2016

Může si v České republice registrovaný partner osvojit dítě?

Před Ústavní soud České republiky se dostalo ožehavé téma osvojení dítěte osobou, která žije v …
Otázka na právníka, 6 Jul, 2016

S nabytím zletilosti přichází dluhy za popelnice i za mobil

Veřejná ochránkyně práv řeší situace, kdy na čerstvě zletilé osoby přijde exekuce. Důvodem je dluh,…
Otázka na právníka, 8 Jul, 2016

Máte nárok na vrácení plné ceny zájezdu při úpadku cestovní kanceláře?

 Ústavní soud v nálezu ze dne 14. června 2016 potvrdil, že nelze použít omezení…
Otázka na právníka, 14 Jul, 2016

Vyhledat další články

PREZENTACE ADVOKÁTNÍCH KANCELÁŘÍ
Právní konzultace
Telefonická konzultace
Poptávka právní služby
...
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
zavřít