Právo pokojně se shromažďovat je zaručeno čl. 19 Listiny základních práv a svobod. Toto právo je možné omezit pouze zákonem. A to jenom v případech shromáždění na veřejných místech, jde-li o opatření v demokratické společnosti nezbytná pro ochranu práv a svobod druhých, ochranu veřejného pořádku, zdraví, mravnosti, majetku nebo pro bezpečnost státu. Musí být shromáždění předem povoleno?
Shromáždění nesmí být podle Listiny základních práv a svobod podmíněno povolením orgánu veřejné správy. Není tedy nutné si žádat povolení. Shromáždění však musí být oznamována úřadu, s výjimkou shromáždění:
- pořádaných právnickými osobami přístupných jen jejich členům či pracovníkům a jmenovitě pozvaným hostům;
- pořádaných církvemi nebo náboženskými společnostmi v kostele nebo v jiné modlitebně, procesí, poutí a jiných průvodů a shromáždění sloužících k projevům náboženského vyznání;
- konaných v obydlích;
- jmenovitě pozvaných osob v uzavřených prostorách.
Jsou zakázána shromáždění, která se konají v okruhu 100 m od budov Ústavního soudu nebo od míst, kde Ústavní soud jedná, a v blízkosti budov Parlamentu ČR, konkrétně v Praze 1 na ulicích Sněmovní, U Zlaté studně, Tomášská, Thunovská, Valdštejnské náměstí, Valdštejnská, Zámecká, na chodníku přiléhajícímu k severní hraně Malostranského náměstí, mezi křižovatkami s ulicí Zámecká a Tomášská, na ulici Letenská, a to v úseku mezi Malostranským náměstím a křižovatkou s ulicí Josefská.
Shromáždění může svolat občan starší 18 let nebo právnická osoba se sídlem na území České republiky, anebo skupina osob. Svolavatel je povinen shromáždění oznámit úřadu tak, aby úřad oznámení obdržel alespoň 5 dnů předem. K oznámení, které svolavatel podá dříve než 6 měsíců přede dnem konání shromáždění, se nepřihlíží.
Inovativní nástroj pro advokáty a uživatele k řešení právních záležitostí on-line. Usnadňuje a zefektivňuje kontakt a komunikaci uživatelů (občanů, podnikatelů a firem) s advokáty a AK.