Mediace není meditace

Otázka na právníka - Blog -Články z právní oblasti
Ilustrační obrázek pro článek Mediace není meditace
autor: Otázka na právníka, 24 May, 2017
Mediace není meditace

Řešíte spor, ale zdráháte se přistoupit k soudnímu řešení, říkáte si, že by bylo lepší se dohodnout? V tom případě jste ideálním klientem zapsaného mediátora. U mediátora totiž nemůžete prohrát! 

Co je mediace? 

Mediace je mimosoudním řešením sporu prostřednictvím jednoho či více mediátorů, směřujícím k dosažení smírného řešení konfliktu uzavřením mediační dohody. Právní rámec mediace jako takové upravuje zákon č. 202/2012 Sb., zákon o mediaci


Kdo je mediátorem? 


V právním pojetí je mediátorem osoba nezávislá na stranách konfliktu, která v rámci mediace těmto sporným stranám pomáhá dosáhnout smírného řešení sporu. Jinými slovy, mediátor sporným stranám pomáhá nalézat řešení, které bude pro každou z nich výhodným

Výsledkem úspěšné mediace je tak smírné řešení sporu, k němuž strany konfliktu dospěly dohodou. 


Jaké právní účinky jsou s mediací spojeny?


Významné hmotněprávní účinky jsou spojeny se samotným okamžikem zahájení mediace, která je zahájena uzavřením dohody o provedení mediace. Právě tímto okamžikem dochází ke stavení promlčecích a prekluzivních lhůt. Běh těchto lhůt pak pokračuje okamžikem ukončení mediace. Další významný hmotněprávní účinek mediace se pojí s mediační dohodou. Mediační dohoda je ideálním výsledkem celého procesu mediace a v podobě notářského zápisu nebo soudního smíru schváleného soudem může být vykonatelná. 


Kdy využít služeb mediátora? 


Přestože se mediace jeví jako ideální způsob řešení konfliktů, ne v každé situaci ji lze účinně využít. Meditace se hodí pouze pro spory, jejichž strany jsou ochotny spolu komunikovat a jsou ochotny se na řešení konfliktu dohodnout. Typicky lze mediaci využít v obchodních, sousedských, rodinných či pracovních vztazích. Nejsou ovšem vyloučeny i konfliktní vztahy z jiných oblastí lidského života. 


A jaké jsou výhody mediace? 


Na rozdíl od soudního řešení sporu můžete z úspěšné mediace vyjít pouze jako vítěz. Mediace šetří peníze, které během soudních tahanic nenávratně mizí z peněženky, šetří léta strávená čekáním na konečný verdikt soudu a v neposlední řadě, chrání mezilidské vztahy, které často zůstávají soudními přemi fatálně narušeny. 

Autor článku

Otázka na právníka

Inovativní nástroj pro advokáty a uživatele k řešení právních záležitostí on-line. Usnadňuje a zefektivňuje kontakt a komunikaci uživatelů (občanů, podnikatelů a firem) s advokáty a AK.

Další podobné články

Může si obec sama pro sebe stanovit pravidla, kdy může porušovat noční klid?

Všichni to znají, noční klid platí od 22:00 do 6:00. Obec však může obecně závaznou vyhláškou…
Otázka na právníka, 29 Jun, 2016

Může si v České republice registrovaný partner osvojit dítě?

Před Ústavní soud České republiky se dostalo ožehavé téma osvojení dítěte osobou, která žije v …
Otázka na právníka, 6 Jul, 2016

S nabytím zletilosti přichází dluhy za popelnice i za mobil

Veřejná ochránkyně práv řeší situace, kdy na čerstvě zletilé osoby přijde exekuce. Důvodem je dluh,…
Otázka na právníka, 8 Jul, 2016

Máte nárok na vrácení plné ceny zájezdu při úpadku cestovní kanceláře?

 Ústavní soud v nálezu ze dne 14. června 2016 potvrdil, že nelze použít omezení…
Otázka na právníka, 14 Jul, 2016

Vyhledat další články

REGISTRACE ADVOKÁTů
...
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
zavřít