Musí být shromáždění předem povoleno?

Otázka na právníka - Blog -Články z právní oblasti
Ilustrační obrázek pro článek Musí být shromáždění předem povoleno?
autor: Otázka na právníka, 1 Aug, 2018
Musí být shromáždění předem povoleno?

Právo pokojně se shromažďovat je zaručeno čl. 19 Listiny základních práv a svobod. Toto právo je možné omezit pouze zákonem. A to jenom v případech shromáždění na veřejných místech, jde-li o opatření v demokratické společnosti nezbytná pro ochranu práv a svobod druhých, ochranu veřejného pořádku, zdraví, mravnosti, majetku nebo pro bezpečnost státu. Musí být shromáždění předem povoleno?

Povolení není nutné


Shromáždění nesmí být podle Listiny základních práv a svobod podmíněno povolením orgánu veřejné správy. Není tedy nutné si žádat povolení. Shromáždění však musí být oznamována úřadu, s výjimkou shromáždění: 

- pořádaných právnickými osobami přístupných jen jejich členům či pracovníkům a jmenovitě pozvaným hostům; 

- pořádaných církvemi nebo náboženskými společnostmi v kostele nebo v jiné modlitebně, procesí, poutí a jiných průvodů a shromáždění sloužících k projevům náboženského vyznání; 

- konaných v obydlích; 

- jmenovitě pozvaných osob v uzavřených prostorách. 

Kde jsou shromáždění zakázána?


Jsou zakázána shromáždění, která se konají v okruhu 100 m od budov Ústavního soudu nebo od míst, kde Ústavní soud jedná, a v blízkosti budov Parlamentu ČR, konkrétně v Praze 1 na ulicích Sněmovní, U Zlaté studně, Tomášská, Thunovská, Valdštejnské náměstí, Valdštejnská, Zámecká, na chodníku přiléhajícímu k severní hraně Malostranského náměstí, mezi křižovatkami s ulicí Zámecká a Tomášská, na ulici Letenská, a to v úseku mezi Malostranským náměstím a křižovatkou s ulicí Josefská. 

Jak svolat shromáždění?


Shromáždění může svolat občan starší 18 let nebo právnická osoba se sídlem na území České republiky, anebo skupina osob. Svolavatel je povinen shromáždění oznámit úřadu tak, aby úřad oznámení obdržel alespoň 5 dnů předem. K oznámení, které svolavatel podá dříve než 6 měsíců přede dnem konání shromáždění, se nepřihlíží. 


VZOR Oznámení o konání shromáždění je možné najít ZDE

Autor článku

Otázka na právníka

Inovativní nástroj pro advokáty a uživatele k řešení právních záležitostí on-line. Usnadňuje a zefektivňuje kontakt a komunikaci uživatelů (občanů, podnikatelů a firem) s advokáty a AK.

Další podobné články

Může si obec sama pro sebe stanovit pravidla, kdy může porušovat noční klid?

Všichni to znají, noční klid platí od 22:00 do 6:00. Obec však může obecně závaznou vyhláškou…
Otázka na právníka, 29 Jun, 2016

Může si v České republice registrovaný partner osvojit dítě?

Před Ústavní soud České republiky se dostalo ožehavé téma osvojení dítěte osobou, která žije v …
Otázka na právníka, 6 Jul, 2016

S nabytím zletilosti přichází dluhy za popelnice i za mobil

Veřejná ochránkyně práv řeší situace, kdy na čerstvě zletilé osoby přijde exekuce. Důvodem je dluh,…
Otázka na právníka, 8 Jul, 2016

Máte nárok na vrácení plné ceny zájezdu při úpadku cestovní kanceláře?

 Ústavní soud v nálezu ze dne 14. června 2016 potvrdil, že nelze použít omezení…
Otázka na právníka, 14 Jul, 2016

Vyhledat další články

Jste advokát?
...
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
zavřít