Místo zrušeného spojení s dálnicí máte právo na odškodnění

Blog s články z právní oblasti
Ilustrační obrázek pro článek Místo zrušeného spojení s dálnicí máte právo na odškodnění
autor: Otázka na právníka, 24 Aug, 2017
Místo zrušeného spojení s dálnicí máte právo na odškodnění

Pokud jezdíte po novém úseku dálnice D3 směrem z Prahy dál na jih kolem Tábora, pak míjíte místo, které je sporné už několik dlouhých let v průběhu výstavby této důležité spojnice z Čech do Rakouska. Je to poblíž městské části Tábor – Měšice. Na vině jsou úředníci ze stavebního odboru Městského úřadu v Táboře, kteří mají na starosti povolování staveb. 

Úředníci před několika lety schválili stavbu, která je zdrojem problémů


Jedná se o mototechnu a autoopravnu, ke které vede jediná možná příjezdová cesta. A tu je nutné zrušit, aby se dálnice mohla dostavět a aby mohl být dokončen obchvat města. Jenže stavby na dotčených pozemcích jsou s úředním potvrzením kolaudovány jako trvalé, nikoli dočasné. Je jisté, že při zrušení jediné příjezdové cesty ze silnice by majitelé mototechny de facto přišli o jakoukoli další možnost provozovat své podnikání. Autodílna bez přímého napojení na pozemní komunikaci nemá praktický význam. Proto je jedinou reálnou možností vymoci odškodění jako náhradu za budoucí příjmy z podnikání v případě zrušení autodílny a dostavby dálnice


Ředitelství silnic a dálnic v červenci učinilo konkrétní nabídku na odškodnění


Majitelé mototechny totiž odmítli výstavbu nového příjezdového napojení z druhé strany, což se nelíbilo ani obyvatelům okolních domů. Zatímco majitelé pozemků a prodejny motocyklů nadále preferují zachování příjezdové cesty ze silnice, Ředitelství silnic a dálnic jim v červenci učinilo konkrétní nabídku na odškodnění, přičemž nabídnutá finanční částka vycházela z vypracovaného znaleckého posudku o odhadní ceně nemovitostí. Ředitelství silnic a dálnic neposkytlo oficiální vyjádření, objevila se ovšem informace, že se jedná o celkovou sumu 7 milionů nebo dokonce 17 milionů korun určenou k rozdělení pro čtyři právní subjekty. Ve věci už v posledních letech proběhlo mnoho soudních sporů. V roce 2004 vyšlo najevo, že nový plán dálnice, do kterého bude včleněn obchvat Tábora, neobsahuje napojení na sjezd pro mototechnu. Majitelé se začali soudit a podařilo se jim díky úspěchu ve sporu před Nejvyšším správním soudem v Brně pozastavit výstavbu dálnice v daném úseku, protože soud zrušil dříve vydané stavební povolení. 


Aktuálně se řeší vydání stavebního povolení pro chybějící úsek dálnice


Aktuálně má věc na stole Ministerstvo dopravy ČR, které řeší vydání stavebního povolení pro chybějící úsek dálnice. Dokud se situace s odškodněním nevyjasní, řízení je přerušeno. Oprávnění majitelé mototechny měli lhůtu na rozmyšlenou do konce července, nabídku však nepřijali, ve věci bude rozhodovat zase soud. Budoucnost kompletní D3 je tedy zatím nejistá, pokud by se podařilo zajistit stavební povolení rychle, silničáři mohou být s výstavbou hotovi do konce roku 2017.  

Autor článku

Otázka na právníka

Inovativní nástroj pro advokáty a uživatele k řešení právních záležitostí on-line. Usnadňuje a zefektivňuje kontakt a komunikaci uživatelů (občanů, podnikatelů a firem) s advokáty a AK.

Další podobné články

Může si obec sama pro sebe stanovit pravidla, kdy může porušovat noční klid?

Všichni to znají, noční klid platí od 22:00 do 6:00. Obec však může obecně závaznou vyhláškou…
Otázka na právníka, 29 Jun, 2016

Může si v České republice registrovaný partner osvojit dítě?

Před Ústavní soud České republiky se dostalo ožehavé téma osvojení dítěte osobou, která žije v …
Otázka na právníka, 6 Jul, 2016

S nabytím zletilosti přichází dluhy za popelnice i za mobil

Veřejná ochránkyně práv řeší situace, kdy na čerstvě zletilé osoby přijde exekuce. Důvodem je dluh,…
Otázka na právníka, 8 Jul, 2016

Máte nárok na vrácení plné ceny zájezdu při úpadku cestovní kanceláře?

 Ústavní soud v nálezu ze dne 14. června 2016 potvrdil, že nelze použít omezení…
Otázka na právníka, 14 Jul, 2016

Vyhledat další články

PREZENTACE ADVOKÁTNÍCH KANCELÁŘÍ
Právní konzultace
Telefonická konzultace
Poptávka právní služby
...
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
zavřít