Elektronický monitorovací systém má za sebou 5 měsíců provozu

Blog s články z právní oblasti
Ilustrační obrázek pro článek Elektronický monitorovací systém má za sebou 5 měsíců provozu
autor: Otázka na právníka, 8 Mar, 2019
Elektronický monitorovací systém má za sebou 5 měsíců provozu

Elektronický monitorovací systém má za sebou 5 měsíců provozu. Za tuto dobu monitoroval celkově 130 osob odsouzených k trestu domácího vězení. Při zahájení provozu v září 2018 hlídaly náramky přibližně 50 osob, v těchto dnech je pak pod dohledem 100 osob současně. 

Trest domácího vězení


Trest domácího vězení spočívá v povinnosti odsouzeného zdržovat se po dobu výkonu tohoto trestu v určeném obydlí nebo jeho části v soudem stanoveném časovém období, nebrání-li mu v tom důležité důvody. 


Důležitým důvodem může být např. výkon zaměstnání nebo povolání nebo poskytnutí zdravotních služeb u poskytovatele zdravotních služeb v důsledku onemocnění nebo úrazu. 


Zda odsouzený skutečně dodržuje podmínky trestu domácího vězení je zjišťováno pomocí elektronického monitorovacího systému. 

Jak provoz monitorovacího systému hodnotí ministerstvo?


Ministr spravedlnosti Jan Kněžínek říká k monitorovacímu systému následující: 

„Naše výsledky po uvedení elektronického monitorovacího systému do praxe považuji za velmi dobré, protože v jiných zemích startoval systém s jednotkami monitorovaných a po prvním roce spuštění šlo maximálně o desítky osob. Do konce letošního roku chceme monitorovat zhruba 340 osob a jsem přesvědčen, že při současném vývoji jsme schopni tento cíl naplnit." 


Ministerstvo spravedlnosti je přesvědčeno, že systém je nastaven správně a efektivně bez nadbytečných nákladů na aktivní provoz. Pro nasazování a sundávání náramků není využívána externí firma (jak je tomu např. na Slovensku). V České republice toto zajišťuje stávající personál Probační a mediační služby s tím, že je vyčleněno 24 specialistů, kteří zajišťují funkčnost systému na území celé republiky. 


 Zdroj: Náramky monitorují už stovku osob současně. Ministerstvo spravedlnosti ČR [online]. ©2017 Ministerstvo spravedlnosti ČR, publ. 15. 2. 2019 [cit. 20. 2. 2019]. 

Autor článku

Otázka na právníka

Inovativní nástroj pro advokáty a uživatele k řešení právních záležitostí on-line. Usnadňuje a zefektivňuje kontakt a komunikaci uživatelů (občanů, podnikatelů a firem) s advokáty a AK.

Další podobné články

Může si obec sama pro sebe stanovit pravidla, kdy může porušovat noční klid?

Všichni to znají, noční klid platí od 22:00 do 6:00. Obec však může obecně závaznou vyhláškou…
Otázka na právníka, 29 Jun, 2016

Může si v České republice registrovaný partner osvojit dítě?

Před Ústavní soud České republiky se dostalo ožehavé téma osvojení dítěte osobou, která žije v …
Otázka na právníka, 6 Jul, 2016

Máte nárok na vrácení plné ceny zájezdu při úpadku cestovní kanceláře?

 Ústavní soud v nálezu ze dne 14. června 2016 potvrdil, že nelze použít omezení…
Otázka na právníka, 14 Jul, 2016

Ústavní stížnost fyzické osoby

Ústavní soud ČR v minulém týdnu zamítl ústavní stížnost Romana Janouška. Pojďme se krátce…
Otázka na právníka, 12 Jul, 2016

Vyhledat další články

PREZENTACE ADVOKÁTNÍCH KANCELÁŘÍ
Právní konzultace
Telefonická konzultace
Poptávka právní služby
...
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
zavřít