Náhrada újmy způsobená povinným očkováním

Blog s články z právní oblasti
Ilustrační obrázek pro článek Náhrada újmy způsobená povinným očkováním
autor: Otázka na právníka, 2 Apr, 2020
Náhrada újmy způsobená povinným očkováním

Od 8. dubna 2020 bude v České republice účinný zákon č. 116/2020 Sb., o náhradě újmy způsobené povinným očkováním, který bude upravovat podmínky, za nichž stát nahradí újmu způsobenou povinným očkováním podle zákona o ochraně veřejného zdraví.

Náhrada újmy způsobená povinným očkováním

Od 8. dubna 2020 bude v České republice účinný zákon č. 116/2020 Sb., o náhradě újmy způsobené povinným očkováním, který bude upravovat podmínky, za nichž stát nahradí újmu způsobenou povinným očkováním podle zákona o ochraně veřejného zdraví.


Rozsah náhrady újmy

Podle uvedeného zákona stát nahradí osobě, která se podrobila povinnému očkování, dojde-li následkem takového očkování k zvlášť závažnému ublížení na zdraví očkovaného, vytrpěné bolesti, ztrátu na výdělku a ztížení společenského uplatnění způsobené povinným očkováním. V takovém případě stát hradí též účelně vynaložené náklady spojené s péčí o zdraví očkovaného, s péčí o jeho osobu nebo jeho domácnost tomu, kdo je vynaložil.

Stát rovněž poskytne náhradu osobě blízké očkovanému za duševní útrapy, dojde-li následkem povinného očkování k usmrcení nebo zvlášť závažnému ublížení na zdraví očkovaného.


Uplatnění práva na náhradu újmy

O poskytnutí náhrady újmy musí očkovaný požádat Ministerstvo zdravotnictví. K žádosti musí připojit dokumenty potřebné pro posouzení práva na náhradu újmy (zejména lékařské zprávy, které prokazují právo očkovaného na náhradu újmy).

Skutečnosti nezbytné pro posouzení práva na náhradu újmy musí ministerstvo posoudit bezodkladně po obdržení žádosti.

Ministerstvo přizná náhradu újmy v požadované výši, jestliže dospěje k závěru, že očkovaný na ni má právo. Je-li výše újmy prokázána v částce nižší, než je požadovaná výše, přizná ministerstvo náhradu v prokázané výši. Náhrady újmy vyplatí ministerstvo nejpozději do 6 měsíců ode dne, kdy mu žádost byla doručena.

Pokud ministerstvo nevyplatí náhradu újmy v požadované výši ve lhůtě 6 měsíců ode dne, kdy mu žádost byla doručena, může se očkovaný domáhat náhrady újmy u soudu. 

 
Autor článku

Otázka na právníka

Inovativní nástroj pro advokáty a uživatele k řešení právních záležitostí on-line. Usnadňuje a zefektivňuje kontakt a komunikaci uživatelů (občanů, podnikatelů a firem) s advokáty a AK.

Další podobné články

Může si obec sama pro sebe stanovit pravidla, kdy může porušovat noční klid?

Všichni to znají, noční klid platí od 22:00 do 6:00. Obec však může obecně závaznou vyhláškou…
Otázka na právníka, 29 Jun, 2016

Může si v České republice registrovaný partner osvojit dítě?

Před Ústavní soud České republiky se dostalo ožehavé téma osvojení dítěte osobou, která žije v …
Otázka na právníka, 6 Jul, 2016

Máte nárok na vrácení plné ceny zájezdu při úpadku cestovní kanceláře?

 Ústavní soud v nálezu ze dne 14. června 2016 potvrdil, že nelze použít omezení…
Otázka na právníka, 14 Jul, 2016

Ústavní stížnost fyzické osoby

Ústavní soud ČR v minulém týdnu zamítl ústavní stížnost Romana Janouška. Pojďme se krátce…
Otázka na právníka, 12 Jul, 2016

Vyhledat další články

PREZENTACE ADVOKÁTNÍCH KANCELÁŘÍ
Právní konzultace
Telefonická konzultace
Poptávka právní služby
...
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
zavřít